Sari la conținut

Elemente fundamentale in evolutia pretului


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Nu prea inteleg contextul postarii tale.

 

Am mentionat si eu ca nu conteaza valoarea reala ci valoarea la care traderii se asteapta - valoarea perceputa cum spui tu. Nu ma intereseaza cat e PIB-ul astazi, informatia aia e de mult in pret, ma intereseaza cat se asteapta participantii la piata sa fie PIB-ul in viitor. Deci da, nu ma intereseaza valoarea reala ci cea perceputa si chestia asta este reflectata in model.

 

Mai departe, spui ca modelul e aproximativ. In ce sens? Ce-i lipseste? Spui ca economia e atat de complexa incat nimeni nu mai stie cum functioneaza cu adevarat. Cum asa? Sunt modele cu 30-40 de variable care explica destul de bine cum functioneaza economia. Ai studiat vreun model dinasta si ti s-a parut incomplet? Care-s fortele astea mai putin evidente care se manifesta si care nu sunt cuprinse in model?

 

A, ca teoriile economice sunt similare cu cele din psihologie, in ideea ca sunt bune in a explica un eveniment dupa ce se intampla dar nu foarte bune in a prezice un eveniment inainte sa se intample, asta e altceva. Am invatat multe insa din psihologie pana acum si putem invata la fel de mult si din studiul economic.

 

Daca vrei sa purtam o discutie pe tema asta te rog sa dezvolti un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg contextul postarii tale.

 

Am mentionat si eu ca nu conteaza valoarea reala ci valoarea la care traderii se asteapta - valoarea perceputa cum spui tu. Nu ma intereseaza cat e PIB-ul astazi, informatia aia e de mult in pret, ma intereseaza cat se asteapta participantii la piata sa fie PIB-ul in viitor. Deci da, nu ma intereseaza valoarea reala ci cea perceputa si chestia asta este reflectata in model.

 

Mai departe, spui ca modelul e aproximativ. In ce sens? Ce-i lipseste? Spui ca economia e atat de complexa incat nimeni nu mai stie cum functioneaza cu adevarat. Cum asa? Sunt modele cu 30-40 de variable care explica destul de bine cum functioneaza economia. Ai studiat vreun model dinasta si ti s-a parut incomplet? Care-s fortele astea mai putin evidente care se manifesta si care nu sunt cuprinse in model?

 

A, ca teoriile economice sunt similare cu cele din psihologie, in ideea ca sunt bune in a explica un eveniment dupa ce se intampla dar nu foarte bune in a prezice un eveniment inainte sa se intample, asta e altceva. Am invatat multe insa din psihologie pana acum si putem invata la fel de mult si din studiul economic.

 

Daca vrei sa purtam o discutie pe tema asta te rog sa dezvolti un pic.

 

Doar am intarit ce ai spus si tu, dar cu o tenta personala.

 

Prea mult nu pot sa dezvolt. Eu cred un lucru, nu ai de unde sa stii ce se intampla maine, mai ales in economie. Ok, nu chiar maine dar peste un an-doi. Daca ai observat, foarte rar, foarte rar, o tara s-a incadrat in prognozele de crestere, sau de inflatie sau somaj. In epoca asta moderna, in care stiinta si tehnologiile s-au dezvoltat atat de mult, pot oricand sa apara efecte neprevazute atunci cand o tehnologie este implementata. Aflu dintr-o stire ca nu stiu ce cercetatori au reusit sa dezvolte carne de porc, bucati intregi de carne de porc, din celule stem. Deci, cine stie in viitor ce v-om manca. Poate ca v-om cumpara de la supermarket niste plicuri cu un praf pe care-l vom pune intr-o farfurie cu putina apa si bagat la microunde va creste friptura direct pe farfurie. Chestia asta va schimba din temelii economia dar si modul cum ne hranim si cum ne raportam la progres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.