Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

livium, on 27 May 2013 - 14:15, said:

ok, nu vreau sa inclac regulile. oricum sl si tp le ajustez dupa ce se executa ordinul!

Si, voi transforma ordinul pending in ordin market, voi muta SL-ul sub rezistenta si pragul psiho de la 100, cu TP sub ultimul maxim, respectiv 103.724.

 

Si daca imi este permis, parerea mea este ca e mai bine cu 2 thread-uri distincte, fiecare cu subiectul sau.

Multumesc.

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mda, eu as vrea sa ramana amandou dar nu stiu daca are sens sa mai tinem si celalalt topic. Am observat ca nu prea merge treaba cu segregatul asta pe forum si parca n-am chef sa mut postari toata ziua ca sa fortez discutia intr-un topic sau altul. Ala a fost topicul unde s-au discutat cateva chestiuni initiale, acum poate fi lasat sa moara si continuam discutiile aici. Am stabilit oricum toate conditiile initiale si de acum gandesc ca nu vor mai fi decat schimbari marginale care n-au nevoie de discutii ample in topice separate.

 

De unit pot fi unite? Alalalt e inceput inaintea astuia, n-ar strica ordinea postarilor daca le-ai da sa se uneasca? Eu zic doar sa reformulez un pic prima postare referitoare la ce se posteaza aici si topicul sa fie scos de la pinned si lasat sa se duca la vale (eventual locked? ca sa nu mai posteze nimeni acolo si sa vina toti pe topicul asta?).

 

EDIT: Topicele au fost unite. Voi modera insa strict orice forma de discutie inutila sau poluare spre a pastra topicul cat mai curat si relevant.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor !
Vreu sa ma alatur si eu proiectului, daca se poate.
Alpari:
cont 336247
parola gnt7obm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corelatia este: rata BCE spre 0, eur/usd bullish, corect? In cat timp s-ar lua aceasta decizie sau care este termenul?

 

Atunci ma gandesc, ca daca eur/usd are tendinte up, atunci rata ar  ramane neschimbata!

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un depozit care la depunere are o suma si la retragere are o suma mai mica . Personal as vinde euro si m-as orienta pe o moneda care imi acorda dobanda pozitiva (aud,nzd).

Destul de complicat de raspuns daca se va lua aceasta masura sau nu. Ce au de spus producatorii? Ce au de spus exportatorii? Ce au de spus etc, etc etc?  Asta in conditiile in care discrepantele economice din zona euro sunt mai mult decat evidente.

Avem oare informatia necesara pentru a risca un raspuns la intrebarea legata de rata negativa a depozitelor?

 

Later edit;

 

In ultimele discursuri al oficialilor BCE s-a strecurat ideea unei posibile masuri de acest fel!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ dirzuandreiovidiu

 

Reprezentantul BCE, Asmussen:


- politica monetara va ramane relaxata atat timp cat va fi necesar;
- este putin probabil ca alegerile din Germania sa afecteze cursul valutar al euro;
- nu se asteapta presiuni inflationiste;
- situatia din Spania necesita o strategie fiscala pe termen mediu;
- situatia din Spania este extrem de dificila, dar progresul este evident;
- economia Germaniei este in crestere si va arata imbunatatiri in trimestrul doi;
- ar trebui sa fim atenti in discutiile privind rata negativa pentru depozite.

 

 

 

HSBC asteapta deprecierea euro


Amintim ca inca din februarie HSBC declara ca euro este valuta predispusa sa se deprecieze cel mai mult in cazul unui posibil "razboi valutar". Acum, banca isi sustine inca o data parerea ca euro se va deprecia in conditiile in care BCE nu va ramane "pasnica" in cadrul acestui "razboi valutar" si exista posibilitatea unei rate negative a depozitelor. In ceea ce priveste dolarul american, strategii valutari ai HSBC considera ca investitorii acorda multa atentie valutei americane si nu doresc sa "lupte" impotriva bancilor centrale in ceea ce priveste dinamica ratei de schimb valutar. Conform prognozelor HSBC, paritatea EUR/USD va ajunge in trimestrul 3 la $1.26 si la $1.24 in trimestrul 4.

 

Nota : Informatia este copiata  de pe siteuri informative si analize tehnice .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.