Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

Parerea mea umila este ca traim o perioda tare ciudata. Pe de o parte, avem un model de trading care a functionat bine pana aproape de criza cand treaba s-a schimbat radical datorita tehnologiei.

HFT vs OM!

Nu se pot compara. In 3 minute de la Open, o firma face sute de mii de tranzactii. Tu, om, pana dai din scrol, pana mai citesti o stire, pana te hotarasti. s-a dus, gata. Banii au fost facuti. 

Despre ce meserie mai vorbim azi, de trader? Cand principalul jucator azi e algoritmul? cand 70 80% din trade uri sunt automatizate? 

Si stai ca vine revolutia quantum computing. Deja avem soft care imita treaba. D wave, Google si altii au d-astea. Cat de repede? dracu stie cat dar .. repede, tata :) asta inseamna, pa trading "traditional", esti invechit, i-ati Dacia ta 1300 si dute la casat. 

Acum serios, cred ca sistemul trebuie regandit. Ori trece tot automat ori se far reguli de viteza si numar de ordine. Ambele sisteme, masina si om, impreuna nu merg.

E ca in al II lea Razboi M. Francezii pe cai, nemtii pe Panzer :D. Nu merge. Cred ca in foarte scurt timp, se va schimba ceva si inca radical. Ori se va opri cursa vitezei si pui piata la loc in Bursa, ori invers. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de a lupta cu aceleasi arme altfel nu avem cum ca fim in competitie si ma retrag din lupta. E vorba de reguli. O bursa are reguli, are ore de start si inchidere, are lucruri pe care partile sunt de acord sa le respecte. Daca tu ai un avantaj clar, cum pot eu sa fiu partener cu tine?

Ca si la cursele de masini ce se fac pe categorii, nu pui F1 cu un Fiat Panda, nu?

 

E ca si cum noi ne plangem de Brokeri ca ne dau reqote, in dam pe forumuri ca nu sunt de calitate dar, in realitate, cand e stire, pretul e atat de rapid incat, pana dai tu de maus clic, pe pretul care l-ai ales vizual, in realitate el e mult mai departe de pozitia pe care ai ales-o, datorita vitezei algoritmului. Pe vremuri, o linie de trend era respecata, adica daca se respingea se intampla la pip treaba. Azi, sunt algo care acolo fac bani, pe linia aia, o tacane ca la peste, cand o tacane rosioara si pluta topaie. Acolo, pe distante de fractiuni de pip se fac enorm de multi bani, nu normal ca nu doar acolo, a fost doar un exemplu. Atunci, cum crezi tu ca mai ai sanse sa intri in piata daca piata deja a marcat profitul, nu urmeaza reversal? te intrebi de ce atat, de ce s-a oprit tocmai cand ai intrat tu. Pentru ca, banii s-au facut, stirea a fost speculata deja. Miscarea s-a terminat. 

Asta duce la dezechilibru chiar intre jucatorii mari. Pestii mari fac jocurile, cei mici merg dupa ei sa prinda firimituri. Deja diferentele sunt prea mari intre ei nu vorbesc de retail aici care este doar carne de tun. Se pot duce pe rau in jos fonduri de pensii, asigurari, etc. De aia am pus mai sus documentarul despre Flash Crash. Imi aduc aminte ca eram in piata atunci dar fiind obisnuit cu miscarile haotice ale crizei am crezut ca iar a mai zis Ben ceva, cand colo, PC urile au dat-o de gard. S-au luat unele dupa altele si au dat cu bursa de pamant de putea fi o noua criza mondiala. De la ce? de la lacomie si lipsa de reguli,

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea umila este ca traim o perioda tare ciudata. Pe de o parte, avem un model de trading care a functionat bine pana aproape de criza cand treaba s-a schimbat radical datorita tehnologiei.

HFT vs OM!

Nu se pot compara. In 3 minute de la Open, o firma face sute de mii de tranzactii. Tu, om, pana dai din scrol, pana mai citesti o stire, pana te hotarasti. s-a dus, gata. Banii au fost facuti. 

Despre ce meserie mai vorbim azi, de trader? Cand principalul jucator azi e algoritmul? cand 70 80% din trade uri sunt automatizate? 

Si stai ca vine revolutia quantum computing. Deja avem soft care imita treaba. D wave, Google si altii au d-astea. Cat de repede? dracu stie cat dar .. repede, tata :) asta inseamna, pa trading "traditional", esti invechit, i-ati Dacia ta 1300 si dute la casat. 

 

Acum serios, cred ca sistemul trebuie regandit. Ori trece tot automat ori se far reguli de viteza si numar de ordine. Ambele sisteme, masina si om, impreuna nu merg.

 

E ca in al II lea Razboi M. Francezii pe cai, nemtii pe Panzer :D. Nu merge. Cred ca in foarte scurt timp, se va schimba ceva si inca radical. Ori se va opri cursa vitezei si pui piata la loc in Bursa, ori invers. 

