Sari la conținut

SL la break even automat


Postări Recomandate

Salut,

 

As dori sa stiu daca exista vreo modalitate ca SL-ul sa se mute la break even atunci cand pretul atinge un target. De exemplu, uptrend,dintr-o retragere de 61% intrat long la 1.2290 doresc ca atunci cand pretul ajunge la 1.2320 sa se mute la breakeven automat. De fapt, as vrea asa : asigurare breakeven si apoi activare trailing stop. Stie cineva vreo modalitate ? Sau se poate numai cu EA ? Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Salut,

 

As dori sa stiu daca exista vreo modalitate ca SL-ul sa se mute la break even atunci cand pretul atinge un target. De exemplu, uptrend,dintr-o retragere de 61% intrat long la 1.2290 doresc ca atunci cand pretul ajunge la 1.2320 sa se mute la breakeven automat. De fapt, as vrea asa : asigurare breakeven si apoi activare trailing stop. Stie cineva vreo modalitate ? Sau se poate numai cu EA ? Posted Image

 

Cel mai bine este sa folosesti experti....

Pe nivele fibonacci nu am, ,dar as putea sa-l scriu.

Dar atasez mai multi experti cu mai multe versiuni de tral, poate iti vor fi de folos.

KillLoss.mq4

TrailingByATR.mq4

TrailingByFractals.mq4

TrailingByMA.mq4

TrailingByPriceChannel.mq4

TrailingByShadows.mq4

TrailingByTime.mq4

TrailingFiftyFifty.mq4

TrailingRatchetB.mq4

TrailingStairs.mq4

TrailingUdavka.mq4

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Criodi, te bagi sa incerci ? Numai daca iti face placere, altfel nu-i nici o suparare. Daca da, lasa raspunsul aici ca sa iti dau mai multe detalii. Cu ocazia asta o sa pun si scriptul celalalt la care ai lucrat, cu explicatiile de rigoare.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am cam scris in primul post despre ce ar fi vorba. Este nevoie de un script care sa fie rulat de indata ce o pozitie a fost deschisa. Cand se ruleaza acest script, trebuie sa apara o fereastra in care sa am posibilitatea sa introduc o valoare unde daca pretul ajunge - daca atinge acea valoare, SL-ul sa fie modificat la +1 pipet BE si apoi sa se activeze un trailing stop cu exact marimea de la BE+ 1 pipet pana la acea valoare atinsa si tot asa.

 

post-1-0-20980000-1351079800_thumb.png

 

 

Presupunand ca pretul nu a lovit SL-ul, mai departe avem :

 

 

post-1-0-73791700-1351079805_thumb.png

 

 

apoi :

 

post-1-0-29754400-1351079810_thumb.png

 

 

Si tot asa. Cu acest script urmaresc sa elimin cat mai mult din emotii si nesiguranta ce pot aparea stand mereu cu ochii in grafic dar si o comoditate. Cu alte cuvinte, pui ordin si lasi pretul sa-si faca treaba iar scriptul sa aplice MM-ul. Nu te mai intereseaza ca pretul leneveste o perioada sau alte ganduri de acest gen. Ai facut analiza, ai pus pending-ul, mai departe se ocupa scriptul de MM . Fundamentul pe care am creat aceasta idee este respectarea unui RR de cel putin 1:1

 

 

In acest sens dau exemplu o tranzactie luata saptamana trecuta cu un rr 1:6. La al treilea chenar cand pretul a intrat in range am avut emotii am zis sa inchid 50% . Situatia a facut sa fiu ocupat cu altele si l-am lasat. De asta zic, pui ordin, si lasi MM-ul sa deruleze fara sa mai intervii tu cu frica.

 

post-1-0-29754400-1351079810_thumb.png

 

Daca face cineva acest lucru, peste putin timp s-ar putea sa ii cer sa integreze si un semnal de asigurare la BE+1pip in cazul in care pretul nu atinge primul target. Dar mai intai sa vedem daca se baga cineva aici :) .

post-1-0-43825000-1351079816_thumb.png

Editat de Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Poftim. Are ca input extern Target = x.xxxx si se comporta ca in screenshot-urile tale. L-am testat rapid si n-am vazut sa fi facut vreo eroare. Daca nu iti merge spune-mi si corectez.

ApoloManager.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.