Sari la conținut

nimeni nu castiga. cel putin nu de pe forumuri.


Postări Recomandate

ma io sunt sistematic si in veci nu as face "analize" ca sa intru in piata dar din ce am vazut eu pe lumea asta numai de discretionari este vorba.

1 entries and exits. traderi care au bani seriosi in cont (facuti din trading) si care isi descriu metodele. din toata lista aia 1 singur este sistematic. este chiar singurul exemplu de pe internet pe care l-am gasit  de succes sistematic cu analiza tehnica. http://www.briarwoodcapital.com/static/pdf/BCMPerformanceResults.pdf. la capitolul fonduri de investitii uita-te sa vezi cat are sub management . acum 3 ani avea 20 iar acum din cauza consistentei are 200. strategia este bazata pe moving averages si are 8 linii de cod.

2 traderi discretionari care cred eu ca sunt castigatori?

http://www.forexfactory.com/james16 posibil

http://www.forexfactory.com/mbqb11 sigur. am vazut inregistrari de ale lui in care anticipa corect miscari mari .

http://www.forexfactory.com/raczekfx . posibil. are cele mai tari intrari pe grafic din analiza tehnica pe care le-am vazut vreodata. are grup platit ceea ce-mi spune mie ca e ceva suspect dar mai posteaza din cand pe siteul lui si statementuri.

sa-ti arat eu efectiv statementuri discretionare ma depaseste. nu am vazut . am mai vazut vreo cativa constanti de ani de zile pe myfxbook dar este singurul loc unde am vazut asa ceva.

Editat de testaregrupuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nemotivat momenta sa fac demersurile!

 

Ce imi iese la afacerea asta?   Imi va recunoaste VAMISTUL munca? Rezultate? Performante?

 

Sau totul va ramane cum spunea dirzu ca valoreaza"cat o ceapa degerata"?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai arata-mi UNUL SINGUR pe tot vamistul care sa aibe raportul Montly return supra DD(calculat in sistem myfx) >=2. De la nivelul asta in sus incepe cu adevarat perfomanta! Chiar si pe demo 6 luni consecutive, nu real!

 

Restul mi se pare doar lupta pentru supravietuire!!!!!!!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-mi dau si eu cu parerea:

 

-sunt de acord cu titlul topicului in proportie de 99% ( eu castig de vreo 2 ani, insa nu randamente de maria forexista. track-record sau screenshot nu pun, ultima data cand am pus m-au banat pe fxtrader.ro...lectie invatata, nu dai margaritare porcilor ca nu stiu ei ce sunt alea. probabilistic vorbind, nu cred ca sunt singurul care castiga).

-james16 ala e un excroc, pe forexfactory ma mai uitam acum cativa ani pana cand a fost cazul Jacko. Pe scurt pt cei care nu stiu despre ce e vorba, tipul se prezenta mare bogatas si trader de succes, era bine vazut de conducerea FF, cei care ii puneau la indoiala buna credinta erau descurajati/redusi la tacere, a facut un hedgefund si a fugit cu banii oamenilor :ohno: )

-va pierdeti vremea cu roboti de pe myfxbook sau din alta parte cu randamente de zeci, sute (!!!) de procente lunar. Banuiesc ca aveti toti peste 18 ani aici, sa credeti in asa ceva e echivalentul la a crede in Mosh Craciun B-) . Randamentele pe care le vedeti la concursuri se fac riscand tot contul si prinzand o serie castigatoare, stil care e garantat sa-ti falimenteze contul cand se termina seria castigatoare si incepe cea pierzatoare)

-cei care castiga in trading, sunt cei care-l trateaza ca pe un business, cu capital serios, documentare serioasa (de ex carti de/cu traderi de succes), business plan etc. Sunt luni in care iesi pe minus, luni in care bati pasul pe loc, luni cu profit f frumos....depinde cum se pliaza metoda ta pe activitatea pietei. Celor care cred ca vor reusi cu 100 euro si un sistem backtestat ca face 50% pe luna nu pot sa le zic decat: treziti-va ca sforaiti prea tare. :D

