Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

24052013

Ca sa continui ideia acestui proiect astazi voi analiza tranzactionarea pe saptamana care a trecut si voi arata in ce context de piata a decurs .

 

Am atasat trei grafice unde se vede perioada si contextul de piata in care au fost efectuate tranzactiile .

 

Intrebare : De ce ai inchis la EURUSD tranzactia dupa volatilitate cu toate ca era in plus ?

Ras : Am inchis tranzactia fiindca contextul pietiei mi-a aratat ca exista mare volatiliate si panta descendenta era prea mare . Acest lucru m-a facut sa renunt la strategia de tranzactionare pe moment si chiar daca piata dupa inchiderea tranzactiei a mers in directia pozitiva ordinului riscul era prea mare .

 

Intrebare : De ce daca ai vazut ca merge in directia gandita nu ai intrat dinnou in tranzactie ?

Ras : Odata iesit din tranzactie trebuie sa astepti alt context de piata ca sa poti tranzactiona . Daca piata a plecat de la punctul de intrare care a fost analizat si nu ai reusit sa intri sau ai iesit din anumite cauze deja este prea tarziu sa mai menegeriezi riscul din acest motiv trebuie controlata emotia si nu trebuie alergat dupa piata .

 

Intrebare : De ce inchizi tranzactiile si nu astepti sa ajunga in TP ?

Ras : Daca o sa urmariti cu atentie cand eu am facut strategia de intrare in piata pentru fiecare tranzactie am luat un raport mult mai mare in calculul analizei . Cand un context este linistit eu astept sa scot din tranzactie maximul , daca exista volatilitate inchid manual tranzactiile , fiindca se activeaza procesul de protectie al capitalului chiar daca este in desfasurare . Odata ce este pus in pericol imediat reactionez si nu astept neparat ca istoricul  sa arate ,, verde ,, , dar inchid . Pentru lucrul asta trebuie in analiza de luat in calcul un spatiu mai mare de evolutie .

 

Intrebare :  Nu-ti pare rau daca ai iesit si piata merge mai departe in directia ta ?

Ras : Nu ! Aceasta ramura din caracter este exact menegmentul lacomiei care la fel face victime in piata . Atat euforia cat si lacomia fac victime si sunt la fel de periculoase .

 

Intrebare : Care sunt cele mai bune zile de tranzactionare in cadrul unei saptamani ?

Ras : Dupa parerea mea si din experienta pot sa spun ca trebuie evitate zilele de luni si vineri care sunt practic cele mai periculoase . Luni nu exista lichiditate in general vinerea creste volatilitatea din cauza inchiderii pozitiilor . Un trader antrenat incearca sa scape de aceste zile si sa se inchida sau a se deschida cu mare atentie si sa asigure vinerea pozitiile , fiindca pietele pot sa se deschida cu GAP . Daca un trader este pe termen scurt trebuie sa stie aceste lucruri .

Acest lucru se aplica si la tradingul pe termen mediu dar acolo mai apre si a treia vinere din luna care este una din cele mai periculoase zi a lunii . Cine face trading pe termen mediu trebuie sa cunosca acest fapt . In acea zi ,, neagra ,, din luna se inchid  majoritatea contractelor standartizate netransferabile  in cele mai mari burse ale lumii .

 

Intrebare : Neaparat este nevoie sa facem calculele de risc , raport , nu putem intra din  inertie si cu aproximatie ?

Ras : Nu ! Este exclus acest lucru . Un trader trebuie sa stie clar cat vrea sa castige de la o tranzactie si cat poate sa piarda de la o tranzactie . Odata ce el face calculul si il scrie pe site sau daca face trading acasa si scrie pe o foaie ori pe compiuter are un folder in care scrie toate aceste calcule , inseamna ca el a luat la cunostinta ceea ce vrea sa faca . Daca el nu face acest lucru inseamna ca el nu stie ce vrea sa faca si nici cat risca sau cat va castiga din asta ceea ce inseamana haos si emotii .

 

Intrebare : Care este parerea ta personala despre acest poiect ,, Fond Vamist ,, ?

Ras : Am o parere buna si ceea ce pot sa spun este ca acest proiect poate sa scoata la iveala multi traderi care deja sunt destul de buni dar ei inca nu stiu asta . De ce ? Fiindca probabil ca strategia lui este buna dar face o mica greseala si nu poate sa o rezolve fiindca nu o vede si persista in ea de multa vreme . Odata ce un trader are curajul sa arate o serie de tranzactii si nu mai putin de 30-40 probabil ca greseala lui sa fie observata si discutata si  el  isi va inversa balanta in cateva momente si va intelege ca trebuia sa faca asta de multa vreme dar nu putea fiindca nu avea unde sa o faca . Eu unul ma gandesc ca acest proiect sa scoata cativa trederi destul de buni si profitabili . Stiu ca acum este frustrant acest lucru dar o vointa si un scop nu are limite . Din acest motiv va invit pe toti sa participati si sa nu mai pierdeti timpul , fiindca el costa bani .

 

Intrebare : Ce reguli trebuie facute ca sa fie respectate ?

Ras : Regulile in acest moment sunt primare , dar ele trebuie facute mult mai aspre si un trader trebuie sa inteleaga ca trebuie sa se supuna fiindca piata nu este ,, miloasa ,, si doar intr-un mediu de reguli dure poti sa te calesti si mai ales ca aici esti si supervizat . Multi din lumea asta ar vrea sa fie supervizati ,, gratis ,, si mai ales sa li se spuna greselile . Putini probabil ca vor fi cei care le vor respecta , cei care nu le vor respecta si vor incalca repetat regulile inseamna ca nu vor deveni traderi niciodata ! Cei care vor lupta si se vor supune vor arata vointa si vor reusi ! Un lucru primar este intelegerea ca trebuie sa postezi tranzactia cu toata descrierea ei si sa fii activ macar odata pe zi , seara daca muncesti in alta parte . Doar cei care se dedica si au vointa sa o faca vor reusi !

