Sari la conținut

unelte de trading. indicatori si price action


Postări Recomandate

Am facut videoul legat de indicatori si price action. Schimbati rezolutia ca sa se vada mai bine.

Il puteti gasi aici :

http://www.youtube.com/watch?v=-u0gI1jQUlQ&feature=youtu.be

 

Pentru cei care doresc sa testeze sisteme pot sa recomand 3 surse :

 

1. trading systems forum de la forexfactory

2. http://Forex-strategies-revealed.com/

3. http://www.forexstra...sresources.com/

ultimele 2 sunt bine categorisite si cu foarte multe idei pentru backtest. un sistem prost poate sa aiba elemente pe care le poti folosi in altul care sa mearga.

Editat de deltatrade
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

@deltatrade (asa ca sa sparg ghata ca vad ca membri nu prea se inghesuie sa scrie)

 

Am incercat ultimul link acum multe luni in urma si prea pot spune ca am despicat firul in 4, dar cautam sarguincos un sistem prin toata lista aia mare SI NU AM GASIT NICIUNUL(niciunul care sa imi sara in ochi nu pot spune ca nu este niciunul profitabil)

 

Dar daca gaseste cineva vrun sistem bun acolo spuneti-mi sistemul paritatea si TF si promit sa vin cu calculele backtesting manual facut sa vedem daca putem scoate ceva.

 

Sperand ca discutiile o sa inceapa sa se "incinga" in sens constructiv, astept replici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

e bine ca intrebi. gasesti un sistem si vrei sa aflii unde ar fi cel mai bine sa pui stopurile si tintele de profit. asta se poate face foarte usor cu atr. in mom cand ai semnal la inchiderea barei masori pe atr care este valoarea indicata si de acolo incepi sa masori pe grafic cat s-a dus mai intai in favoarea ta . pe atr ai o indicatie de 20 pips sa zicem si pretul se duce cateodata la 1*atr , cateodata la 1.5 atr si cateodata la 0.8 * atr. la tranzactiile profitabile. poti sa iti setezi tp la un multiplu de atr . daca vrei high winrate atunci trebuie sa ai un multiplu mai mic de atr . in exemplul de mai sus ne decidem sa zicem ca vrem un high winrate si stabilim targetul pentru toate tranzactiile la 0.8* atr. indiferent de ce conditii sunt in piata atr masoara volatilitatea si vei avea sanse mult mai bune sa iti pui sl sau tp cum trebuie. o abordare de genul 20 pips target pe o anumita pereche este o mare prostie pentru ca volatilitatea e singurul lucru care se schimba in piete.

 

sa-mi zici daca ai inteles.

post-2979-0-08247300-1339965082_thumb.jpg

Editat de deltatrade
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,acum ca ai adus vorba de back-testing,ai complicat si mai mult lucrurile pt noob-ul de mine Posted Image .Pana acum nu am facut testari pe evolutiile precedente,dar imi doresc sa fac pe o idee de trade,sau pe sisteme pe care le gasesc pe F.F. sau B.P.,insa nu stiu exact cum si la ce anume sa fiu atent mai exact.Ce ma incurca cel mai mult,este faptul ca pe langa tp si sl,este nevoie si sa ai in vedere si un be..deci lucrurile se complica putin,poti sa imi dai o idee despre cum procedezi tu?

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

booghie ca sa faci un sistem iti trebuie sa faci observatii pe istoric. de obicei break evenul este pentru tranzactiile care s-au dus in directia buna dar nu au ajuns la tp. de pilda ai setat tp la 1.5 * atr . in cadrul strategiei poti sa vezi daca alea care au ajuns aproape de tp adica pe la 1.3-1.4 poti sa la pui la break even. ce iti recomand eu sa faci la orice strategie pe care o gasesti este sa nu te complici si sa iei pe istoric mai intai 30 de tranzactii. la metatrader daca apesi tasta home te va duce la cel mai indepartat istoric de pe instrument. la mine la fxpro se duce pana in 2006 pe h4. deci iei sistemul pe care l-ai gasit si acum incepi sa il testezi. iei la inceput toate semnalele pe care le gasesti. ai grija sa nu lasi pe istoric nici un semnal nemarcat . iti trebuie pentru inceput 30 asemenea semnale. de aici incepe treaba. te uiti sa vezi cum ar fi fost cel mai bine pentru fiecare tranzactie. unde ar fi fost cel mai bine sa pui sl si tp in functie de ce iti arata pe atr.

pentru inceput incearca o metoda simpla ca aia de am postat-o eu la freshlevel sau asta

http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=7603. pentru sistemele mele am un sl de 1 atr pentru sl si tp de 1,1. daca se duc la 1 atr se pune pe 0 dar pentru fiecare sistem exista un sl , tp si break-even optim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.