Sari la conținut

Pe voi ce brokeri va suna?


Andrei M

Postări Recomandate

Pe mine, ma tot suna, in ultima vreme, un broker ce isi are sucursala in Cipru, caci care la prefix +357, este ori Ironfx, care ma tot sacaie sa finalizez contractul de introducing broker pe care l-am inceput si, pe care nu o sa il mai inchei, fiindca nu am suficienta incredere in ei, ca sa ii pot recomanda si altor traderi, ori mai pot fi cei de la FXDD, reprezentat de un tip ce vorbeste o limba engleza scarboasa de-a dreptul, din care reiese ca e, de origine, spaniol.

In trecut ma sunasera cei de la Saxobank, erau putin insistenti, insa la limita bunului simt. Imi amintesc ca vorbisem cu un membru de-a lor tare amabil vreo doua ore, in continuu, despre bursa, tranzactii, etc. Si imi mai amintesc cum de fiecare data imi pocea numele cand intreba pentru a se asigura ca vorbeste intr-adevar cu Di&^$&*....Andre. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna ca disperatii ca au targete de realizat. De vre-o doi ani au aparut brokeri ca ciupercile dupa ploaie, majoritatea avand in spate firme de jocuri de noroc on-line si mai putin asociati pasionati de forex. ROI-ul in industrie este intre 25 si 45% pe an dar un ROI de 35% este comun, ceea ce este, dupa orice standarde, urias. ROI-ul asta atrage investitorii, excrocii de tot felul dar si aventurierii sa intre pe piata asta. Cred ca a la long putini brokeri vor rezista pe piata asta si vor rezista cei care sunt seriosi si au in spate echipe de oameni cu experienta in domeniul asta.

 

Ce am scris mai sus este putin off-topic asa ca-mi cer scuze.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider si impart aceste companii in mai multe feluri:

1- companii de market makeri , cu brokeri agresivi care te suna pe fiecare zi.aceste companii nu pot fi nici desfiintate si nici nu se pot urmari deoarece isi schimba numele de la un an la altul (ex:kns , oimtrade, toptrade, alfatrade, etc)

2-companii pe bune dar cu brokeri mai putin agresivi.Astia te suna mai rar dar tot insistent in momentul in care tu ai parut catusi de putin interesat, sau ai idee de acest domeniu.

3-companii pe bune , care te contacteaza o data , maxim de 2 ori si care nu vor decat sa stie daca ai de gand sa investesti in viitorul apropiat , daca esti la curent cu oferta lor , nu vb agresiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista companii pe bune sau ceea ce intelegi tu prin "pe bune" si sa explic si de ce cred asta

 

Orice companie vrea profit. O companie de acest gen " brokeraj forex" castiga din nestiinta noastra sau din comision la sume mai mari si mai exista si o curba a existentei unei companii ce are un inceput un mijloc si de cele mai multe ori un sfarsit.

 

Mai simplu. Eu, am 100 de mii sau un meleon acum si fac o compane d'asta. Imi fac legaturile pentru feed de date, negociez comisioanele, angajez "oameni de domeniu" mai buni sau mai putin buni, negociez cu rusii pentru mt4 si incep sa investesc in marketing si advertising.

 

Invit oamenii la conferinte, dau un Pepsi, o maslina, le arat ce avantaje au daca vin la mine, ce spread mic am, ce bonusuri dau si tot asa. In final incepe sa se miste treaba. Intra bajetii cu cate o suta doua, cate o mie doua, cate cinci sau zece poate si doua zeci, tin de spread sa placa la lume, nu ma joc la butoane sa zica lumea " uita bah, firma serioasa, iau doi baieti la call center, doi IT sti, si calculez: In cat timp scot suta sau milionul investit? In 3 5 ani? bun.

Urmatorii 5 sunt ban pe ban deci. Dar daca dupa 3 ani ma grabesc si incep sa umblu la butoane, daca vreau mai mult, daca in loc sa astept 7 ani sa iau un meleon profit zic sa stau doar 5?

Si uite asa linia ascendeta a profitului se curbeaza brusc spre sus, Profitul creste creste, oamenii pierd si iar pierd pana se duce vorba. Asta e si ea statistic calculata: in cat timp se duce vorba si care e efectul...

 

Din acel moment, linia de pe grafic a profitului meu incepe sa o ia la vale cu o rata de descrestere si ea calculata anterior.In final, intru in insolventa dar nu inainte de a imi pune la adapost dpvd juridic si fizic profitul. Faliment.

 

Asta e firea lucrurilor in biznisul asta. Un broker nu e Audi sau banca religiilor, e un "baiat" ce a "mirosit" treaba, are cu ce, calculeaza, se asociaza daca nu are destul, face treaba, loveste, si cand se impute treaba, pleaca. In urma ramane o firma ce a avut mare potential dar niste luzari cica, asa se aude, au falimentat-o din interior.

 

Mai sunt si altele care nu se grabesc asa tare dar din cand in cand mai ciupesc "peste" ceea ce e calculat. Cand tipa lumea, o lasa mai moale si tot asa. Astia sunt cei cu ceva vechime azi. Brokerul meu e deja in faza :ciupitului la greu" asa ca, sunt in cautare. Ma gandesc la BCR dar n-au mt4. Mai caut.

 

PS Din asta motiv nici nu am sa pun intr un cont mai mult de cateva mii, cine stie daca nu pic exact pe partea a doua a existentei efemere a unui broker vestit.... hi hi.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ipoteza dezoltata de tine.Poate ca asa este.Oricum ideea este ca si ei merg tot pe profit...ca doar nu sunt fraieri.

