Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Moderators

Vom avea deci vot si va fi probabil un vot contra. Ramane de vazut. Daca vedeti ca o ia euro tare in sus inseamna ca votul a trecut. Daca nu, nu. Vedeti voi ce faceti. Eu va las ca-s ocupat cu scalpul. E o paine de mancat aici pe news flow.

 

PS: Daca sunteti in urma, Krugman explica foarte pe scurt si foarte corect cum s-a ajuns aici. http://krugman.blogs.nytimes.com/2013/03/19/shorter-cyprus/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

S-a votat impotriva. Reactie slabuta caci stirea e conforma asteptarilor. Ah, si ala de finante cica nu si-a dat demisia. Omu e acum in Rusia sa negocieze o intelegere cu Putin. Cica sa-i taxeze pe oligarhii cu bani spalati prin cipru vreo 30% si sa le dea rusilor in schimb parte din profitul din resurse si ce mai au ei. Vorba ar fi insa ca Putin nici nu vrea s-auda. Daca e asa tot la Merkel si compania ne intoarcem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

complicata treaba cu Ciprul asta, dom`le:

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-14453440-cipru-spune-nu-londra-trimite-avion-milion-euro-cash-pentru-angajatii-majestatii-sale-din-cipru-wolfgang-schauble-apara-germania-urmeaza-alegeri-iar-bancile-germane-pierde-7-6-miliarde-daca-ciprul.htm

PS. Cum om tranzactiona noi azi? Cand ma gandesc la spike-ul ala de aproape 70 pipsi de aseara de la ora 21,10 ma gandesc la tot felul de surprize. Am pus totusi un short pe minima zilei de ieri cu un sl de 30 pipsi....ce-o da Dumnezeu!

Spor!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Spike-ul de ieri a fost produs probabil de un miss read al algoritmilor care mulg euro dollarul. La 21:14 a venit stirea asta: "ECB WILL PROVIDE LIQUIDITY TO CYPRUS BANKS under existing rules". Daca stirea ar fi continut numai partea in caps lock atunci ar fi fost motiv mare de buy. Probabil ca algoritmii au citit stirea si au interpretat numai partea in capslock. In 40 de secunde pretul a sarit 60 de pips. Dupa ce s-au prins ca mai era ceva dupa partea in caps lock si anume "under existing rules" pretul a inceput iar incet dar sigur sa cada.

 

Daca n-aveti brokeri ecn sanatosi nu va jucati pe news flow-ul din perioada asta. Si la un broker calumea o sa aveti probabil slippage mare dar la unul mai parlit o sa va luati sl-uri de 4-5 ori mai mari decat ati fi vrut. E greu inca de determinat care va fi miscarea mai ampla dupa rezultatul din cipru. Exista discutia ca bancile din cipru sa se deschida marti. Trebuie apoi sa se formuleze un plan pana atunci. Deocamdata stam cu ochii pe rusi sa vedem daca is dispusi sa ii ajute/santajeze pe ciprioti. Daca avem nu din partea rusilor ne mutam iar in gradina lui Merkel. Tot azi e si FOMC statementul care in functie de ce spune va avea si el un impact major in piata. Pline de tot zilele astea. Bafta la pips!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot doar sa ma felicit ca ieri dimineata , pe la 9,30 mi-am inchis toate pozitiile. Am urmarit doar piata si nu mi-a parut rau! Altii, mai ``mai iuti de maus`` probabil ca au facut ceva banuti si-i felicit. Acum am pus un pending short la 1.2870 cu sl de 30 pipsi...om vedea. Oricum, nici azi nu cred ca va fi o zi prea calma.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa intreb daca stie cineva , referitor la problemele bancilor din cipru, cum afecteaza acest lucru retragerile de bani de la brokeri care au conturile bancare in cipru.

Eu am cont de exemplu la anyoption(optiuni binare) care e inregistrat in cipru , nu stiu daca si conturile bancare le au tot in cipru , dar e f. probabil si f. multi brokeri de forex sunt inregistrati in cipru.

Daca bancile sunt inchise , ei cum transfera banii spre clienti , cei care doresc sa-si retraga fonduri?

Oricum , problema trebuie rezolvata repede , probabil sunt sute de mii de firme cu conturi in cipru , care cum isi mai desfasoara activitatea daca nu au acces la banii lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.