Sari la conținut

Strategie bazata pe trend si retracement


Postări Recomandate

ok Vaxx o sa incep sa pun si postari si analize tehnice , as putea sa dau in grafice nivele de buy si stop ca sa tranzactionam impreuna , dar imi este frica ca o nu le vor intelege multi si vor incepe sa faca greseli si in astea ai nevoie de o disciplina extraordinara si daca tranzactionezi o perioada ti se restarteaza gandirea si dupa aia ai o alta viziune si vezi total diferit lucrurile

o sa ma mai gandesc la asta

dar chestii mai simple o sa le postez , o sa fac niste prezentari pe grafice si o sa le postez cu explicatii

cea mai mare performanta a mea care a fost a fost sa intrec un trend in nr de pipsi , adica l am scapat de la inceput si pe segmente mai mici l am intrecut

este extrem de periculos sa intri in interiorul unui trend sa stii asta

dar daca prinzi experienta si stii ce faci , poti sa tranzactionezi si acolo

ei , mai este o problema , emotiile

in live trebuie sa stii sa le gestionezi bine de tot mai ales cand piata vine spre tine , pe demo este una iar in live este alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf34

 

Ce sa zic ar fi ideal sa pui grafice cu exe de intrare in trade, dar poti face altceva vei pune grafice cu intrare in trade dupa ce tu ai intrat deja si stai confortabil in fata calculatorului ca sa-ti treaca emotia. Pe mine ma interesa altceva din discutiile cu tine, sa postezi daca se poate explicatii la ceea ce ai spus, adica factorul timp in analiza ta in functie de ce depinde, cum iti dai seama incluzand timpul ca trendul se schimba sau valul respectiv etc. cu explicatii pe grafic. Eu cred ca ne invartim in jurul cozii si tu de fapt urmaresti altceva, si crede-ma ca nu am rabdarea sa fac compuneri de felul acesta. Eu sunt un tip mai pragmatic. Nu imi plac discutiile lungi.

 

Sper ca ne vom intelege

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATR inseamna media volatilitatii zilnice, folosita frecvent de dl. Dologa dar care eu inca ma mai gandesc ce o insemna, stiu ceva dar poate ca nu tot ),

 

http://stockcharts.com/school/doku.php?id=chart_school:technical_indicators:average_true_range_atr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ sec

 

DA am intrat contra trendului dar am apucat sa manageriez repede aducand SL la BE

deocamdata vreau sa verific acuratatea intrarilor, tocmai ce spuneam iata ce miscare frumoasa a avut Gbp/Cad aproape 160 pipani. Posted Image

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez si o tranzactie care nu a mers si anume Eur/Gbp Daily/H1/M15

Nu mi-a parut rau ca am pirdut-o pana la urma deoarece am avut un SL strans, si plus de asta m-am scos cu Gbp/Cad + 120 pips. Trebuie facute ajustari ca intrarile sa fie mai curate.

Caut, caut, si iar caut.................

post-2700-0-89033900-1323327223_thumb.gif

post-2700-0-08527400-1323327236_thumb.gif

post-2700-0-62612700-1323327244_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

este extrem de periculos sa intri in interiorul unui trend sa stii asta

 

 

Intrebare mai de om simplu asa cum sunt eu : de ce este foarte periculos sa intri in interiorul unui trend ? Eu numai asa intru. Si nu e periculos deloc. Cred ca e periculos din moment ce iti lipseste confirmarea unui exhaust pentru ca nu ai o idee cam pana unde s-ar desfasura miscarea. Daca poti stabili cand urmeaza un range sau inversare de trend cred ca e in regula sa intri oriunde vrei in trend. Dupa parerea mea, un MM riguros este cel mai bun partener pentru a avea si intrari mai riscante, asa cum le vezi tu. Pentru exhaust ai de ales intre indicatori si price action prin patternuri de candele, varfuri si corelare de tf-uri.

 

Daca stii cand exista posibilitatea ca trendul sa stagneze ori sa se schimbe, cred ca ai un mare avantaj overall. Combinat cu un MM riguros si conservativ, nu cred ca e chiar imposibil sa nu faci ceva.Parerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul:

 

Buy the Roumour sell the Fact...

 

Volumul si raportul dintre Supply si Demand se poate schimba oricand,

in functie de Traderiii Profesionali (Smart Money).

 

Ai observat cum volumul scade aproape de varful valului 3 Elliot in cadrul unui trend?

Atunci incep sa cumpere Traderii care au pierdut valul doi de retragere,

insa mai au o sansa daca se respecta valul 4 (Fibonacci retracement) si valul 5.

 

Dar de obicei valul 4 genereaza panica si SL hunt.

 

Este deosebit de periculos sa tranzactionezi exclusiv pe baza Elliot waves.

Eu le folosesc pentru analiza si pentru a avea o viziune mai ampla

pe termen mediu si lung asupra pietei.

 

Mai sunt strategiile de trend reversal si accumulation/distribution...etc.

 

Fir intins la Pipsi,

Succes,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.