Sari la conținut

Hai sa construim un Holy Grail EA


Postări Recomandate

ok...sa nu uiti...ti-am pus o intrebare mai sus dar ai "omis" sa raspunzi...pe ce date ai facut testele , pe cele din mt4?

Am raspuns la intrebare.Am pus un link de unde am luat datele.Sunt de pe forextester ,date istorice de 10 ani, si sunt destul bune, cu 90% modeling quality cred ca sunt decente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ok...sa nu uiti...ti-am pus o intrebare mai sus dar ai "omis" sa raspunzi...pe ce date ai facut testele , pe cele din mt4?

Am raspuns la intrebare.Am pus un link de unde am luat datele.Sunt de pe forextester ,date istorice de 10 ani, si sunt destul bune, cu 90% modeling quality cred ca sunt decente.

 

 

 

ok..o sa ma uit si eu peste ele si mai vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

statistica nu ai pentru ea ?

 

Ce statistica vrei? 86% win rate cu 1:6 RR iese profitabil

 

(WIN RATE * REWARD) - [(100-WIN RATE) * RISK]=

=(86 * 1 ) - (14*6)=

=86-84 =2 % profitabilitate peste pierderi

 

Munca grea va fi sa mentinem acel 86% win rate pe termen lung si pentru asta mai e munca multa cu robotul.Pana acum merge doar pe EUR/USD si USD/CHF si alte perechi cu trend puternic.Pe perioade ranging nu merge din pacate.As avea nevoie de un filtru bun care diferentiaza trendul de consolidari si ranging :)\

 

 

aha , si versiune ptr public va fi proasta? :))))

 

si daca vrei sa vb si serios , backtestul pe ce date le-ai facut?pe alea din mt4?

Nu va fi proasta dar va avea un alt sistem de semnalare, care va fi asemanator dar putin modificat.

 

http://www.forextester.com/data/datasources.html

 

 

cu 1.02 profit factor e ca si cand ai da cu banul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cu 1.02 profit factor e ca si cand ai da cu banul.

 

Stiu de aia incerc sa reduc RR-ul la 1:4 sau macar 1:5 ca sa fie mai sigur si durabil profitul.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine vrea sa incerce. un cross simplu de 5 si 10 ema.high reward risk. ca sa fie stabil trebuie sa aiba pf peste 1.5. ma astept ca rata de succes sa fie intre 40-50%.  folosesti atr si numai breakul de high si low ca sa iti creasca sansele ca o sa mearga in directia anticipata. crossul de 5 si 10 preferabil fata de 50 si 100 pentru ca iti da tranzactii mult mai multe si profit mai mare. variantele de exit sunt la un procent din atr mare pe profit sau undeva pe la mijloc sa pui tranzactia pe 0.stopul fixat la un procent din atr. exemplu 1.5 atr=sl.  totul trebuie vazut in functie de backtestul vizual. se ia fiecare secventa de 30 de tranzactii si se vede cum anume ar fi fost mai bine sa pui sl si tp si break evenul astfel incat sa iti dea performanta maxima. dupa aceea se iau pe urmatoarele 30. pana la 5000 tot  asa.post-6491-0-51604200-1377249729_thumb.png

Editat de testaregrupuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine vrea sa incerce. un cross simplu de 5 si 10 ema.high reward risk. ca sa fie stabil trebuie sa aiba pf peste 1.5. ma astept ca rata de succes sa fie intre 40-50%.  folosesti atr si numai breakul de high si low ca sa iti creasca sansele ca o sa mearga in directia anticipata. crossul de 5 si 10 preferabil fata de 50 si 100 pentru ca iti da tranzactii mult mai multe si profit mai mare. variantele de exit sunt la un procent din atr mare pe profit sau undeva pe la mijloc sa pui tranzactia pe 0.stopul fixat la un procent din atr. exemplu 1.5 atr=sl.  totul trebuie vazut in functie de backtestul vizual. se ia fiecare secventa de 30 de tranzactii si se vede cum anume ar fi fost mai bine sa pui sl si tp si break evenul astfel incat sa iti dea performanta maxima. dupa aceea se iau pe urmatoarele 30. pana la 5000 tot  asa.attachicon.gifspx.png

 

Deschide un topic separat, un jurnal de trading - daca vrei si posteaza fiecare semnal, evolutia tranzactiilor in timp pe o pereche, oricare ar fi ea; pe un cont demo, caci nu costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
De ce nene ? Lasa ca sunt destui fraieri care muncesc, exista Google in ziua de azi, motorul de cautare al tuturor posibilitatilor. Dau un search si devin meleonar. Habar n-aveti voi ! 

 

Sâc!  :dry:

 

 

 

 

 

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.