 

Intrebare : Nu pare frustrant ca un forumist care are ani de zile sa intrebe unul mult mai nou, care reuseste, care sunt greselile lui ?

Ras : Nu ! Nu mi se pare frustrant , eu vad acest lucru chiar benefic . Odata ce ai ani de zile si nu ai reusit inseamna ca o mica greseala o faci care pur si simplu trebuie rezolvata si gata . Probabil ca de succes te desparte doar o mica problema dar tu nu o vezi . In plus tradingul nu are varsta ! Din acest motiv in trading se poate inversa situatia cand un profesor universitar invata de la un elev de la liceu . Acest lucru si arata  inteligenta unui om care vrea sa invete cu adevarat si nu este mandru . Repet , piata mandria o rezolva imediat ! Si la fel de repede te poate face sa fii umil dintr-un om plin de sine . Asta si ii da o nota separata acestei meserii fata de altele . Este cea mai corecta din lume si in plus este cel mai dur si nemilos judecator .

 

Intrebare : De ce participi in proiect si nu faci bani singur fara sa mai vb cu nimeni ?

Ras : Ha ha ha … Eu fac tranzactionare pe termen lung . Deoarece un trader trebuie sa se antreneze in fiecare zi ca sa fie in forma am acceptat sa fiu in acest proiect . Un alt motiv este ca posibil sa am greseli care le poate observa un incepator si imi poate atrage atentia si fara sa-si dea seama el personal sa ma ajute ca sa-mi fac tradingul si mai eficient decat mi-am propus eu . Asa ca voi accepta orice observatie legata de trading . Un alt motiv este placerea cu care fac trading , imi place !

 

Intrebare : Crezi ca este bine sa lucrezi in echipa ?

Ras : Da ! da ! da ! Poate inca nu stiti toti dar o parte din voi stie deja acest lucru , tradingul are inclinatia sa te faca singuratic si sa te izoleze . Nu conteaza daca este pe termen lung sau scurt si din acest motiv un lucru in echipa te face uneori sa te detasezi de singuratate mai ales ca comunitatile de traderi sunt extrem de rare . Un peste ca sa se dezvolte si sa traiasca are nevoie de apa !

 

Intrebare : De ce nu te insrii in concursuri ca sa faci trading daca iti place , poate castigi si un premiu ?

Ras : Concursurile in mare parte strica traderii fiindca marea lor majoritate sunt construite pe cantitate nu pe calitate . Din acest motiv am evitat  sa particip la concursuri de duzina chiar daca imi place asta . Probabil ca ma voi situa pe locurile din coada fiindca eu controlez  riscul ceea ce pe cei care promoveaza asta nu prea ii intereseaza . Acest ,, Fond Vamist ,, probabil ca este singurul care este conceput sa urmareasca calitatea si din acest motiv imi face placere sa particip . In viitor ma voi duce si la concursuri care sunt calitative si intradevar sunt destul de grele dar trebuie sa ma mai pregatesc pentru asta .

 

Intrebare : Cei care te cunosc de pe acest forum stiu ca tu folosesti o tehnica destul de grea . Ce poti tu sa inveti de aici daca nu o foloseste nimeni ?  Te-a ajutat cumva acest forum sa devii mai bun ?

Ras :  O sa vi se para bizar , dar un anumit stil al unei strategii de trading de aici l-am invatat. Un forumist : caruia o sa-i multumesc intr-o zi fata in fata , este un novice , mi-a facut o obseravatie si eu cand am analizat sistemul mi-am dat seama de greseala si am rezolvat problema si sistemul instantaneu a inceput sa de-a randament . Stiu ca este bizar dar eu spun ceea ce am trait si pot sa spun ca Comunitatea Vamist are tot respectul din partea mea !

 

Intrebare : In ce crezi ca consta forta unui trader ?

Ras : In comunicare si informare !

 

 

Va urez succes si ii salut pe toti cei care participa !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, lucrurile devin extrem de interesante. Pot spune ca avem noroc ca avem pe cineva atat de deschis printre noi si ma bucur foarte mult in primul rand pentru mine!

Probabil, si nu vreau sa jignesc sau sa supar, cred ca  Wolf are varsta la care impartaseste bucuros ceea ce a acumulat, pentru ca numai varsta te poate generos, intelept si intelegator!

 

Multumesc!

 

 

Ei, referitor la propunerea mea, sell GBP/USD, ordinul il las in piata pana luni, pt ca eu cred ca trendul down va continua si perioada urmatoare, asta pana cand pe fundamental se va intampla ceva notabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Livium

 

In legatura cu ordinul tau in asteptare la GBP/USD .

 

Incearca sa nu alegi cifre exacte atat la intrari cat si la SL si chiar si la TP .

De ce ? Fiindca acestea sunt nivele care le vaneaza marea majoritate mai ales nivelele de SL .

Calculeaza  riscul si inceraca sa folosesti nivele diversificate atat de SL cat si TP .

Acest lucru iti va ascunde prezenta in piata !

 

De ex . mai bine mai risc putin si ridic SL la 1.5227 decat sa-l pun la 1.5200 si daca pun TP nu il pun la 1.5000 dar in pun la 1.5015 de ex . Acesta este doar un ex ca sa intelegi logica .

 

In asa fel ordinele devin invizibile si mult mai eficiente !

 

Acest exemplu il poate lua orice participant indiferent de strategie !

 

Baieti deveniti invizibili , asta este primul pas catre un trading eficient !

 

Nota : Neaparat sa pui si un grafic cand postezi ca sa se vada si timpul .

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.