Sari la conținut

Inca o strategie foarte simpla! Profitabila si asta? :)


Postări Recomandate

Apolo, mersi de urare.

Sunt doar trei zile de tranzactionare si avem profit 4.47% si un drowdown de 2.04%.

 

Oricum e devreme de facut niste analize, sa asteptam macar o luna.

Dar sunt optimist :) Si chem pe cei interesati sa se alature cu investitii.

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apolo, pai nici nu are cum sa-mi para rau, indiferent de rezultat, in Forex nu exista suport si rezistenta, nici la propriu, nici la figurat pentru expertienta, studii si cercetari. (imho)

Vrei sa arati si tu monitoring la contul tau?

Mersi.

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apolo, pai nici nu are cum sa-mi para rau, indiferent de rezultat, in Forex nu exista suport si rezistenta, nici la propriu, nici la figurat pentru expertienta, studii si cercetari. (imho)

Vrei sa arati si tu monitoring la contul tau?

Mersi.

 

Bineinteles ca arat. :48: E demo .

 

In esenta ai dreptate, nu exista suport si rezistenta, ca in final pretul face ce vrea el, rupe sau nu rezistenta ori suportul. Dar sunt cazuri si cand uneori acel suport sau rezistenta functioneaza iar cand mai multe vin la un loc confirmarea ca pretul se hotaraste sa intoarca e mare. Dupa mine, suport si rezistenta NU prezice pretul , e o greseala sa crezi ca poti prezice pretul, ci arata un nivel de cotitura unde pretul ar putea intampina probleme in a-si continua directia. Nu poti decat sa te tii in urma pretului cu un pas, trend follower. Mai zice lumea ca nu mai exista trend ca in anii trecuti, o fi adevarat dar trebuie sa ne aducem aminte ca fiecare om vede trendul in felul sau si nu poti spune ca vede gresit sau prost, cel mult iti poti exprima opinia din experienta proprie.

 

Si am mai observat ceva, iar chestia asta are ecouri mult mai profunde : anume ca , e mult mai important cu cat te apropii de cea mai recenta activitate a pretului, adica cat mai aproape de prezent e cat mai bine. Si aici exemplific chart pattern, fibonacci pe ultimul swing, candlestick patterns. Merge si rezistenta si suportul doar ca foarte des nu mai vezi testare frumoasa ca pe vremuri ( vezi http://clip2net.com/s/2fJxf ) ci pretul se retrage dincolo intr-o zona anume (ceva similar cu ce zicea Rasbid zilele trecute vezi http://clip2net.com/s/2fJyO )

Deci acum lucrurile sunt mult mai aiuratice, cel putin eu asa le vad, am mai zis, acum trebuie sa inveti sa vezi in stilul tau piata (nu tu, zic in general), ceea ce s-a scris in cartile de mai demult nu mai e valabil decat intr-o anumita masura pentru ca atunci era alta tensiune in piata.

post-3825-0-94040200-1346315779_thumb.gif

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am vrut sa fac referire la cantitatea de experienta si studii in aceasta activitate.

Despre aceste studii si experiente vorbeam ca nu au nici "suport nici rezistenata"...

Nu exitsa limite si praguri la cunostinte in acest domeniu, nici minime nici maxime, cam asta a fost ideea.

Exista un singur indicator: Profitometrul :D

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apolo, thanks,

Dar nu asa, nu ma intereseaza graficul balance-ului.

Ma intereseaza Z-Score, Sharpe Ratio, etc.

Fa ca mine, pune pe monitorizare in myfxbook, si apoi widget in semnatura, sa fie la indemana ;)

 

Wããlee , e cam complicat. Saptamana viitoare, lasa-ma sa apuc si sa ma bucur de week-end in tihnã :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.