Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

In atentia mea intra paritatea EURUSD .

 

Din punct de vedere tehnic piata se consolideaza si asta se vede si din graficul atasat . Deoarece astazi este luni probabil ca piata sa fie calma si sa consolideze in continuare .

Daca analizam dupa valuri , tehnic paritatea formeaza un pattern Flat cu val ,, b ,, puternic ceea ce ne informeaza ca poate sa existe o explozie puternica fata de ultimul val din Flat si chiar acest val care se formeaza  sa fie ,, Failure ,, .

Daca paritatea va trece de nivelul de 1.3000 si se va stabiliza voi cauta o poztitie de Buy . Repet , se stabilizeaza nu doar sa-l sparga fiindca poate fi si o spargere falsa .

 

Odata cu stabilizarea pozitiei dupa depasirea nivelului de 1.3000 o sa socot ca forta vanzatorilor este slaba si o sa  ma astept la o miscare care sa fie de gradul Flatului ceea ce inseamna sa fie o miscare cu potential care ar putea fi tranzactionata cu un raport bun .

 

In caz ca piata merge descendent voi revizui analiza pentru alte oportunitati .

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe termen lung, cred ca USD va ramane puternic in raport cu valutele: GBP, JPY, AUD si NZD. Ramane de vazut ce va face FED cu QE3. S-a mentionat ceva, ceva despre diminuare QE3.

Deci, tranzactii preferate:

- voi urmari un buy USD/JPY cat mai aproape de 100 (posibil 100.44 si dupa aia 99.80, cu cate un lot fiecare);

- voi urmari buy USD/CAD cat mai aproape de 1.03 (adica 1.0290-1.0298)

- buy USD/CHF in jurul lui 0.96 (0.9570-0.9590)

- sell AUD/USD de cat mai sus (eventual astept 0.9750) si sell NZD/USD (pe la 0.82)

- la perechea USD/GBP, mai astept un pic, nu prea sunt lamurit dpdv fundamental ce vor face cu gbp! Se mai schimba si guvernatorul BOE, sunt mai multe chestii...

- Ei, EUR/USD e mai complicat, deocamdata ma abtin.

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Propunere:

 

Am vazut ca ``postul`` de analist e liber, ca sa zic asa.Eu nu vad pe altcineva decat pe Oltciter pe acel post. Stiu ca tranzactioneaza in Fond, dar cred ca analizele lui, daca nu fac referire la ordinele lui in asteptare sau la pozitiile lui deschise, ar fi binevenite.

  Cred ca e pacat ca Fondul sa nu beneficieze de experienta lui Oltciter. Cred ca se poate rezolva asta cumva, fara sa fie un conflict de interese. Evident, daca vrea si el.

 Mentionez ca n-am nici un interes ascuns si nici nu-l cunosc pe Oltciter...dar nici fond serios fara analist n-am vazut... ;;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.