Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

@raulcotir

daca ai alimentat un cont din Cipru, banii tai sunt in Cipru. Daca ai alimentat un cont in RO, dar e firma inregistrata in Cipru, banii tai tot in Cipru sunt, pt ca firmele astea sifoneaza banii din conturi si le duc acasa, adica in Cipru. Lasa doar un disponibil mic, pt a plati castigurile mici care apar. Oricum, pana maine bancile cipriote sunt inchise, nu intra si nu iese nimic de acolo.

Eu iti recomand sa-ti scoti de urgenta TOTI banii de la ei si in cazul in care iti mai arde de investitii de genul asta alege o firma reglementata intr-o tara civilizata gen UK sau tarile nordice. Regulatorul roman CNVM e oricum o gluma proasta, asa ca nu te va proteja, mai ales pe partea de forex si derivate de-astea. 

Sa ai bafta si sa incerci pe viitor sa nu-ti mai faci de lucru cu dubiosi din Cipru si din alte insule exotice!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spike-ul de ieri a fost produs probabil de un miss read al algoritmilor care mulg euro dollarul. La 21:14 a venit stirea asta: "ECB WILL PROVIDE LIQUIDITY TO CYPRUS BANKS under existing rules". Daca stirea ar fi continut numai partea in caps lock atunci ar fi fost motiv mare de buy. Probabil ca algoritmii au citit stirea si au interpretat numai partea in capslock. In 40 de secunde pretul a sarit 60 de pips. Dupa ce s-au prins ca mai era ceva dupa partea in caps lock si anume "under existing rules" pretul a inceput iar incet dar sigur sa cada.

 

Daca n-aveti brokeri ecn sanatosi nu va jucati pe news flow-ul din perioada asta. Si la un broker calumea o sa aveti probabil slippage mare dar la unul mai parlit o sa va luati sl-uri de 4-5 ori mai mari decat ati fi vrut. E greu inca de determinat care va fi miscarea mai ampla dupa rezultatul din cipru. Exista discutia ca bancile din cipru sa se deschida marti. Trebuie apoi sa se formuleze un plan pana atunci. Deocamdata stam cu ochii pe rusi sa vedem daca is dispusi sa ii ajute/santajeze pe ciprioti. Daca avem nu din partea rusilor ne mutam iar in gradina lui Merkel. Tot azi e si FOMC statementul care in functie de ce spune va avea si el un impact major in piata. Pline de tot zilele astea. Bafta la pips!

 

Eu, sincer, privesc tot "balamucul" acesta ca pe o mascarada totala. Gandeste-te ca zona EURO care, a inceput sa aiba si ea probleme, a tot generat in cursul ultimilor ani astfel de situatii. Ca n-a fost Irlanda a fost Grecia, apoi Spania, Italia, Cipru. Chiar nu v-ati dat seama? Cineva acolo se bucura, probabil ca Banca Central-Europeana, de aceste situatii asa-zise neprevazute si are niste plati, tranzactii, reglari, mai stiu eu ce, de la aceste niveluri.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raulcotir

daca ai alimentat un cont din Cipru, banii tai sunt in Cipru. Daca ai alimentat un cont in RO, dar e firma inregistrata in Cipru, banii tai tot in Cipru sunt, pt ca firmele astea sifoneaza banii din conturi si le duc acasa, adica in Cipru. Lasa doar un disponibil mic, pt a plati castigurile mici care apar. Oricum, pana maine bancile cipriote sunt inchise, nu intra si nu iese nimic de acolo.

Eu iti recomand sa-ti scoti de urgenta TOTI banii de la ei si in cazul in care iti mai arde de investitii de genul asta alege o firma reglementata intr-o tara civilizata gen UK sau tarile nordice. Regulatorul roman CNVM e oricum o gluma proasta, asa ca nu te va proteja, mai ales pe partea de forex si derivate de-astea. 

Sa ai bafta si sa incerci pe viitor sa nu-ti mai faci de lucru cu dubiosi din Cipru si din alte insule exotice!

am primit o plata procesata pe 18.03 2013.

pk arena , limasol, cyprus

asta inseamna ca se fac tranzactii , eu asa inteleg.

18 a fost luni cand tot asa bancile erau inchise.

cred ca se va ajunge la o solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e departe de a fi solutionata

am primit mail de la plus500 care imi spun ca ei nu au conturile in cipru si nu e problema

acuma fiecare broker care nu are conturile in cipru e avantajat pe moment

am mai citit de markets si de etoro care zic ceva de genul ca n-au probleme.

am vb cu un affiliate manager si nu imi recomanda momentan sa promovez brokerii din cipru.

e cea mai mare porcarie care se face in materie de afaceri.

in cipru probabil sunt sute de brokeri , cum poti sa lasi lumea cu afacerile in aer, apoi cand bancile vor relua platile , vor elibera sume plafonate ca sa impiedice migrarea rapida a capitalurilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.