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"-va pierdeti vremea cu roboti de pe myfxbook sau din alta parte cu randamente de zeci, sute (!!!) de procente lunar. Banuiesc ca aveti toti peste 18 ani aici, sa credeti in asa ceva e echivalentul la a crede in Mosh Craciun B-) . Randamentele pe care le vedeti la concursuri se fac riscand tot contul si prinzand o serie castigatoare, stil care e garantat sa-ti falimenteze contul cand se termina seria castigatoare si incepe cea pierzatoare)"

 

 

Nu stiu daca ai observat, dar nu e niciun concurs pe aici! Nu ma refer la initiativa aia nereusita unde unii membri de pe vamist se fac de ras in vazutl tuturor.  Unii prezinta pe aici "conturi stabile" nu de ala demo, sau facute cu 50$ bonus daca iti bagi datele corecte la un broker. Mai arunca o privire atenta la unele conturi prezentate.

 

Faza aia cu "seria castigatoare" e valabila la ruleta! Si prin ale locuri unde se aplica MARTINGAL! Nu prea e cauzul de fata - nu vad niciun cont pe aici cu care sa foloseasca astfel de metode la MM.

 

"-cei care castiga in trading, sunt cei care-l trateaza ca pe un business, cu capital serios, documentare serioasa (de ex carti de/cu traderi de succes), business plan etc. Sunt luni in care iesi pe minus, luni in care bati pasul pe loc, luni cu profit f frumos....depinde cum se pliaza metoda ta pe activitatea pietei."

 

 

Ca sa vorbim un pic de "business" in limba romana si ROMANIALOR nu spune nimic acest termen. Este imprumuta fara a fii urmat de ESENTA care o are acest cuvant in alte tari.

 

In planul de afaceri pe acolo e o sectiune care se numeste "POTENTIALUL PIETEI" pe care vrei sa intri. Vrei sa imi spui ca daca faci o taraba pe piata te astepti ca in unele luni sa PIERZI?

 

Daca nu atunci care nu e afacere, taraba pe piata, FOREXUL sau metoda TA? Eu presupun ca ultima!!!!

 

Activitatea aia a pietei de care vorbeai s-a cam modificat de cand au inceput pietele sa fie controlate MATEMATIC de algoritmi care au fonduri cu multe zerouri in coada si care nu AU SENTIMENTE! Care nu baga ceva in piata" ca asa simt" sau ca "treubuie sa face ceva profit azi"

 

http://www.youtube.com/watch?v=tCcxr-fyF4Q

 

Tipul Ala de traderi de prin carti, cu -DOCUMENTATIE SERIOASA - face perfomante cam asa http://www.myfxbook.com/members/ovidiubenone/ewa-system/666170 Cu Elliot wave si alte bazaconii vechi si care nu au mers niciodata!

Pe urma vin si spun ca "piata a luat-o razna" cand colo metoda lor" a expirat" si nu si-au dat seama!

 

Deci daca vorbim de POTENTIALUL pietei, forexul are ENORM probabil de asta atrage si atata lume. Si multi, ce e drept nu trateaza lucrurile serios, si vine cate o pierdere DE NU STIU ce i-a lovi. Toti pierd timp; unii si bani!

 

SA STII SA PIERZI! Asta face diferenta. Nu sa faci DD de 70-80% si pe urma vii si dai lechii de profitabilitate.

 

Pe alt forum am intalnit pe cineva care care tot asa avea pareri diferite fata de colegi, si-a facut omul un cont PAMM cu 1 mil $ sa arate oamenilor ca ceea ce spune el este adevarat!

 

Noi nu aratam nici un amarat de demo cane e frica ca "iese cu galagie". Cred ca din cauza asta ei sunt unde sunt si noi... PE VAMIST!

 

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a avea sanse nu este egal cu al recupera, uneori trebuie sa stii cand sa te opresti sau poti sa persisti in prostie si atunci eu te numesc idiot!

forexul pentru multi e ca un joc de pacanele baga zilnic bani pentru adrenalina si mor cu speranta ca intr-o zi o sa "am castigat un milion" ca ala de la TV.

pentru majoritatea daca le iei tehnologia din mana adica internetul si smartafonul parca le iei drogul si intra in sevraj.

uneori e mai bine sa iei o pauza de atata tehnologie...

 Tu deja poti sa iei pauza, iulik ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.