Sari la conținut

Postări Recomandate

Tranzactia a incasat pierdere (stop-loss de 445 de pips),

 

Nu e mai bine sa micsorezi perderea. Ce fel de tehnica folosesti ca-ti permiti perderi de mii de pipsi, sau faci asta doar de dragul semnalelor. 445 pipsi e totusi mult. Posted Image In imagine se vede clar respingere din zona in care ai plasat sell stop, de ce l-ai plasat acolo. Am intinit dese cazuri cu astfel de semnale date de tine care practic nu le poti gasi o explicatie cat de cat rezonabila Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Editat de Sergiu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am micsorat pierderea initiala de 541 de pips pana la 445 de pips. Desi spui ca este important sa nu o micsorezi, experienta mea mi-a dovedit ca este important fiindca piata, in continua miscare fiind, nivelurile de suport si rezistenta se modifica continuu. Cu alte cuvinte un anume suport poate sa tina la un moment dat sau nu iar noi nu stim cand va tine si cand va ceda.

Riscul poate fi ajustat in functie de conturile fiecaruia, cu cat e contul mai mare cu atat mai bine, ca iti permite sa te poti expune mai putin si sa realzezi un management mai bun al banilor.

 

Cat priveste modul cum l-am plasat nu voi comenta acest lucru, face parte din tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stop loss-urile, indiferent de marimea lor, uneori pot ajunge si la 1000 de pips, dar mai rar, sunt calculate in functie de bias-ul perechii pe termen mediu/lung. Asadar, o pereche a carui bias pe termen mediu/ lung este neutru e absurd sa tii stop-loss-uri mari (cateva sute de pips) a carei directie nu este clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti sa te mentii in piata cu asemenea SL atunci e bine. Pentru tine evident

Doar ca sunt "traderi" care tranzactioneaza aceste semnale. Si o perdere de 450 de pipsi fie ea si la 0.01 lot totusi e mare luind in consideratie un cont de 1000 USD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.