 

Nu stiu cei cu frica asta de roboti, si ce daca 70% dintre traderi se joaca cu algoritme si exploateaza diferentele microscopice dintre pret (ca fx-ul e descentralizat, insemnand ca bancile din intreaga lume incearca sa profiteze din diferentele minuscule dintre pretul celeilalte banci)

 

Tot se va alinea dupa starea economiei, oricat de mult ar incerca cineva sa distruga echilibrul.Ati auzit de Adam Smith, si teoria lui de "mana invizibila" , daca nu mai bine va informati , piata forex e prea mare si echilibrul ei nu poate fi distrus de nimeni, oricat de multi bani unul ar baga intrun trade, piata va reveni mereu la un nivel echilibrat.

 

Si eu sunt de acord ca tradingul electronic a avut un efect radical pe piete, dar asta nu inseamna ca nu mai poti face bani din el.

 

Desigur tradingul pe tf-urile M1 sau M5 putem exclude din strategia noastra, ca intradevar nu putem face fata cu HIGH FREQ TRADING, dar timeframeul H4, D1, W1, MN1 tot va ramane o mina de aur, dar numai pentru cei isteti B-) .

Daca tu crezi ca HFT-ul e ca si un tanc, atunci Analiza Fundamentala e ca si o arma anti-tanc, de asta e posibil ca un pension fund sa faca 10-15% / an consistent pentru zeci de ani, iar un hedge fund 40% pentru 2 ani si apoi se duce de rapa ..

 

O investitie stabila pentru un termen lung e mult mai practic dupa parerea mea decat o strategie cu un profit imens care nu compenseaza riscul :-S

 

Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pareri?

 

Parerea mea e ca toata discutia HFT vs OM este falsa. Problema este OM vs El insusi. Nu te opreste nici un hft sa intri long eur/usd la 1,35 si sa iesi la 1,37. sau long dax la 9100 si sa iesi la 9600. etc

Ce a fost in 2010 cu flash crashul a mai fost si inca mai rau si in 1987, 1929 si in destule alte dati cand nici nu se stia ce e ala HFT. Tot la fel, nu te obliga nici un HFT sa risti 10% din cont pe pozitie, sa nu ai habar de risk of ruin, sa faci overtrading etc

 

 Pe vremuri, o linie de trend era respecata, adica daca se respingea se intampla la pip treaba. Azi, sunt algo care acolo fac bani, pe linia aia, o tacane ca la peste, cand o tacane rosioara si pluta topaie.

 

Si acum se respecta unele linii de trend, asa cum altele sunt strapunse, exact ca si pe vremuri.

Glorificarea 'vremurilor' este falsa...pe vremuri era mult mai greu sa faci trading daca nu erai in new york, chicago si alte cateva orase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Pareri?

 

Parerea mea e ca toata discutia HFT vs OM este falsa. Problema este OM vs El insusi. Nu te opreste nici un hft sa intri long eur/usd la 1,35 si sa iesi la 1,37. sau long dax la 9100 si sa iesi la 9600. etc

Ce a fost in 2010 cu flash crashul a mai fost si inca mai rau si in 1987, 1929 si in destule alte dati cand nici nu se stia ce e ala HFT. Tot la fel, nu te obliga nici un HFT sa risti 10% din cont pe pozitie, sa nu ai habar de risk of ruin, sa faci overtrading etc

 

Problema nu e cu criza si crashurile, ci cu automatizarea si viteza tranzactiilor, de la 1637 au existat numeroase crasuri, din care cel din 1929 a fost cel mai rau, nu cred ca cel din 2008 a fost ceva deosebit de rau.

 

Problema e cu automatizarea, niciodata in istorie comertul si tranzactia nu a fost atat de rapid ca acum in 2014, in 1637 daca vroiai sa cumperi aur sau mazare de pe bursa veneai cu caruta sau cu vaporul si cumparai direct de pe piata, si daca vroiai sa faci profit cu el trebuia sa il duci intro alta parte a lumii sa il vinzi mai scump.

 

Care dura luni intregi sau poate ani intregi, primul pasaj de la Londra pana in India cu vaporul durasera macar o jumatate de an sa ajungi acolo, cumparar ceai, legume, si altele, si cu noroc il vindeai la Londra cu profit.

 

Acum cum cumperi ceai si alte marfuri de la bursa,cu 2 clickuri cu mouseul , dai un buy si un ok =))

Sau programezi un robot care o face pentru tine =))

 

Tehnologia a schimbat comertul , si tradingul electronic a inceput cu NASDAQ in anii 90. Pana atunci nu a existat asa ceva, dar traderul istet se adapteaza.

 

Poate ca tradingul e mai rapid si mai dificil ca vreodata, ca acum si cel mai mare taran are acces la tranzactionarea forex, dar dupa parerea mea caracteristicile tradingului nu sau schimbat deloc.

 

Sunt niste reguli/caracteristici de baza pe care toate pietele le respecta si vor respecta mereu, (SUPPLY & DEMAND, BUBBLES & CRASH ... ) ,oricat de automatizat ar fi piata, ca pana la urma toti participantii au un singur scop : profitul, si asta le face predictibili.

 

BUY CHEAP, SELL EXPENSIVE :singer:

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.