Sari la conținut

In cautarea investitorilor!


Postări Recomandate

Colaborarea cu investitorul meu s-a incheiat din cauza nerespectarii intelegerii convenite.Dupa cum poate vedea domnul criodi contul s-a inchis pe plus,cu un procent de +37,49% ceea ce tu domnul criodi poate doar visezi.nu o sa stii niciodata daca acel cont murea sau se ridica.nici nu stiu de ce ma sinchisesc sa-ti raspund tie,tu care doar vorbesti,comentezi insa nu ai aratat nimic concret,nici un statement.Cuvantul exact si corect din replica lui apollo este "Nerabdare" si nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colaborarea cu investitorul meu s-a incheiat din cauza nerespectarii intelegerii convenite.

 

La astfel de investitori nici nu merita sa te uiti. Ar trebui adaugat pe lista neagra , sa ai o lista cu ei. Si cand vine a doua oara sa bateti palma, fara un contract  nu se face nimic.

 

Ce esec johnbull ? Daca pierdea contul era esec. Sa fii de unde ai plecat nu este esec. Si el n-a terminat pe 0.

 

Keep Walking. Strange statementul ;) .

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu Apollo.eu nu mi-am respectat partea mea de intelegere.el tot ce a spus a facut si a fost corect din toate punctele de vedere.eu nu-l vad ca pe un esec si nici ca pe o infrangere.e o lectie care mi-am invatat-o.daca acel cont era pe minus sau distrus de tot atunci domnul criodi chiar avea motive sa comenteze.cand el o sa reuseasca minima performanta de 37,49% pe un cont real ii accept ironiile si comentariile fara rost cu cea mai mare placere.dar pana atunci il rog sa se abtina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca, desi a plecat investitorul - nu e capat de lume, o sa gasesti altul. Nu v-ati inteles, nu-i nici o problema. Chair daca ai cerut mai mult decat se astepta el. Si zic urmatoarele, acum: daca tu crezi ca are cu adevarat valoare - NU ARE ROST SA TE VINZI PE BANI PUTINI. PUNCT. Daca, cu atat mai mult, ai investit foarte mult timp si resurse in gasirea acelui sistem. Fiindca, la o adica, desi e mai greu, o sa reusesti sa o faci si singur, daca nu apare alt investitor, ceea ce e imposibil, zic eu. Doar daca esti nesabuit. Iulik2k1 a ras de mine cand am mentionat pe grupul lui ovidiubenone ca nu as vinde sistemul sub 10.000 de euro, a crezut ca o dau la plesneala, insa ar trebui sa iti dea si tie de gandit. Oamenii vor tot vorbi de pe margine cum ar fi bine, cum n-ar fi bine insa ei poate nici n-au adancit foarte mult (cum ar trebui) problema forex-ului, a cautarii unui investitor si a altor lucruri de acest gen, asa ca sunt vorbe in vant. De asemenea, iti sugerez sa cauti sa postezi si pe un forum strain (nu dau nume), de multe ori atitudinea noastra, a romanilor, te pot induce in eroare, descuraja...Pareri contra vor exista tot timpul, ba ca sistemul nu e bun, ca e risk reward de c....t, ba ca, cine te crezi tu, vii incepator aici si incerci sa ne vinzi noua ceva. Din pacate, foarte putini trateaza lucrurile cu seriozitate.

 

Cheers! (un pahar cu limonada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A lucra cu investitori inseamna o dubla presiune psihologica. Odata din partea investitorului care (in majoritatea cazurilor) vor dori sa vada rezultate rapide si cat mai aproape de piesa de artilerie care se numeste "tun", si pe cealalta partea din partea egoului propriu care doreste sa demonstreze investitorului cat de bun esti ca trader.

 

Intrebare:

Si-a pus cineva problema implicatiilor psihologice in administrarea fondurilor investitorilor?

Editat de oltciter
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@oltciter

mare dreptate ai! Investitorul intotdeauna vrea sa castige cat mai mult, cate un tun pe zi daca se poate, dar sa piarda cat mai putin! Numai cine n-a administrat banii altora nu stie ce inseamna sa sune telefonul, mai ales dupa un sir de sl- uri lovite! Nu stiu din ce cauza, dar investitorii accepta un profit de 20-30% pe an ca fiind bun intr-o afacere oarecare, dar stramba din nas la 20-30% pe an pe bursa! Probabil e efectul Mariei, vanzatoarea care luna asta a adus cateva mii de euro, stand in pat si...tranzactionand...

Sa pierzi un investitor nu-i o fericire, mai ales daca pleaca pe plus! Eu stiu cum e, ca si eu am patit-o! Iar investitorii...nu-s pe toate gardurile, pe praful asta!

