Sari la conținut

Postări Recomandate

Intrebarea mea Sergiu este: tu ai intrat long cand ti-a aparut acel hammer (pin bar) si daca da, de ce, daca nu - de ce? Intreb asta, fiindca incerc sa imi dau seama cum gandesti. Piata putea sa o ia in ambele directii. Plus ca hammer-ul ca si pattern prezinta siguranta scazuta, dupa cum o prezinta majoritatea site-urilor si/sau cartilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Ordinul de vinzare l-ai pus intr-o zona de suport foarte bine evidentiata.

2. Gapul negativ a gasit suport in zona marcata

3 Ultima respingere din suport a fost semnalata de catre un harami (1) ulterior s-a format un Hammer (2) care a fost confirmat prin urmatoarea candela, formatiunile de candele dau semne bune, trebuie doar sa stii cum sa le interpretezi.

Si ultima, eu nu tranzactionez aceste perechi, i-mi sunt deajuns si majorele

 

Nu pot sa inteleg de ce ai plasat ordinul de sell direct in zona de suport, te-ai condus doar de bias?. Pai biasul se poate schimba in orice moment esti pe un TF sub Daily

Daca dai semnale atunci ar trebuie un pic sa explici DE CE PLASEZI ACOLO ORDINUL, SI NU IN ALTA PARTE.

post-4674-0-43903900-1330594999_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prezentat ma jos o imagine care subtituie analiza perechii cum nu se poate mai bine.

 

post-2510-0-87635800-1330513466_thumb.png

 

Pretul a fost vulnerabil la viitoare caderi odata intrat in zona neutra (colorata in gri) de aceea long-urile in acea zona nu sunt prea indicate iar, daca tot se deschid, se pot face cu risc infim.

 

post-2510-0-14297000-1330684778_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Analiza pe termen scurt

 

Pretul si-a continuat caderea logica pana la un minim intra-day de 1.28915, - pivotul major de la 1.3418 s-a dovedit mult prea greu de digerat de catre piata. Viitoare caderi sunt asteptate atat timp cat pretul se pozitioneaza sub pivotul de la 1.3418.

 

 

post-2510-0-80365700-1331888577_thumb.png

 

Din perspectiva canalelor, observam o cadere nu prea abrupta, intrucat pretul s-a deplasat doar deasupra liniei mediane a canalului descendent, cu mici tentative de a sparge. Oricand o spargere a liniei superioare a canalului pe termen scurt, poate trimite pretul la nivelul Fibonacci 23.6 (a miscarii 1.3478-1.2891), la 1.3030.

 

post-2510-0-18361200-1331888828_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.