Sari la conținut

Oanda


radu103

Postări Recomandate

Intradevar OANDA poate fi o solutie ei neutilizand loturi,pozitiile se deschid utilizand moneda de baza a contului.Astfel poti sa-ti stabilesti singur marimea pozitiei incepand de la 1$ pana la tot contul <:-P din pacate au niste grafice oribile,eu unul folosesc o platforma mt4 PT studiu si tranzactionez real pe OANDA in rest numai de bine despre ei.De asemenea in fereastra din care plasezi ordinele iti calculeaza automat margin used, sl, tp,valoare pips totul in moneda contului.poti sa i-ti creezi subconturi cu leverage diferit si chiar moneda de baza diferita

Editat de wik_70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Atunci cand deschizi un cont primesti un nume de login, cu care poti accesa contul, si o parola pe care daca nu o stii nu te poti loga. Ca s poti sa intri si sa faci tranzactii, trebuie sa stii parola si sa te logezi la cont. Aceasta parola se numeste "master password". Sau pur si simplu "password", daca nu exista posibilitate de confuzie cu altceva.

 

"Altceva" se refera la faptul ca unii brokeri (majoritatea brokerilor buni, daca nu poate chiar toti) iti mai dau inca o parola, numita "investor password", sau parola de investitor. Aceasta parola o poti folosi ca sa te logezi la cont si sa VEZI ce tranzactii s-au facut, cati bani mai sunt, etc. Adica baţi loginu si parola de investor (nu cea de master) si poti sa vezi ce vrei legat de cont, exact ca si cum ai fi logat cu parola de master, cu singura deosebire ca nu poti opera nici o modificare in cont, adica nu poti face nici o tranzactie, nu poti retrage bani, nu poti muta bani dintr-un subcont in altul, etc. Unii brokeri mai paranoici au chiar parole diferite pentru activitati altele decat trading (adica ai o parola - sa o numim supermaster, termen inventat de mine acum - cu care poti retrage bani din cont, dar nu poti tranzactiona, iar cele doua parole nu se pot folosi una in locul alteia).

 

Deci parola de investor este o parola - sa o numim asa - de "Read Only".

 

Cam asa este la alti brokeri:

 

Dear tradelover

 

Thank you for signing up for a demo account.

A demo account has been opened for you with

the following parameters:

 

Name : tradelover

Email : bla@bla

Login : 123456

Password : uXbt12M

Investor : 7Hg123y (read only password)

La ce este buna? Pai la o gramada de chestii, de exemplu daca mori de curiozitate sa vezi ce e in cont, si daca betul pus ieri a dat in stop, dar nu vrei sa folosesti parola de master, pentru ca esti conectat pe wireless ne-criptat, printr-o linie nesigura, sau esti in aeroport si vecinul trage cu ochiul la laptop, etc. Ori daca ai un investitor caruia nu vrei sa ii dai voie sa se joace in cont. Dar fiind banii lui, tre sa vada cum te joci tu cu ei. Ori daca vrei sa te dai mare pe vamist, sa ne arati noua ce tranzactii bazate faci tu <:-P...

 

Cazul meu: am un potential client. Are cont la Oanda, tranzactioneaza singur, se duce cand in sus cand in jos, dupa cum bate vantul, dar are totusi o calitate, nu e lacom, deci reuseste sa se mentina in jurul sumei depuse initial. Well, ma rog, e a treia depunere, a topit deja doua conturi odata demult, cand era mai doritor de imbogatire peste noapte, acum i-a trecut, si freaca un cont de vreun an. Ii place Oanda si nu vrea sa schimbe brokerul, in trecut a reusit sa faca si profit si i-a placut cum s-a miscat Oanda la retras bani, ii place faptul ca dau banii inapoi clientilor cand se petrec bube la ei in servere, intr-un cuvant, el zice ca brokerul e serios, si nu vrea sa il schimbe. I-ar place sa ma ocup eu de banii lui, dar cand a auzit ca ii schimb parola si nu mai are acces la cont nu i-a convenit. Pe vremea aia Oanda nu avea parola de investor, si de atunci nu am mai vorbit cu omu. Daca au bagat astia de la Oanda parola de investor, cred ca ar fi timpul sa il caut <:-P

