Sari la conținut

ECN forex broker


Marshal

Postări Recomandate

  • Moderators

Comisionul pentru un cont mic este de $35 per $1MM. One way. La un trade EURUSD asta inseamna 0.35 la deschidere plus inca 0.35 la inchidere. Adica 0.7 pips in total te costa comisionul. Daca mai aduci bani de acasa/faci profit/ori tranzactionezi volum mare comisionul scade destul de rapid. http://www.dukascopy.com/swiss/english/about/fee-schedule/#tradingCommissions

 

La un trade EURUSD costul total vine undeva la 0.8-1.1 pips per trade in medie. La orele de varf pretul sta aproape constant la 0.1 pips spread (deci 0.8 cost total). Media pe spread per total e oricum undeva la 0.2 deci rar prinzi spread-uri mari gen 1 pip.

 

Lichiditatea este in orice caz super. La fel si executia. Platforma este si ea foarte buna, usor de extins in java si ofera backtesting pe date BID-ASK reale cu tot cu volum (in MM nu BS-ul din MT4). Gasesti diverse unelte utile in jstore https://www.dukascopy.com/jstore/ inclusiv trail ori butoane de close/open/etc.

 

Cand pui un ordin opus ambele ordine raman intradevar deschise insa expunerea este aia reala. Adica daca ai 100K long si 100K short expunerea va fi zero. E fix ca si cum ai inchide tranzactia. Tot ce tre sa faci mai departe e sa selectezi ordinele si sa le dai merge. Vor disparea amandoua si nu te va costa nimic in plus. Stiu, sunt click-uri in plus, dar nu conteaza prea tare, pentru ca expunerea ta reala e exact aia la care te astepti (zero).

 

Am mai scris pe aici despre ei, n-am chef sa ma mai repet, insa ii recomand suta la suta. Am avut cont la ei vreo 3-4 ani si totul a mers absolut struna. Sunt si un broker cu care poti sa cresti. Strangi 100K? Fa-ti singur platforma si trimite ordinele prin API. Ori conecteaza teava la ce platforma vrei tu (e.g. multicharts). Strangi un 250K? Transfera banii intr-o banca in elvetia si fa trading direct din contul bancar.

 

Sincer, daca nu esti deja cu un broker serios gen FXCM ori altul la fel de dotat, ori poate un Interactive Brokers, decizia de a merge cu Dukascopy e un fel de no brainer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut doar la FXDD. Inclusiv la ei am avut situatia asta doar ca, atentie, la super miscari cu volatilitate de sarea euroiu 20 de pip in 10 secunde. Atunci, cred sa-mi dea requote dar nu sa stau la 11.30 ora Ro, 20 de secunde sa-mi inchida jumatate din pozitie cand misca 1 pip la 15 secunde sau mai mult. As fi inteles la open de bursa sau pe mari stiri dar nu la 11.30 noaptea cand e Gogu in piata, adica mai nimeni. NY e pa, Londra de mult, la 12 deschide Sydney. Intre 11 si 12 ora Ro e caca maca, interbancar cu 5 pips range. Si, ce sa vezi, dau sa inchid si hopaaa... 20 de secunde pe ceas .... se gandea si se gandea... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

La prima vedere este o firma buna. Stiam de ia de mult doar ca na, ca oricine la inceput o ia cu mt4, cu indicatorii cu semafoare ehee... . Deh, oamenii tre sa mai si invete, ca nu e facultate de forex in Bucuresti ca m-as fi dus :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comisionul pentru un cont mic este de $35 per $1MM. One way. La un trade EURUSD asta inseamna 0.35 la deschidere plus inca 0.35 la inchidere. Adica 0.7 pips in total te costa comisionul. Daca mai aduci bani de acasa/faci profit/ori tranzactionezi volum mare comisionul scade destul de rapid. http://www.dukascopy.com/swiss/english/about/fee-schedule/#tradingCommissions

 

Cred ca ai facut o mica greseala. Comisionul e 35 la $1MM, dar e taxat in prima moneda, nu in dolari. Deci e 35 euro cand tranzactionezi EUR/USD, nu 35 dolari. 35 euro = 35 * 1.39 = 48.65 dolari. Si are sens, comisionul e exprimat per million $. Or un trade 1M EUR/USD are 1M EUR si 1.39M USD.

 

Astfel, costul e de 35 * 1.39, adica 0.4865 pips one way, adica 0.973 pips round trip pe EUR/USD la pretul curent.

