Sari la conținut

Hai sa construim un Holy Grail EA


Postări Recomandate

http://pitchforktrader.com/ARCHIVE/EXTRAS_volumul_1-Analiza_Pitchfork_Integrata.pdf

 

La pagina 29, la regula 80/20 ce gasim ? Exact valorile 83.3% si 16.7% care la o renko bara candlestick de 144 pips ne da o medie a tranzactiilor de 96 pips. Eu am obtinut valoarea din teoria fractalilor, nu stiu cum a obtinut-o pitchforktrader.

 

Zona aia de bias neutru de ±46 pips NU trebuie interpretata altfel decat ca marja de eroare la calculul probabilitatii ca pretul sa mearga in TP sau SL, cu alte cuvinte cat timp NU se iese din zona de bias neutru suntem in marja de eroare. Cand se iese din marja de eroare, e prea tarziu sa se mai dea ordin pe renko bara curenta ! Am iesit din marja de eroare fara ca sa intru in piata, atunci ... Asta la vista, data viitoare !

Si daca NU am intrat in piata pe Open-ul renko barei curente, atunci aflandu-ma in zona de bias neutru, voi alege sus (intrare Buy) daca Bid<Open si respectiv jos (intrare Sell) daca Bid>Open, pentru a asigura miscarea de 144 pips pe durata de viata a tranzactiei pe renko bara curenta. (aici am descris limitarile (filtrarile), NU conditia efectiva (semnalul) de intrare in piata)

 

PS. Cum alegem dintre sus sau jos, asta tine de cat de corect descriem conditiile pietei. Eu lucrez la determinarea unei formule fractale, dar NU o voi face publica. In schimb, voi face public un grafic cu sute de tranzactii in momentul cand voi atinge exact valorile 83.3% si 16.7%. Cea mai buna medie pe care am obtinut-o pana acum a fost de 2*spread, 1 spread la broker, 1 spread la mine. Un raport de 2:1 (24 pips) in loc de 8:1 (96 pips).

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca NU am intrat in piata pe Open-ul renko barei curente, atunci aflandu-ma in zona de bias neutru, voi alege sus (intrare Buy) daca Ask<Open si respectiv jos (intrare Sell) daca Bid>Open, pentru a asigura miscarea de 144 pips pe durata de viata a tranzactiei pe renko bara curenta. (aici am descris limitarile (filtrarile), NU conditia efectiva (semnalul) de intrare in piata)

Ok mai convins.Chiar daca nu am multa incredere in aceasta metoda o incercare tot merita.O sa incep sa programez EA-ul luni sau marti ca momentan lucrez la un alt EA.Mai am o intrebare cum accesez informatiile de pe renko, am vazut ca scriptul se descarca de aici

http://www.forexstrategiesresources.com/renko-chart-forex-strategies/installation-on-mt4-renko-chart/range-bars/

Dar de exemplu cum pun asta in EA, cum invat robotul sa calculeze pe bare renko.Ca ea-ul pe conditii default calculeaza pe candlestickuri.

 

Chiar sunt curios sa vad o "strategie profitabila"  , doar una, din cele 9999x de care spui. Pana atunci, nu mai intervin la acest topic.

http://forums.babypips.com/free-forex-trading-systems/

http://www.forexfactory.com/forumdisplay.php?f=71

 

Majoritatea lor sunt profitabile chiar si pe termen lung,dar problema cu acestea e ca sunt prea manuale, si au multe variabile libere ceea ce necesita o minte umana pentru decizii si nu se poate programa in robot.O alta problema e ca majoritatea sistemelor e pe timeframe de 4H sau 1D,si de ce as constui un ea pe un sistem care ia 1-2 tradeuri pe zi cand o pot face manual.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"cum accesez informatiile de pe renko"

1. Se pune indicatorul RenkoRangeBar pe chartul de 1 minut, care va afisa dupa cateva secunde "Open Offline EURUSD,M2 to view chart" (daca ranko are variabila TimeFrame setata cu valoarea 2).

2. Se deshide din MT4 un chart offline pe traseul : din meniul File -> Open Offline -> si se selecteaza EURUSD,M2 apoi se apasa butonul Open din cutia de dialog.

3. Se ataseaza EA-ul la acest chart deschis la pasul 2.

 

Robotul citeste standard ca orice alt robot : Open[1] va fi Open-ul renko barei anterioare, Open[0] va fi Open-ul barei curente, samd. Robotul va folosi in apelurile mql4 (acolo unde se cere specificat TimeFrame-ul) fie valoarea default 0 pentru chartul curent, fie valoarea 2 corespunzatoare TimeFrame-ului setat cu valoarea 2, de preferat sa fie valoarea default 0.

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, as vrea sa construiesc un EA de tip Holy Grail.Dupa multe simulari si calculatii statistice miam dat seama ca:

  • Numai un EA mecanic cu un takeprofit si un stoploss fix poate supravietui pe termen lung.Asta inseamna ca trebuie sa aiba acelasi TP si SL la fiecare trade pe care o face (in pipsi).Ex: 10 pip SL si 30 pip TP la toate tradeurile,pe o pereche,fara exceptie.
  • Tradeurile trebuie sa fie mereu macar de un RR de 1,70 : 1, preferabil 2:1  ,daca sistemul are 50% win rate, si asta este o regula stricta,daca e 1,69:1 vom pierde pe termen lung
  • Are nevoie de un sistem cu un win rate macar de 50%, preferabil 55%-60% sau mai mult

Daca vreti sa ma ajutati cu acest proiect,atunci asta aveti de facut:

  1. Gasitimi sisteme, preferabil pe timeframeuri mai mici de 1 ora,si mai mare de 1 min (5min,15 min si 30 min sunt ok)
  2. Sistemul sa aiba o rata de succes de macar 55%  si care sa contina tradeuri care sa nu aiba un RR mai mic de 1,70:1
  3. Sistemul sa fie sistem mecanic,adica sa depinda cat mai putin de deciziile traderului,pana la urma un robot va face tradeurile...
  4. Sistemul sa fie bazat pe indicatoare , si nu pe pivot points sau suport/rezistenta

Cand oi fi gata cu EA-ul o voi posta aici ca totii sa o putem testa si apoi beneficia de el.

