Sari la conținut

InterbankFX


vick

Postări Recomandate

un ic comentariu .. tragi singuri concluziile..

 

Exista doua tipuri de brokeri - Retail Brokers si Interactive Brokers. Cei de Retail folosesc Dealing Desk-ul pentru rutarea ordinelor prin intermediul lui. Un broker Dealing Desk face bani 1. din spread si 2. tranzactionand impotriva propriilor clienti. Cand un trader vrea sa cumpere fi sigur ca brokerul a facut opusul cand vrei sa vinzi el cumpara. Niciodata un trader al unui astfel de broker nu va tranazactiona cotatiile reale, de aceea li se mai spun si Market makeri pentru ca fac piata pentru traderi . Am cititi pe forum cum ca daca vrem sa castigam trebuie sa gandim precum marii jucatori care fac piata "DA DA" este raspunsul meu. Gandirea este buna dar nu o poti aplica in astfel de imprejurari sau poate pana la un anumit nivel cat sa nu enervezi brokerul: castigi prea mult. Sunt si brokeri cu mentalitati sanatoase care castiga nu din spread, ci din comision pe tranzactii. Acestia trimit ordinele de la clienti direct la banci si ofera platfore specializate petru astfel de tranazactii nu MT4. Mt4 a fost creata ca o platforma pentru dealing desk. S-a implementat o punte intre serverele ECN si MT4 pe care unii brokeri o ofera din motive de notorietate a platformei - marketing dar e ca si cum i-ai pune volan de Renault la Dacia Nova. In general astfel de conturi apar in ofertele unor brokeri dar nu sunt de dimensiuni mici si nici nu se tranzactioneaza in micro.

Concluzionand 80-90% din piata este plina de MarketMakeri nu intamplator 80 90% din traderi pierd. Acesti Retail Forex Brokers sau Dealing Desk Brokers au un singur scop de a face banii pentru ei insisi.

 

IBFX pentru MicroLoturi foloseste un Market Maker - deci Dealing Desk ceea ce mi se pare si normal. Asa stiam dar am sa verific din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum au introdus (IN SFARSIT) si carduri de debit pentru traderii din toata lumea, nu numai pentru cei din US. Costa 45$ emiterea si livrarea cardului acasa, apoi se pot face depuneri si retrageri de la bancomat. Este un comision de 2.5$ la retragere, fata de 25$ la retragerea prin transfer bancar, ceea ce mi se pare foarte ok. Va spun mai multe dupa ce primesc cardul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lapte gros ideea postului tau e ca traderii obisnuiti nu tranzactioneaza "cotatii reale" si de aceea 90% din ei pierd bani ? :)

 

Iti raspund eu de ce nu sunt profitabili decat un mic procent si nu din cauza cotatiilor reale sau nu, nu prea e relevanta aceasta chestiune. Pana la urma tranzactionam ceea ce vedem. Disciplina este factorul din cauza caruia nu suntem cu totii profitabili. Punct!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Acum au introdus (IN SFARSIT) si carduri de debit pentru traderii din toata lumea, nu numai pentru cei din US. