Sari la conținut

Tipuri de ordine


Fata Morgana

Postări Recomandate

Un ordin este un contract intre client  (trader) si broker. Cu ajutorul ordinelor, clientul cumpara sau vinde o anumita moneda si isi limiteaza pierderile sau asigura profitul prin Stop-Loss si Take Profit.

Cand initiem o tranzactie, practic punem (sau ar trebui sa punem) trei ordine.

Pentru o tranzactie de cumparare (buy/bullish/long):

- 1 ordin de cumparare  - la pretul pietei pentru ordinele cu executie imediata, sau la un pret ales de noi pentru ordinele in asteptare.

- 1 ordin de vanzare in pierdere - la un pret mai mic decat pretul de la care am intrat in tranzactie. Acest ordin (care corespunde Stop Loss-ului) este  menit sa opreasca pierderea in cazul in care pretul merge in directie opusa ordinului nostru (short, scade).

- 1 ordin de vanzare in profit - la un pret mai mare decat cel de la care am cumparat initial. Acest ordin  corespunde targetului nostru, pentru cazul in care pretul creste si ajunge acolo unde am anticipat atunci cand am cumparat valuta respectiva.

 

Pentru cazul in care am vandut o valuta (sell/bearish/short):

-1 ordin de vanzare - la pretul pietei sau la un pret ales de noi.

-1 ordin de cumparare in pierdere la un pret mai mare decat cel de la care am vandut noi  cand ai intrat in tranzactie. Acest ordin corespunde Stop Lossului si ne limiteaza potentiala pierdere.

-1 un ordin de cumparare in profit - la un pret mai mic decat cel cu care am intrat in tranzactie. Acest ordin corespunde TP si ne permite sa luam profitul atunci cand pretul a ajuns la nivelul dorit de noi, chiar si daca nu suntem on-line ca sa inchidem singuri tranzactia.

 

Indiferent daca ordinul e long sau short, daca am completat la SL si TP, brokerul va monitoriza tranzactia pentru noi si va inchide ori in pierdere ori in profit in functie de SL si TP puse.

Daca lasam tranzactia fara SL si TP, inseamna ca vom urmari noi insine tranzactia, vom monitoriza permanent  piata si vom lua profitul sau pierderea la momentul dorit, inchizand ordinul.

Dar putem oare monitoriza permanent o tranzactie?

 

Dirk duToit, autorul Bird watching in lion country, recomanda folosirea unor SL mentale (fara a completa la SL) si sa inchidem singuri atunci cand acestea sunt atinse.

Stiu ca duToit este supranumit “Dr. Forex” si imi inchipui ca nu degeaba. Si mai stiu ca experienta mea in forex este infima, dar asta nu ma impiedica sa fiu impotriva SL-urilor imaginare.

Care ar fi “the worst case scenario” cand ai SL imaginar?

O stire/un eveniment care sa provoace o miscare rapida de cateva sute de pipsi in sens contrar.

 

Chiar el da un astfel de exemplu in cartea sa:

On the day the intra day volatility was huge – 500 points. I saw it happen. The day’s high and low were made in a 15 minute period! Scary stuff.

Dirk duToit - Bird watching in lion country

In plus, mai intervine si factorul psihologic: cu cat pierderea potentiala este mai mare, cu atat este mai greu de acceptat.

Cineva spunea ca replica preferata a celor care pierd din cauza lipsei SL este:

“Acum e deja prea tarziu sa inchid. As pierde prea mult!”...

Si inchid cand este de 10 ori prea tarziu, de 10 ori prea mult… sau la margin call.

 

Eu zic ca am vorbit destul despre importanta SL. ;)

Sa ne intoarcem la tipurile de ordine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un ordin de tip market order este un ordin dat unui broker pentru a vinde sau cumpara o valuta, la pretul existent pe piata in acel moment, oricare ar fi acel pret.

 

Cum am mai spus, o tranzactie presupune trei ordine:

1 - pentru intrarea in tranzactie (long sau short)

2 - pentru limitarea pierderii – SL.

3 - pentru asigurarea profitului – TP.

Daca am initiat o tranzactie la pretul pietei si am stabilit SL si TP, atunci ordinul pentru intrare este de tip Market order, iar ordinele pentru SL si TP vor fi de tip ordine in asteptare (pending orders).

Dar, daca nu am pus SL si/sau TP, sau am pus, dar nu mai vrem sa asteptam atingerea acestora si vrem sa inchidem singuri tranzactia, atunci ordinul de inchidere al tranzactiei va fi tot de tip Market order, fie ca e vorba de pierdere sau de profit.

 

Deci, ordinul de tip market order poate fi folosit fie pentru  o intrare (cand initiem o tranzactie) fie pentru o iesire – cand inchidem o tranzactie – close order.

 

In cazul ordinelor cu executie imediata trebuie sa fim precauti, mai ales in perioadele de maxima volatilitate (in perioadele in care au loc variatii mari ale pretului). Intre momentul in care am dat ordinul si momentul in care este plasat, pot exista variatii care sa duca la pierderea (sau castigul) multor pipsi.