  Glumesti cu asta , nu ?!

(gasesti pe internet maldare de Ea-uri cu 70/80 %...... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://forums.babypips.com/free-forex-trading-systems/

http://www.forexfactory.com/forumdisplay.php?f=71

 

Majoritatea lor sunt profitabile chiar si pe termen lung,dar problema cu acestea e ca sunt prea manuale, si au multe variabile libere ceea ce necesita o minte umana pentru decizii si nu se poate programa in robot.O alta problema e ca majoritatea sistemelor e pe timeframe de 4H sau 1D,si de ce as constui un ea pe un sistem care ia 1-2 tradeuri pe zi cand o pot face manual.

 

 

nu va merge nici una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"cum accesez informatiile de pe renko"

1. Se pune indicatorul RenkoRangeBar pe chartul de 1 minut, care va afisa dupa cateva secunde "Open Offline EURUSD,M2 to view chart" (daca ranko are variabila TimeFrame setata cu valoarea 2).

2. Se deshide din MT4 un chart offline pe traseul : din meniul File -> Open Offline -> si se selecteaza EURUSD,M2 apoi se apasa butonul Open din cutia de dialog.

3. Se ataseaza EA-ul la acest chart deschis la pasul 2.

 

Robotul citeste standard ca orice alt robot : Open[1] va fi Open-ul renko barei anterioare, Open[0] va fi Open-ul barei curente, samd. Robotul va folosi in apelurile mql4 (acolo unde se cere specificat TimeFrame-ul) fie valoarea default 0 pentru chartul curent, fie valoarea 2 corespunzatoare TimeFrame-ului setat cu valoarea 2, de preferat sa fie valoarea default 0.

K am inceput sa testez sistemul renko bar si am ajuns la concluzia ca nu va merge din cauza unui lucru micut dar semnificativ: Lagg

Am comparat un chart cu candlestick/OHLC bar si de linie vs una renko.Primele 3 aveau valorie close pe o perioada  acelasi, dar bara renko avea alta valoare.Ori era cu 2-3 valori in urma ori era si mai rau.Chiar daca zici ca bara renko elimina timeframeurile ,blabla tot trebuie sa tinem cont ca tranzactiile se fac pe preturile bid/ask curente si nu me preturi imaginare calculate de o formula frumoasa.Renko arata mai frumos,dar din acest motiv nu cred ca ar putea fi folosit doar cu brokeri fara spread poate,ceea ce nu toti avem.Si in plus, am mai descarcat si alte EA-uri cu metode renko si nici aia nu erau mai bune.Deci dupa parerea mea, verdictul final este ca metodele renko au fost candva/in prezent nu mai sunt/si nici in viitor nu vor mai fi profitabile. :-/

 

 

 

 

Da.O sa ma uit la asta,dar vad ca ai deja pe cineva care lucreaza la el.Dar daca mai vrei ajutor la el,atunci trimitemi detaliile pe privat.

 

 

 

 

Nu lucreaza nimeni la el. . :whew:

 

Poate ma uit la el dar momentan construiesc un EA bazat pe urmarirea trendului,care pana acum are o rata de succes de 47%. B-)

 

 

 

http://forums.babypips.com/free-forex-trading-systems/

http://www.forexfactory.com/forumdisplay.php?f=71

 

Majoritatea lor sunt profitabile chiar si pe termen lung,dar problema cu acestea e ca sunt prea manuale, si au multe variabile libere ceea ce necesita o minte umana pentru decizii si nu se poate programa in robot.O alta problema e ca majoritatea sistemelor e pe timeframe de 4H sau 1D,si de ce as constui un ea pe un sistem care ia 1-2 tradeuri pe zi cand o pot face manual.

 

 

nu va merge nici una.

 

De ce esti atat de sigur ca nu merg.Sistemul cowabunga de pe babypips e unul dintre cele mai bune sisteme pe care le-am vazut vreodata,la fel ca si sistemele care contin  heiken ashi sau ichimocu de pe forexfactory.Daca nu as fi atat de obsedat cu construirea robotilor pe TF mic, mias alege sistemul manual dintre acestea.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca le-am testat pe toate.

Cat timp le-ai testat fiinda 2-3 tranzactii nu arata profitabilitatea unui sistem.Dupa 1 luna sau 2 poti zice ca un sistem e bun sau nu.Dar mai si depinde de trader, cat de bine ai urmat regulile, cat de disciplinat ai fost,etc.Si fiind spus ca pe forexfactory sunt vreo 500+ de sisteme, poate nu toate merg dar cele cu 5 stele sau care au multe vizializari in general sunt bune.Si daca zici ca "Tranzactionez din 2008" nu cred ca ai avut destul timp sa le testezi pe toate :)

 

Eu pana acum am testat 2 sisteme bune una de scalp iar celalalt de trend following si ambele merg dar mai necesita imbunatatiri si forward testuri.

Ce pot sa zic mai cauta prietene...

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.