Sari la conținut

unelte de trading. indicatori si price action


Postări Recomandate

Salut deltatrade,de curand mi-am facut curaj sa fac un back-testing,insa pe un tf de 5 min(ca asa e sistemul :) ) si cand sa ma apuc observ ca o medie mobila care a dat un semnal la un moment dat,datorita miscarii ulterioare a pretului,in special miscarile puternice,poate face ca la sfarsitul zilei semnalul sa nu mai para sau sa fie putin diferit de cel initial,deci nu prea te poti baza pe o testare cu o medie mobila.Te-ai intalnit cu asa ceva pana acum? Eu ma gandeam sa gasesc un indicator sau script care sa imi traseze media mobila pentru fiecare perioada in parte la comanda mea..practic la apasarea unei taste,astfel ca semnalul sa fie 100% real.Ai idee cum as putea rezolva speta?

Merci,o seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mediile mobile sunt o chestie destul de buna pentru sisteme. chestia este ca semnalul pe care il astepti sa il astepti la inchiderea barei de 5 minute. ce se intampla in alea 5 minute nu te intereseaza. metatrader nu face repaint la medii mobile.

Editat de deltatrade
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu ma pricep eu prea bine,insa eu cred ca o medie mobila pe close de 10 rep. in mare(nu stiu diferentele dintre toate tipurile de medii mobile) media de inchidere a pretului pe cele 10 perioade,deci daca a zecea lumanare se inchide la o distanta f mare fata de celelalte 9, le v-a influenta si pe celelalte.Si spun asta pentru ca am vazut un la un moment dat un semnal(de fapt o conditie) care insemna ca lumanarea sa se inchida peste ma,dar deabia a patruns media..cu un pip,iar dupa cateva ore se afla dedesubtul ma-ului.

La asta ma refeream,dar cred ca o sa fac niste poze cateva zile sa compar cu cea ce arata mt-ul,ca sa fiu sigur ca nu vb. prostii :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu imi semnalezi o problema de repaint . din cate stiu eu metatrader nu face repaint. o data ce ai vazut un close in peste ma daca bara este inchisa ar trebui sa ramana asa ca semnal. a 10-a bara conteaza fata de celalte 9 dar se va schimba doar ultima valoare a ma-ului . celalte 9 valori din istoric ar trebui sa ramana asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.