Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

USD/CAD sell stop la 1.02550

v=2.0 SL la 1.02920 risc~ 0.8% 

daca ordinul nu devine activ si urca depasind nivelul sl-ului renunt la pozitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUD/JPY

sell 1.0 la 91.508

SL= 92.380

risc~0,8%

pozitia a fost asigurata

close 25% la 90.834

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti .

Astazi pentru cei care folosesc analiza NeoWaves o sa fac o previzionare pentru paritatea EURUSD si o sa va atrag atentia la ce trend trebuie sa va asteptati si analizand pas cu pas sa tranzactionati cu prudent a.

In general ma feresc sa fac variante de previzionare mai diversificate ca sa nu inceapa iar critici ca NeoWaves are multe variante . Acest material este pur educativ pentru traderii care folosesc acest gen de analiza ca sa invete sa priveasca o piata si sa-si dezvolte  analiza .

Piata se afla acum intr-un val presupus  E al unui Triunghi Expanding , dar ceea ce trebuie sa stiti este ca acest pattern poate sa treaca intr-un pattern mai complex si anume un Dyametryc . Analiza de previzionare este pentru varianta unui val E dintr-un Expanding , in caz ca piata are un alt comportament o sa reanalizam situatia .

Am facut  4 variante posibile ale valului E care trebuie urmarite :

  1. Un Zigzag larg  .
  2. Combinatie tripla  : (a)-  Un triplu zigzag in cazul in care piata este mai rapida si are un trend accelerat .

                                   (b)- combinatie tripla cu Flat  la sfarsit .

                                   (c )- combinatie tripla cu Triunghi la sfarsit .

  1. Triunghi Expanding .
  2. Dyametrycal  :   (a) – Dyametryc  Contractiv.

                              (b) – Dyametryc Contractiv cu Alternanta Inversa .

 

Astea ar fi variantele posibile ale valului E . Am scos din calcul varianta unui Dublu Zigzag care la fel este probabila dar mai putin .

In acest moment trebuie sa urmariti cu mare atentie miscarile si sa stiti orientativ ce poate sa faca piata in caz ca este un trend mai larg sau in caz ca este un trend mai rapid . Fiti atenti la ce variante pot sa fie fiecare val in parte in interior . Odata ce stiti cu aproximatie ce fel de context este o sa va fie mult mai usor sa va orientati . 

 

Va urez succes !

post-6242-0-96405900-1370598634_thumb.png

post-6242-0-29077800-1370598644_thumb.png

post-6242-0-09865300-1370598652_thumb.png

post-6242-0-86116000-1370598659_thumb.png

post-6242-0-57631600-1370598668_thumb.png

post-6242-0-94365000-1370598677_thumb.png

post-6242-0-36094900-1370598686_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece am primit unele remarci de la unii colegi de pe forum plus de pe siteul meu o sa va fac public astazi contul care a fost destinat tranzactionarii educative sa se vada ca este LIVE si nu este DEMO .

Fiecare cuvant sau decizie care o iau in cazul unei greseli ma costa bani pe mine personal si poate fi de la cateva sute de  dolari pana la o mie si mai mult .

Fiecare din voi stie cat costa sa platesti pentru lectii ei eu imi platesc singur greselile si restul este pentru voi cei care ma urmariti - GRATIS .

Binenteles ca mai am o platforma pe care fac trading si aceasta a fost destinata pentru  tranzactionarea educativa .  Sper sa nu mai aud nici o remarca de la cei care imi spun ca fac asta pe DEMO .

Probabil ca sunt putini cei care incearca sa faca educatie publica pe banii lor sa sa-si plateasca greselile din banii lor .

Pe terminal se poate vedea cum au fost deschise tranzactiile si ce stil de tranzactionare am si pe ce termene .  

 

Va urez success!

post-6242-0-78740700-1370600334_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CAD sell stop la 1.02550

v=2.0 SL la 1.02920 risc~ 0.8% 

daca ordinul nu devine activ si urca depasind nivelul sl-ului renunt la pozitie

ordinul a fost declansat

SL mutat la BE

Close manual ca nu mai inteleg! 

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca NFP bate asteptarile?

Eei...NFP-ul iar a facut figura!!!

Speech draghi=eur/usd up, NFP bun=eur/usd down! Ce sa mai intelegi frate! Jocuri, jocuri...

Culmea,si sper sa nu fiu eu gica contra, dar eu cred ca usd se va aprecia!

 

Da', nimeni nu mai zice nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta nu inteleg eu, de ce credeti voi ca eur/usd va creste?

 

In europa e o piesa de teatru jalnica, economiile dau inapoi, rata eur va scadea...de ce sa creasca euro?

In state, chiar daca niste cifre au iesit naspa, per ansamblu se vorbeste ca economia e in crestere, deci "taper" QE3 iar usd gain value!

Si atunci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

livium

 

Din punct de vedere al tranzactionarii folosind cei doi pivoti, eurusd a intrat in bias crescator si, dupa cum poate stii, atat zona de bias crescator si cea de bias descrescator presupun cele mai agresive miscari. Si urmatorul target e acolo, alt reper important nu mai exista. Atat timp cat pretul sta peste 1.3170. Eh, daca inchide sub acest nivel se complica situatia...

 

Vorbesti de analiza fundamentala insa de foarte multe ori (nu le-am contabilizat insa reactiile sunt exuberante), cresterile nu reflecta situatia economiilor, totul este supra-dimensionat. Nu cauta neaparat logica. Cauta intrari short cand sunt aduse problemele in prim plan de media, atunci e vulnerabil subiectul.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.