Eu stiu ca oricum o dai ei tot castiga si nu din spread.

Noi cand dam cu ordinu , nu dam cu el direct in piata, ci brokerul il baga la pachet si il trimite , dar el in acelasi timp este acoperit pe ambele parti.

Odata parieaza si el tot la pachet impotriva ta , dar pe de alta parte , da si cu ordinul direct in piata...oricum ar fi tot iese pe plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi cand dam cu ordinu , nu dam cu el direct in piata, ci brokerul il baga la pachet si il trimite , dar el in acelasi timp este acoperit pe ambele parti.

 

 

Nu-l trimite nicaieri. Totul e la ei "in house". Tu doar privesti cum se misca piata, dai buy sau sell dar nu intri in nicio piata. Tu esti la lupta cu brokerul. Daca tu castigi el pierde ca el iti da banii nu piata. E ca la orice joc de noroc, intri la ruleta si daca castigi potu al mare iti da patronul banii. Dar de unde vin banii? de la restul care oricum pierd. E statistica pura.

 

Brokerii au si ECN dar intri cu minim o suma si dai comision dar si acolo se fac magarii.

 

Sa nu ai impresia ca te imprumuta pe tine cu 100.000 de de dolari. Asa e calculul dar in realitate tu joci intern la ei pe servere.

 

Singurii brokeri "cu speranta de viata mai mare" sunt cei care au legaturi stranse cu marile banci de azi, JP Morgan, Goldman, Bar, UBS etc.

Iar acolo sumele de intrare minima sar de 50 de mii. Acolo mai ai sanse sa nu te arda la stiri, sa nu ai probleme de scos banii daca ai profit dar si comisionele sunt babane dar macar sti o treaba,

Editat de Barbones
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-Topic.

Ca in orice domeniu, si aici este o competitie feroce asa ca singura sansa de supravietuire a brokerilor seriosi, adica a celor ce-si iau misiunea si munca in serios, este sa ofere servicii cat mai bune si cat mai personalizate.

Brokerii noi pe piata au dezavantajul ca sunt noi si ca trebuie sa arate ca sunt seriosi.

Exista si tepari pe piata asta. Daca ai nenorocul sa dai peste unul ca asta nu este bine. Nu prea poti sa stii care-i tepar dintre cei noi. Cu cei noi trebuie avut grija.

FXCM a primit cateva amenzi in USA pentru practici abuzive dar si le-a corectat deoarece a inteles ca doar prin seriozitate si servicii de calitate vor ramane in piata.

Daca doriti sa intrati cu un capital mai mare (minim 10.000) eu zic sa luati in considerare brokerii elvetieni care au si licenta bancara si brokerii germani si luxemburghezi. Brokerii elvetieni, germani si luxemburghezi ofera servicii de calitate foarte buna si o foarte buna securitate a fondurilor dar toate astea vin cu costuri mai mari si costurile stau in spread si in nigh-roll-over-uri.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FXCM a primit cateva amenzi in USA pentru practici abuzive dar si le-a corectat deoarece a inteles ca doar prin seriozitate si servicii de calitate vor ramane in piata.

 

 

Nu ca au inteles le-au corectat, ci pentru ca au primit amenda. Daca nu era amenda nu mai corectau nimic B-). Crezi ca ei nu stiau ce fac...!?, sa fim seriosi. Toti stiu ce au de facut, toti stiu ce au semnat cand au devenit reglementati. Tot timpul se incerca mai mult, mai la limita.

Doar eu am cunostinta de oameni ce nu si-au mai primit nici macar banii bagati ce sa mai zic de profit pe motive diverse gen" nu ati tranzactionat conform regulametului" sau" robotul dumeavoastra a facut acele ordine, nu noi, dar robotul lui era dezactivat defapt".

 

E bine sa citesti mai mult inainte sa risti mai mult de cateva sute de euro si chiar si aia trebuie considerati ca si pierduti pentru ca piata forex NU ESTE REGLEMENTATA!, nimeni nu te asigura pe pierdere ca la banci.

 

Daca eu azi pun o mie la un broker cu sediul in Malta si in cateva zile, apar niste ordine la mine pe platforma pe care nu le-am pus niciodata, imi ia 80% din cont pe pierderi, unde il reclam? de unde imi iau banii? ma duc in Malta cu un box pe mana ca meltanu"? Nu, si ei stiu asta.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

http://www.haaretz.c...mbling-1.209345 multa dreptate este in ce scrie evreul asta: brokerii nici macar nu-si protejeaza pozitiile deschise de tine, atat sunt ei de siguri ca vei pierde! merita citit! e mai rau ca la cazinou, macar acolo te alegi cu niste fursecuri la banii pierduti...

PS. Haaretz este unul din cele mai prestigioase ziare din Israel, alaturi de Jerusalem Post, nu e gen tabloid. Asa ca...cititi cu atentie.

http://www.haaretz.com/print-edition/business/viewpoint-the-house-always-wins-1.178899

inca una...si ma duc

cred ca merita citite articolele astea, poate ne gandim de doua ori atunci cand folosim cuvantul ``investitie``, in loc sa folosim cuvantul, mult mai urat desigur: ``pariu``. Vorbesc in numele celor care merg pe bani reali.Cei de pe demo oricum n-au nimic de pierdut...ati vazut statistica: media 2500; pierdut banii; 3 luni. Cu variatiile de rigoare, bine-nteles.

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Stefan a resetat ca important acest subiect

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.