Editat de tradelover
haha scapasem datele reale ale contului si emailu, desi contu e demo creat acum la minut, no reason to give you my email address :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles acum si din cate stiu eu nu au o astfel de parola...cel putin nu aveau anul trecut cand am deschis eu contul si nici intre timp nu am primit vreo notificare despre asa ceva. Asta nu inseamna nicidecum ca nu sunt seriosi,eu unul am mai spus sunt multumit de ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand deschizi un cont primesti un nume de login, cu care poti accesa contul, si o parola pe care daca nu o stii nu te poti loga. Ca s poti sa intri si sa faci tranzactii, trebuie sa stii parola si sa te logezi la cont. Aceasta parola se numeste "master password". Sau pur si simplu "password", daca nu exista posibilitate de confuzie cu altceva.

 

"Altceva" se refera la faptul ca unii brokeri (majoritatea brokerilor buni, daca nu poate chiar toti) iti mai dau inca o parola, numita "investor password", sau parola de investitor. Aceasta parola o poti folosi ca sa te logezi la cont si sa VEZI ce tranzactii s-au facut, cati bani mai sunt, etc. Adica baţi loginu si parola de investor (nu cea de master) si poti sa vezi ce vrei legat de cont, exact ca si cum ai fi logat cu parola de master, cu singura deosebire ca nu poti opera nici o modificare in cont, adica nu poti face nici o tranzactie, nu poti retrage bani, nu poti muta bani dintr-un subcont in altul, etc. Unii brokeri mai paranoici au chiar parole diferite pentru activitati altele decat trading (adica ai o parola - sa o numim supermaster, termen inventat de mine acum - cu care poti retrage bani din cont, dar nu poti tranzactiona, iar cele doua parole nu se pot folosi una in locul alteia).

 

Deci parola de investor este o parola - sa o numim asa - de "Read Only".

 

Cam asa este la alti brokeri:

 

Dear tradelover

 

Thank you for signing up for a demo account.

A demo account has been opened for you with

the following parameters:

 

Name : tradelover

Email : bla@bla

Login : 123456

Password : uXbt12M

Investor : 7Hg123y (read only password)

La ce este buna? Pai la o gramada de chestii, de exemplu daca mori de curiozitate sa vezi ce e in cont, si daca betul pus ieri a dat in stop, dar nu vrei sa folosesti parola de master, pentru ca esti conectat pe wireless ne-criptat, printr-o linie nesigura, sau esti in aeroport si vecinul trage cu ochiul la laptop, etc. Ori daca ai un investitor caruia nu vrei sa ii dai voie sa se joace in cont. Dar fiind banii lui, tre sa vada cum te joci tu cu ei. Ori daca vrei sa te dai mare pe vamist, sa ne arati noua ce tranzactii bazate faci tu <:-P...

 

Cazul meu: am un potential client. Are cont la Oanda, tranzactioneaza singur, se duce cand in sus cand in jos, dupa cum bate vantul, dar are totusi o calitate, nu e lacom, deci reuseste sa se mentina in jurul sumei depuse initial. Well, ma rog, e a treia depunere, a topit deja doua conturi odata demult, cand era mai doritor de imbogatire peste noapte, acum i-a trecut, si freaca un cont de vreun an. Ii place Oanda si nu vrea sa schimbe brokerul, in trecut a reusit sa faca si profit si i-a placut cum s-a miscat Oanda la retras bani, ii place faptul ca dau banii inapoi clientilor cand se petrec bube la ei in servere, intr-un cuvant, el zice ca brokerul e serios, si nu vrea sa il schimbe. I-ar place sa ma ocup eu de banii lui, dar cand a auzit ca ii schimb parola si nu mai are acces la cont nu i-a convenit. Pe vremea aia Oanda nu avea parola de investor, si de atunci nu am mai vorbit cu omu. Daca au bagat astia de la Oanda parola de investor, cred ca ar fi timpul sa il caut <:-P

 

Nu au bagat nici acum asa ca nu-l cauta pe om...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Oanda a lansat prima aplicație de tranzacționare Forex pentru iPad. E cam limitată (nu are indicatori), dar arată bine și ce e mai important, se poate tranzacționa, având și candlestickurile în față, nu orbește, ca aplicația pentru telefoane mobile (altele decât iPhone).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.