Sari la conținut

Calculul marjei necesare


Postări Recomandate

@LuceNera da un refresh la pagina! FXCM are MT4 depinde ce fel de cont vrei sa faci! NU exista leverage flexibil in felul in care vrei sa-l utilizezi tu! Odata ce optezi pentru deschiderea unui cont optezi si pentru raportul de levereage (1:50,1:100 etc.) Nu poti schimba levereageul la fiecare tranzactie pe care o faci. Schimbarea se face din cate stiu facand o cerere catre broker.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stop loss neexecutat, gaura 17.000 usd. Cand am vrut sa-mi bag ordinul de short, imi apare no connection. Restartez aplicatia si vad ce va arat si voua.

Alpari, cont demo. intentionat am marit expunerea, ca sa vad cum merge brokerul cu loturi multe. de eram cu bani reali, ce era?

Mari semne de intrebare in legatura cu MT4, cred ca a fost facut mai mult pt brokeri decat pt traderi!

astept parerile voastre. Repet, nu sufar de scenarita, dar inghetarea platformei in momentul cand bag ordinul, neexecutarea sl-ului...nu-mi place. Sunt de acord sa-mi pierd banii daca-s prost, dar nu sa fiu talharit!

post-6531-0-13132400-1338822537_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce nu s-a executat ordinul tau, dar cotatiile din chart-ul tau sunt incorecte. Dupa acel spike, EUR/USD nu a coborat deloc sub 1.2470 (verificat cu mai multi brokeri). La tine pe chart insa a atins 1.2455.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai avea si eu 3 interbari:

1.In MT4 pot sa inchid consecutiv mai multe pozitii deschise pe aceeasi paritate sau pe paritati diferite? Daca da, cum?

2.In MT4 pot sa deschid mai multe ferestre (sa zicem 4) cu aceeasi paritate dar cu timeframe-uri diferite? Daca da, cum?

3.In MT4 cum se poate derula graficul inapoi in timp (vreo 2-3 ani) daca sunt pe un timeframe mic (15, 30 min) ? Vreau sa ajung repede la data dorita, nu sa stau 2 ore cu degetul pe tastatura asteptand sa derulez. Am incercat sa ma mut pe un timeframe mare (daily, weekly) dar dupe ce ajung la data dorita si ma mut pe timeframe mic ma aduce inapoi in prezent. Posted Image Posted Image

 

Later edit:

Inca o intrebare: strategia mea necesita mult timp pentru a urmari piata si a astepta semnalele cautate. Se poate construi un expert care sa imi trimita un sms in cazul in care apar semnalele asteptate? Sau cum sa fac astfel incat sa imi vad de treaba mea obisnuita prin casa sau pe afara iar cand apar semnale sa fiu atentionat din timp ca sa pot deschide calculatorul si sa analizez mai bine daca acele semnale merita tranzactionate sau nu? De precizat ca nu ar merge un expert advisors obisnuit fiindca decizia finala de a tranzactiona mai trebuie sa treaca si printr-un filtru "uman" ca sa zic asa, imposibil de modelat de un expert. Insa semnalele de baza care trebuiesc analizate sunt mecanice. Cred.

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asemuiesc MT cu windows. E acelasi lucru. Ce inseamna windows in sisteme de operare, asta inseamna MT 4 in forex. Rusii au fost desepti.

La intrebarile 1 si 2 iti raspund ca depinde de broker. Cum foloseste acel broker MT4 si cum a ales el sa-ti permita sa tranzactionezi.

 

La intrebarea ta cu atentionarea..... vezi ca MT4 are o alerta. Care poti sa o pui sa sune tare in boxe. Asta pentru cat esti in casa. Adica ii spui MT4 sa-ti cante "desteapta-te romane" cand pretul ajunge la un anumit targhet.

Probabil, contra cost, vei gasi si solutia cu sms-ul. Nu stiu mai mult. Dar tehnic banuiesc ca este posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. M-am hotarat sa intru si eu in forex cu bani reali. Asa ca am nevoie de ajutor pentru o recapitulare in vederea administrarii contului intr-un mod cat mai corect.

Ipoteze:

1.Cont de 50 usd.

2.Tranzactionez numai microloturi: 1 micro lot=0.01 lot=1000 usd.

 

Concluzii:

a)La un microlot de 1000 usd, valoarea unui pip este 1000*0.0001=0.1 usd. Asta inseamna ca pentru a pierde toti cei 50 usd din cont este nevoie ca piata sa se intoarca impotriva mea cu un total pe toate tranzactiile de 50*0.1=500 pips fara sa am nici o tranzactie castigatoare. Corect?

b)Stop Loss-ul va fi intodeauna setat la maxim 50 pips. Asta inseamna 50*0.1usd=5 usd. Adica pe fiecare tranzactie eu risc maxim 5 usd. Acum, pentru a tranzactiona un microlot de 1000 usd, folosind numai 5 usd din contul meu de 50 usd, rezulta ca am nevoie de o marja de 1000/5=200. Corect?

 

Va rog sa imi raspundeti si mie la intrebarile astea doua ca vreau sa incep cat mai repede. Posted Image Cu multumiri.

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.