 

Exemplele de la ei pe site confirma:

http://www.dukascopy.com/swiss/english/about/fee-schedule/#tradingCommissions

 

 

The volume commission is charged in the primary currency for each opening or closing trade. Volume commission rate is expressed in USD per 1 million USD traded.

 

 

Oricum, 0.7 sau 0.9, tot aia :) Sa tot tranzactionezi asa, cu spread 1.1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, corect, doar la cele cu USD in fata e comisionul constant, la EURUSD variaza. Tot folosesc EURUSD pentru exemple standard, dar uit ca nu intotdeauna sunt calculele atat de straightforward pe cum sunt in exemple gen 0.1 LOT = $1/Pip, 1 LOT = $10/Pip etc.

 

Sincer n-am stiut niciodata exact cam care-mi sunt comisioanele pentru ca in statement-uri sunt in general comasate toate la un loc intr-o cifra daily si cum in general am avut doua trei perechi nu prea am stiut de unde vin costurile. Bine ca sunt multe statementuri disponibile, unele la care nici nu m-am uitat, asa ca probabil ca exista si un breakdown per pair.

 

Eu mi le estimam in general cam la un pip per trade indiferent de pereche (asta la $33 si $30 per $1MM). Nu stiu nici astazi daca in medie sub sau supra estimam, dar era un ballpark util.

 

Barbones, uite un tool interesant pentru jforex, http://fxcraft.biz/en/product/fxcraft-price-ladder/, daca vrei sa testezi un pic viteza de executie printr-un point and shoot scalping. Eu l-am folosit intr-o luna in care ma ambitionasem sa imi reduc comisionul prin volum. Am avut executie practic instanta. Bine, executia se datoreaza brokerului, nu uneltei, dar faptul ca poti sa dai click direct in price ladder, ca poti sa schimbi directia pe baza de ordine opuse, one click trading, etc, toate astea ajuta daca vrei sa te iei un pic la intrecere cu piata :).

 

Sincer, eu zic sa pui macar o mie de parai intr-un cont si sa dai drumul la trading. Nu cred ca vei fi dezamagit. Nu doar ca nu vei fi dezamagit, dar dupa ce te obisnuiesti un pic nu cred ca o sa mai vrei sa te intorci la brokeri pe baza de mt4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, inteleg ca Dukaskopy, Alpari, FXCM, FXDD ... si alti cativa brokeri mentionati aici sunt ok pentru deschiderea unui cont ECN; daca doresc sa deschid un cont de forex pe o persoana juridica (SRL) este nevoie sa fie indeplinite anumite conditii speciale, de ex. SRL-ul sa aiba un anumit obiect de activitate?; SRL-ul sa fie autorizat de CNVM/ASF? ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, inteleg ca Dukaskopy, Alpari, FXCM, FXDD ... si alti cativa brokeri mentionati aici sunt ok pentru deschiderea unui cont ECN; daca doresc sa deschid un cont de forex pe o persoana juridica (SRL) este nevoie sa fie indeplinite anumite conditii speciale, de ex. SRL-ul sa aiba un anumit obiect de activitate?; SRL-ul sa fie autorizat de CNVM/ASF? ...

Trebuie sa intrebi broker-ul. Pentru  persoane juridice s-ar putea sa aiba alte conditii de deschdere de cont.

De exemplu la Dukascopy Elvetia pentru persoane fizice minimul e 5.000$  pentru persoane juridice minimul e 50.000$.

Dar e important si daca persoana juridica tranzactioneaza banii proprii sau tranzactioneaza si banii clientilor.

Dar eu cred ca vrei sa te complici singur cu persoana juridica si aici ma refer la contabilitate.Bafta

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ii ridicam prea in slavi pe HOTII(brokerii) mai sus mentionati Dukascopy, FXCM, FXDD, Alpari, admiral si altii.

 

Da Dukascopy e MAI PUTIN HOT decat ceilati hoti mentionati, si Admiral da lectii de hotie la restu'.

 

Si ca tot deja am creat o reactie o sa vin si cu argumentatia insotite de cifre pentru cititorul inteligent.

 

Se stie ca cel mai pretentios stil de trading si care are nevoie de broker bun este SCALPINGUL. Si daca mai ai tupeu sa vrei sa faci SCALPING LA NFP atunci ori faci rost de un broker bun ori renunti la idee.

 

Brokeri mai sus mentionati sunt niste ABC-uri forex, dar superior altor "brokeri" care sunt un fel de tarabe pe piata Forex azi sunt maine dispar.

