Sari la conținut

nimeni nu castiga. cel putin nu de pe forumuri.


Postări Recomandate

hai sa-mi dau si eu cu parerea:

 

-sunt de acord cu titlul topicului in proportie de 99% ( eu castig de vreo 2 ani, insa nu randamente de maria forexista. track-record sau screenshot nu pun, ultima data cand am pus m-au banat pe fxtrader.ro...lectie invatata, nu dai margaritare porcilor ca nu stiu ei ce sunt alea. probabilistic vorbind, nu cred ca sunt singurul care castiga).

-james16 ala e un excroc, pe forexfactory ma mai uitam acum cativa ani pana cand a fost cazul Jacko. Pe scurt pt cei care nu stiu despre ce e vorba, tipul se prezenta mare bogatas si trader de succes, era bine vazut de conducerea FF, cei care ii puneau la indoiala buna credinta erau descurajati/redusi la tacere, a facut un hedgefund si a fugit cu banii oamenilor :ohno: )

-va pierdeti vremea cu roboti de pe myfxbook sau din alta parte cu randamente de zeci, sute (!!!) de procente lunar. Banuiesc ca aveti toti peste 18 ani aici, sa credeti in asa ceva e echivalentul la a crede in Mosh Craciun B-) . Randamentele pe care le vedeti la concursuri se fac riscand tot contul si prinzand o serie castigatoare, stil care e garantat sa-ti falimenteze contul cand se termina seria castigatoare si incepe cea pierzatoare)

-cei care castiga in trading, sunt cei care-l trateaza ca pe un business, cu capital serios, documentare serioasa (de ex carti de/cu traderi de succes), business plan etc. Sunt luni in care iesi pe minus, luni in care bati pasul pe loc, luni cu profit f frumos....depinde cum se pliaza metoda ta pe activitatea pietei. Celor care cred ca vor reusi cu 100 euro si un sistem backtestat ca face 50% pe luna nu pot sa le zic decat: treziti-va ca sforaiti prea tare. :D

+ 10 Guby ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt in pauza acum fac brainstorming, am tras linia si am ajuns la o concluzie. am pierdut bani pe indisciplina si nehotarare. ramane capitalul decent ca sa sustina un dd decent si un profit care sa ma multumeasca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi pare foarte rau ca nu mi-a raspuns maria sau traderii iforex . aia in mod sigur au profit de ani de zile .

problema cu tepele pe forex s-ar rezolva foarte elegant printr-un plus de transparenta. brokerii si firmele care activeaza sa fie obligate sa publice statementuri . atunci am avea cu totul si cu totul alta imagine despre forex in romania.

Editat de testaregrupuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovidiubenone

 

hai sa clarificam putin ce e cu potentialul asta 'enorm' al tradingului. E potential enorm de a pierde bani =(( . Experienta atator traderi a dovedit ca e mult mult mai probabil sa intri cu 1000 si sa ramai cu 10 fata de viceversa. De la 10 la 1000 ajungi fie daca risti tot si ai noroc initial, fie daca prinzi o piata extrem de favorabila sistemului tau (un exemplu ar fi nasdaq in `99. Dan Zanger, desi are experienta de vreo 30 de ani, de ce a reusit performanta uimitoare doar in `99 ?). Seriile pierzatoare exista si in trading, nu numai la ruleta. Oricine poate vedea in istoricul sau personal serii de sa zicem 5 tranzactii consecutive pe plus si alte serii de 5 tranzactii consecutive pe minus. Daca risti 20% din cont pe tranzactie si incepi cu seria castigatoare, te numesti trader de succes ? nu, esti doar un inconstient norocos. Mai multe despre asta spune Larry Williams frumos in cartea sa Long term secrets to short term trading (ultima editie). tipul a dus un cont de la 10k la 1milion in '87 si recunoaste singur ca a avut noroc si nu recomanda moneymanagementul pe care l-a folosit atunci.,

 

Piata tot timpul se schimba, pe de o parte ( 'tape' ul de pe vremea lui Livermore a fost inlocuit de monitoare si mai nou de telefoane/tablete) dar pe de alta parte, ramane la fel, natura umana, naivitatea, lacomia, frica, boom&bust sunt ca in anii '20. De asta ramane in continuare Reminiscences of a stock operator biblia tradingului.
HFT, algoritmic trading, sunt ultima gaselnita de care vorbesc entertainerii la cnbc sau bloomberg, dar care de fapt n-au nici o treaba cu traderul privat. El pierde din acelasi motiv ca in urma cu 100 de ani...pt ca a crezut ca potentialul enorm e doar spre profit, nu si spre pierdere. :@)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ob am vazut ca ai facut update la conturile tale.

1 ai sters contul cu 700% intr-o luna. 

2 ai publicat al cont nou .

ce s-a intamplat cu contul cu 700% ?

 

Deci era 11777.12% ai retinut doar ultimele 3 inainte de virgula, si ai rotunjit prin scadere.

 

L-am l-am adus cu cifrele la zi, asta crescand de cateva ori procentele de la gain, si l-am trecutin modul privat! :D

 

Contul avea doar scop informativ nu loc de pelerinaj! Vrei sa faca unii de pe forum infart sau sa creez nopti albe pentru unii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gubyiq

 

Perfect de acord cu ceea ce spui mai putin cu numle folosite si titlurile care momentan nu le cunosc, si nu le pot confirma sau infirma!

 

Subscriu la fiecare idee pe care ai folosit-o. Vorbim despre aceleasi situatii cu puncete diferite de vedere. Si in multe puncte avem acealeasi vederi.

 

Acum revenind la punctele comune, nu ne-am putea concera pe ele si sa ridicam "profitabilitatea"? Ceva practic care sa ne ajute pe termen lung?

 

 

P.S. Asta sa nu vorbim ca Mugur Isarescu care tot timpul(cu ceva exceptii) spune adevarul, dar are grija ca sa fie care nu ajuta nimanui! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.