Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Oanda

• Please log in to reply
101 replies to this topic

#91 bumasoft

bumasoft

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Bias, Strength/Weakness, Sessions

Posted 14 September 2010 - 01:22 PM

@wallye

Nu poti sa faci hedging la brokeri din US, dupa noile reguli de la NFA (parca). Deh, n-am stiut ca te bazezi pe hedging. Trebuia sa intrebi la inceput :)

PS: Cityzen, acum am vazut ca mi-ai luat-o inainte. Sorry pentru redundanta :))

Edited by bumasoft, 14 September 2010 - 01:22 PM.

• 0

#92 amiralul

amiralul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Bill Williams

Posted 14 September 2010 - 01:26 PM

Alpari UK permite hedging, cel puţin pe demo, şi are şi MT4/MT5 :))
  • 0
Adversus exitus optio non est. (Gene Krantz)

#93 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 14 September 2010 - 01:42 PM

Azi am incercat sa deschid 2 pozitii , una buy si un sell si nu merge. Cand incercat s-o deschid pe a 2-a mi-a inchis-o pe prima. Daca deschid 2 sell sau 2 buy merge. De ce?
Vb de oanda.

Pentru ca Oanda, ca orice broker american de fapt, nu permite pozitii hedge datorita legislatiei in vigoare!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#94 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1164 posts

Posted 14 September 2010 - 01:46 PM

Offtopic

• 0

#95 wallye

wallye

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 35 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent oanda
  • Strategie/tehnica folosita cap/pajura

Posted 14 September 2010 - 01:52 PM

N-am stiut.Pana acum n-am facut. Oricum e o mare tampenie, clienti pierduti aiurea de brokerii din US. Si o lege fara rost, cine vrea sa faca isi deschide 2,3... conturi si tot face.
Ms de raspunsuri.

Edited by wallye, 14 September 2010 - 01:52 PM.

• 0

#96 adraz

adraz

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 42 posts

Posted 15 September 2010 - 11:34 PM

in principiu s-ar putea face hedging pe Oanda, si anume:
folosesti optiunea lor de subacounts si iti faci doua subaccounturi cu aceeasi valuta
iti imparti banii in doua si faci doua tranzactii separate pe cele doua subacounturi

cel putin mergea asa ceva acum vreo doi ani
intre timp am inteles de ce e prost hedgingul (genu asta de hedging) si nu mai fac strategii de-astea
dar poti incerca
  • 1

#97 bursavalutara

bursavalutara

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 2 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Broker curent FXCM
  • Strategie/tehnica folosita EMA, Fibonacii, SAR,ZigZag,RSI

Posted 14 November 2010 - 09:42 PM

Intradevar OANDA poate fi o solutie ei neutilizand loturi,pozitiile se deschid utilizand moneda de baza a contului.Astfel poti sa-ti stabilesti singur marimea pozitiei incepand de la 1$ pana la tot contul :happy: din pacate au niste grafice oribile,eu unul folosesc o platforma mt4 PT studiu si tranzactionez real pe OANDA in rest numai de bine despre ei.De asemenea in fereastra din care plasezi ordinele iti calculeaza automat margin used, sl, tp,valoare pips totul in moneda contului.poti sa i-ti creezi subconturi cu leverage diferit si chiar moneda de baza diferita

Corect . De asemenea te fura la sl si de foarte multe ori desi nu e un brakeout nu se opreste la sl.
  • 0

#98 Adi.M

Adi.M

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 188 posts
  • Interests:$$$

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Tradeville, AM
  • Strategie/tehnica folosita S/R, Price action

Posted 29 November 2010 - 10:33 AM

Intradevar OANDA poate fi o solutie ei neutilizand loturi,pozitiile se deschid utilizand moneda de baza a contului.Astfel poti sa-ti stabilesti singur marimea pozitiei incepand de la 1$ pana la tot contul :happy: din pacate au niste grafice oribile,eu unul folosesc o platforma mt4 PT studiu si tranzactionez real pe OANDA in rest numai de bine despre ei.De asemenea in fereastra din care plasezi ordinele iti calculeaza automat margin used, sl, tp,valoare pips totul in moneda contului.poti sa i-ti creezi subconturi cu leverage diferit si chiar moneda de baza diferita

Corect . De asemenea te fura la sl si de foarte multe ori desi nu e un brakeout nu se opreste la sl.

Nu am inteles ce ai vrut sa spui.
La Oanda, mutle SL sunt atinse(mai ales daca esti short) in perioadele in care se largeste spreadul.
  • 0

#99 tatal lor

tatal lor

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Interests:Ciclism, tenis de masa, calatorii, arta, forex.
  • Broker curent alpari uk

Posted 04 March 2011 - 07:55 PM

Va salut domnilor.
Am vrut sa deschid un cont live la oanda, dar nu am stiu sa completez contractul pe care a trebuit sa-l printez si sa-l trimit inapoi. Am cautat, m-am straduit, apoi am renuntat la ei si am bagat banii la alti brokeri. Acum mi-am dat seama ca imi lipsesc avantajele intalnite la oanda si vreau sa bag niste bani la ei, dar nu stiu sa completez contractul.
Imi puteti arata va rog un contract completat de voi si scanat? Multumesc.
  • 0

#100 denielmds

denielmds

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 23 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Vanguard
  • Strategie/tehnica folosita s/r,macd,ha

Posted 17 March 2011 - 04:55 PM

Oanda a introdus pe platforma ,TF-urile de 8H si 4H.In sfarsit...
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.