 

Pentru ca din cei mai sus mentionati Dukascopy este superior celorelalti o sa ma leg stric de ei sa va arat unde FURA in nerusinare si isi arata "valoarea"

 

Daca intri in JFOREX platforma lor care trebuie sa recunosc ca este o plaforma foarte interesanta si chiar utila si iei la purecat charturi la nivel de TICKS pe aur in special la NFP o sa afli ca baietii astea la unele nfp-uri pur si simplu nu poti dechide nicio pozitie 10 secunde inainte de stiri si 20 dupa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!

 

Le-am scris spunadu-le ca le "lipseste istoric" fiindca nu am vazut decat gapul 18$ nu si miscarea pretului in acel interval. Mi-au raspuns ca aia este "din cauza furnizorilor de lichiditate care s-au retras" nefiind nimeni sa ofere lichiditate la niciun pret pe intervalul de timp mentionat.

 

Acum poate o sa vina unii cu aburelile genul piata a reactionat prea repede si nu a fost nimeni care sa ofere acolo lichiditate, dar daca ai ceva cap pe umeri si cunosti ceva forex stii ca TOCMAI ACOLO SE FAC BANII, si ca "brokerul" tau te-a lasat sa fii furat.

 

Brokerul are rolul de ati facilitata tranzacionarea in PIATA-CAND VREI-CUM VREI!!!!!!

 

Pe el nu trebuie sa il intereseze DE CE VREI TU DOAR LA STIRI, si exact pe perioada de timp care ei nu ti-o ofera?

 

Revenind la HOTI DUKASCOPY tot daca luati chartul de EURUSD si il puneti pe TICKS o sa vedeti ca HOTI au in medie spredul 0.4 pip dar la stiri il fac 14 pips. Sa mai spun ca baietii la nfp sar pretul din 15 in 15 pips?

 

Sa adaug ca nu au timpii executiei publicati in care un ordin intrat in serverele lor este executat? Adica asa ceva, pentru cei care nu inteleg http://www.ibfx.com/Trade/Performance (nu le fac reclama ca au si ei bubele lor)

 

Si ca toata tarasenia asta sa "ADUCA UN PLUS DE VALOARE" sa spun si eu un broker care vreau sa il testez pe real dar inca nu am ajuns la ei http://www.lmax.com/ (in schimb am vorbit cu persoane care au retras sume de 5 cifre de la ei facuti si erau FOARTE MULTUMITI- si pe niciunul nu l-am auzit ca vrea sa plece de la ei) Dukascopy merg la ei pentru lichiditate! Intrarea la LMAX 10 k  dar se poate si mai jos. Pentru cei interesati astept PM( nu de alta dar sunt si eu curios sa vad cati dau crezare la ceea ce spun eu nu pur si siplu citesc si uita).

 

Si sa tragem conluzia. Dukascopy nu e asa dezastruos cum reiese. Este un HOT IN LUMEA HOTILOR(brokeri cum le spuneti voi), dar daca nu esti SUPER PRETENTIOS la cei 100€ depozit minim nu cred ca gasesti ceva mai bun si o executie ca a lor.

 

Dar pentru cei ce vor PROFESIONAL: LMAX, HOTSPOTFX etc!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, daca nu e nimeni in secundele alea la NFP va creste spreadul pana gaseste pe cineva. Pe urma, poti sa compari charturile cu altele sa vezi cum e cu gapul. Nu spun ca nu sunt hoti si ei, ca doar nu sunt elvetieni prosti si seriosi, sunt doar mai spalati :D

 

Lmax o fi bun dar 10 mii nu bag. Nu fac trade sa traiesc dar stiu ca din o mie poti sa faci 5 fara sa te doara ficatul, dar din 10 sa faci 50 e c-am stresant :D zic eu...

 

Apropo, eu am strecurat FXDD pe aici si nu l-am laudat. Am spus ca am avut cont in 2009 si atat. Requote la greu, spread mare si sunt in Malta, la mama hotilor, asa ca nu il recomand. De fapt, nu recomand niciun broker ca sa fie mai clar. La Duka testez acum si atat.  La scalp nu e rau, daca faci calculelele cu comisionul e bun. 0..7 pips dai si restul e al tau, Nu stiu, o sa vad pe real mai in colo si mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul se misca fluent si nesacadat la LMAX pe cand la alti brokeri sare din treapta in treapta .

 

Mai usor cu acuzele la adresa brokerilor ca ai putea primi reclamatie pentru calomnie. S-a mai intamplat cu cineva. Ti-am aratat pe skype.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.