 

Diferenta dintre pretul vazut pe ecran inainte de punerea ordinului si pretul de intrare in tranzactie poarta numele de slippage.

*slippage= a situation in which something is delayed or not achieved when it should be.

In forex, slippage = o tranzactie in care apar diferente intre pretul de intrare si cel dorit (cel vazut pe ecran inainte de a plasa ordinul).

Ordinele-instant se executa rareori la pretul anticipat. In medie, 1-6 pipsi pot fi pierduti din cauza slippage, in cazul folosirii ordinelor cu executie imediata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de ordinele cu executie imediata, traderii mai au la dispozitie ordinele in asteptare (Pending Orders) folosite:

1. Pentru intrarea intr-o tranzactie, cand dorim sa cumparam/vindem o moneda la un anumit pret;

2. Pentru iesirea in pierdere din tranzactie (SL) – ordinul corespunzator SL va fi un ordin in asteptare;

3. Pentru iesirea in castig din tranzactie (TP) – ordinul corespunzator TP va fi si el tot un ordin in asteptare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pending Orders se impart in Limit Orders si Stop Orders

 

1. Limit Orders (LO)

Ordinele de tip LO sunt ordine date brokerului pentru a cumpara/vinde o moneda la un anumit pret. Ele sunt de obicei folosite pentru a obtine un pret mai bun si a evita slippage (executarea unui ordin la un pret nedorit).

Cand vindem deasupra pretului pietei plasam un Limit Order.

Cand cumparam la un pret mai mic decat pretul pietei, plasam un Limit Order.

Exista insa riscul ca aceste ordine LO sa nu se execute. Un ordin de tip LO se va executa doar daca pretul pietei va trece prin el, daca va atinge valoarea pe care am specificat-o la plasarea lui. Daca pretul pietei va varia in salturi si nu va atinge valoarea ajungand brusc la o valoare mai mare sau mai mica decat cea dorita de noi, ordinul LO nu va fi executat. Doar 70-90% din ordinele de tip LO ating pretul specificat si initiaza tranzactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stop Orders sunt ordine plasate pentru a intra in tranzactie la un alt pret decat cel al pietei.

Cand cumparam la un pret mai mare decat pretul pietei, plasam un Stop Order – Buy Stop.

Cand vindem sub pretul pietei, plasam un Stop Order – Sell Stop.

 

Majoritatea Stop Orders, sunt folosite ca Stop Loss, ordinul plasat impreuna cu ordinul de intrare pentru a asigura iesirea din tranzactie atunci cand piata se misca impotriva noastra.

De asemenea, in box play,  atunci cand asteptam un breackout (spargerea unui suport sau a unei rezistente), folosim Stop Orders.

Stop Orders se transforma in Market Orders atunci cand pretul ajunge la cel pus cu ajutorul lor. De aceea, Stop Orders sunt si ele supuse slippage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice intrare intr-o tranzactie va necesita si o iesire, fie in profit (TP) fie in pierdere (SL).

Daca vom plasa simultan ambele ordine, unul pentru TP si altul pentru SL, ele vor fi de tip OCO.

Executarea unuia il anuleaza pe celalat. De ex:

post-1-1143638869_thumb.jpg

 

Daca pretul merge in directia contrara, si atinge SL, se executa ordinul corespunzator SL. Acest lucru anuleaza automat celalalt ordin, corespunzator TP.

Invers, executarea ordinului corespunzator TP, anuleaza ordinul corespunzator SL.

post-1-1143638868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de o procedura (nu de ordine de intrare sau iesire), care consta in anularea unui ordin precedent si inlocuirea lui cu un ordin nou. Cancel/Replace Orders sunt o parte importanta multor strategii de tranzactionare si sunt folosite, mai ales, dupa deschiderea unei pozitii, pnetru a ramane in tranzactie si a asigura profitul deja obtinut.

 

De exemplu, cumparam USD/CHF la pretul de 1.3010. SL este la 1.2940. Daca pretul creste, vom dori sa micsoram pierderea potentiala. Schimbam vechea valoare a SL la 1.3010, adica pretul la care am intrat in tranzactie - break-even point – si reducem pierderea potentiala la 0. Daca pretul creste si mai mult, putem sa mutam SL mai sus, ca sa asiguram o parte din profitul deja obtinut si sa ramanem in continuare in tranzactie: mutam, de exemplu, SL la 1.3050. In acest fel, am asigurat deja un profit de 40 de pipsi. Mutand SL de la 1.3010 la 1.3050 am anulat vechiul ordin corespunzator SL cu unul nou. Acest lucru il face programul (nu trebuie sa cautam noi ordinul corespunzator vechii SL si sa il anulam). Acum tranzactia este deja una castigatoare.

In functie de evolutia pretului, putem continua sa modificam SL, asigurand mai mult profit, pana la iesirea din tranzactie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

simplu.

 

ti-au inchis un ordin pe motiv ca piata nu misca.

noroc ca era un pending si nu un ordin in curs ca atunci era mai rau, mai ales daca era si pe minus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.