Cat despre presiunea psihologica, se vb prea putin, desi, de multe ori e la baza multor probleme, de obicei a celor mai mari probleme!Cei care administreza bani reali si mai ales banii altora stiu despre ce vorbesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Investitori vs. Traderi

 

Idea din titlu este o idiotenie, si duce doar la pierderi de ambele parti dar exact asta se intampla in cauzul de fata.

 

Un trader care tranzactioneaza pentru un investitor, nu se "vinde" ci doar "imprumuta" capitalul altcuiva.

 

Eu ca investitor fac exact acelasi lucru ca un trader in forex, diferenta este ca: unui trader ii trebuie strategie la care se aduga MM si altele iar la investitor ii trebuie trader la care sa ii faca MM buget si altele analize care se aplica exact in forma in care se aplica la o strategie.

 

Acum bine inteles cum strategii proste sunt peste tot dar sunt numai traderi"buni" treaba unui investitor este floare la ureche. Cel putin asa cred traderii.

 

Ca mie cand un trader mi-a PRABUSIT un cont sub 24 de ore inchis de margin calls, nu mai aveam de unde sa il iau. Sa mai spun ca contul respectiv avea vreo 4 cifre si era in USD?

 

E drept ce spune si johnbull ca sunt astfel de investitori care habar nu au cu ce sa manaca forexul si tremura imediat. Dar eu cel putin, am traderi cu care nu ma intereseaza sa vorbesc. Stim conditiile daca el si le respecta eu merg in continuare cu el daca nu, imi iau banii si plec mai departe.

 

Un trader care are investitori mai ales si in stil PAMM, MAM sau LPOA, nu ar trebui sa aibe dureri de cap. Se stiu conditiile de la inceput. Stii perioada de timp si DD respectiv profitul preconizat. A depasit DD sau nu a facut profitul. Ai incheiat socotelile. Nu are rost sa il bati la cap pe trader.

 

Eu lucrez cu traderi in PAMM si nu am vb deloc cu ei. CIFRELE SPUN mai mult decat 1000 de povesti pe forumuri. In sistem LPOA ii contactez doar cand trebuie sa ii platesc sa imi spuna modalitatea de plata la inceput. Nu trebuie sa fim cei mai buni amici ci doar parteneri de afaceri.

 

O sa dau un exemplu ca sa inteleaga toti traderii si investitorii de ce este de folos ca cele doua parti sa colaboreze. Exemplu pentru cei curiosi le pot da link si sa vada cu ochii lor ca cea ce spun eu este adevarat.

 

Ex. avem un trader cu un sitem destul de bun care produce in medie un 10% lunar. Pune un capital de deschire a contului 15 000$ si se apauca de tranzactionat.

Ca orice trader bun isi deschide contul in sistem PAMM si mai rupe in un weekned vreo 5 minute sa scrie regulile  la vedere dupa care oricine doreste poate sa devina investitor.

 

Dupa o luna doua cand DD arata bine si profitul arata promitator incep sa vin investitorii.Traderul nu schimba strategia, si nici programul de trading. Oricum MM trebuie sa fie in % din balata.

 

Daca traderul din exemplu nostru ar fii stat ascuns si nu "s-ar fii vandut" investitorilor dupa vreo 3 ani de trading ar fii avut vreo 50 k $ ca am mai cheltuit si el: vacante, masini, restaorante etc.

 

Dar traderul nostru pentru ca a fost destept acum controleaza vreo 8 milioane de dolari si la o pofitabilitate de 10/% lunar si un comision de 50% din profit face 400 k lunar.

 

E adevarat ca si investitorii au facut ceva bani, dar nici traderului nu ii stau rau in buzunar gramada de banii care nu avea cum sa junga la ea. Traderul e milionar si ca orice trader bun e pasionat de forex nu a fugit in Bora Bora ci sta si tranzactioanza cu aceasi rata de succes.

 

UN INVESTITOR FACE EXACT CEEA CE FACE UN TRADER DOAR CA NU ARE ACCES LA CONTURI DEMO.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-v-as cate 5% din profit la toti investitorii.  Ca atat meritati. Cand va duceti la HYIPS atat primiti. Si aia la alea rentabile ca majoritatea sunt SCAM-uri.

 

Pa'  tu pui conditii traderului sau traderul pune conditii  :mad:  ? Mai ai si tupeul sa spui ca "nu se vinde" ci 'imprumuta' capitalul cuiva. Tu cand ii pui foaia cu conditiile jos e acelasi lucru care il face un angajat cand semneaza contractul de munca.


Mare prost ala de s-a angajat sa tranzactioneze 1000$ . In locul lui sa fiu asa profitabil iti puneam conditie de 5% din profit partea ta. Iar la urmatoarele 2 depuneri de cel putin 1000$ cate 2.5% din profit pana la un maxim de 10%. Si 10% cu multa indulgenta dupa ce am fi stat la cafenele si ne-am fi imprietenit si te-as fi vazut baiat "ok". Altfel ramaneai tot in 5%.

 


Oltciter, ai foarte mare dreptate.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.