Sari la conținut

Hai sa construim un Holy Grail EA


Postări Recomandate

nu e vorba de timp. este vorba daca ai potential de profit in primele 30-40 de tranzactii pe istoric. nici unul din sistemele prezentate pe net nu au o strategie fixa de exit. practic cand stabilesti daca un sistem are potential sa mearga trebuie sa testezi in 2 feluri. una cu high winrate si alta cu high reward risk. sunt 2 mindseturi total diferite. nu stiu de cand te-ai apucat tu sa testezi sisteme dar iti urez obiectivitate in ceea ce faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de timp. este vorba daca ai potential de profit in primele 30-40 de tranzactii pe istoric. nici unul din sistemele prezentate pe net nu au o strategie fixa de exit. practic cand stabilesti daca un sistem are potential sa mearga trebuie sa testezi in 2 feluri. una cu high winrate si alta cu high reward risk. sunt 2 mindseturi total diferite. nu stiu de cand te-ai apucat tu sa testezi sisteme dar iti urez obiectivitate in ceea ce faci.

Pai desigur ca necesita obiectivitate dar sunt  de mai multe feluri:

-sistem mecanic = aici trebe sa tranzactionezi mecanic dupa planul de tranzactionare, trebuie sa faci totul cum e scris acolo fara nici un fel de modificare

PRO: usor de facut roboti pe ei  ,usor de invatat chiar si bunica poate tranzactiona pe el 

CON: foarte rar si multimea lor nu este profitabil

 

-sistem hibrid = aici exista doar reguli de baza, indicatoare, puncte de intrare dar in general RR/marimea lot/punctul de iesire este sarcina traderului sa il determine dupa cunostiintele sale

PRO: mai usor sa construiesti EA pe el

CON: e posibil ca EA-ul sa nu fie profitabil fiindca nu se poate adapta

 

-sistem manual = majoritatea sistemelor este manual, unde nu prea exista reguli de intrare/iesire.Sunt specificate situatiile bune de intrare dar in cele din urma traderul decide cum si ce sa faca

PRO: iti da mai multa libertate pentru decizii si multimea sistemelor este manual

CON: aproape imposibil sa construiesti EA pe el ,greu de invatat pentru incepatori

 

Si din acest motiv nu le poti pune pe toate intro categorie.In acest thread eu caut un sistem mecanic ca sa contruiesc EA pe el ca am deja sistem hibrid daca as vrea sa tranzactionez manual.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista sisteme mecanice care sa mearga as is pe net.

sistemele discretionare trebuie testate si alea si pe toate pe care le-am avut in mana am incercat sa le fac sa mearga chiar daca ele nu mergeau as is.

Mai vedem.

 

Ce ziceti de aceste indicatoare is bune de ceva? Poate o stategie bazata pe ele ?

http://codebase.mql4.com/3469

http://codebase.mql4.com/7393

http://codebase.mql4.com/8295

http://codebase.mql4.com/7334

http://codebase.mql4.com/256

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati-l pe acesta ...e gratuit si am inteles ca e excelent ; (exista si o varianta piratata care se vinde pe piata de EA-uri cu mult tam-tam )

A piece of fucking Martingale !

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna, as vrea sa construiesc un EA de tip Holy Grail.Dupa multe simulari si calculatii statistice miam dat seama ca:

  • Numai un EA mecanic cu un takeprofit si un stoploss fix poate supravietui pe termen lung.Asta inseamna ca trebuie sa aiba acelasi TP si SL la fiecare trade pe care o face (in pipsi).Ex: 10 pip SL si 30 pip TP la toate tradeurile,pe o pereche,fara exceptie.
  • Tradeurile trebuie sa fie mereu macar de un RR de 1,70 : 1, preferabil 2:1  ,daca sistemul are 50% win rate, si asta este o regula stricta,daca e 1,69:1 vom pierde pe termen lung
  • Are nevoie de un sistem cu un win rate macar de 50%, preferabil 55%-60% sau mai mult

Daca vreti sa ma ajutati cu acest proiect,atunci asta aveti de facut:

  1. Gasitimi sisteme, preferabil pe timeframeuri mai mici de 1 ora,si mai mare de 1 min (5min,15 min si 30 min sunt ok)
  2. Sistemul sa aiba o rata de succes de macar 55%  si care sa contina tradeuri care sa nu aiba un RR mai mic de 1,70:1
  3. Sistemul sa fie sistem mecanic,adica sa depinda cat mai putin de deciziile traderului,pana la urma un robot va face tradeurile...
  4. Sistemul sa fie bazat pe indicatoare , si nu pe pivot points sau suport/rezistenta

Cand oi fi gata cu EA-ul o voi posta aici ca totii sa o putem testa si apoi beneficia de el.

  Glumesti cu asta , nu ?!

(gasesti pe internet maldare de Ea-uri cu 70/80 %...... )

 

Aratami cateva care au doar 60% si te cred!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna, as vrea sa construiesc un EA de tip Holy Grail.Dupa multe simulari si calculatii statistice miam dat seama ca:

  • Numai un EA mecanic cu un takeprofit si un stoploss fix poate supravietui pe termen lung.Asta inseamna ca trebuie sa aiba acelasi TP si SL la fiecare trade pe care o face (in pipsi).Ex: 10 pip SL si 30 pip TP la toate tradeurile,pe o pereche,fara exceptie.
  • Tradeurile trebuie sa fie mereu macar de un RR de 1,70 : 1, preferabil 2:1  ,daca sistemul are 50% win rate, si asta este o regula stricta,daca e 1,69:1 vom pierde pe termen lung
  • Are nevoie de un sistem cu un win rate macar de 50%, preferabil 55%-60% sau mai mult

Daca vreti sa ma ajutati cu acest proiect,atunci asta aveti de facut:

  1. Gasitimi sisteme, preferabil pe timeframeuri mai mici de 1 ora,si mai mare de 1 min (5min,15 min si 30 min sunt ok)
  2. Sistemul sa aiba o rata de succes de macar 55%  si care sa contina tradeuri care sa nu aiba un RR mai mic de 1,70:1
  3. Sistemul sa fie sistem mecanic,adica sa depinda cat mai putin de deciziile traderului,pana la urma un robot va face tradeurile...
  4. Sistemul sa fie bazat pe indicatoare , si nu pe pivot points sau suport/rezistenta

Cand oi fi gata cu EA-ul o voi posta aici ca totii sa o putem testa si apoi beneficia de el.

  Glumesti cu asta , nu ?!

(gasesti pe internet maldare de Ea-uri cu 70/80 %...... )

 

Aratami cateva care au doar 60% si te cred!

 

  Acum cred ca glumiti impreuna...

   :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am winrate 100% ca nu folosesc sl, ce va bateti in procente?

luati o ciorba de indicatori repaint mai adaugati cativa si obtineti o crestere pe grafic, wooaaa si pe real oooops.

pe real aveti o stire, un twitter, un accident cand o sa gasiti indicatorul minune sa va arata asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.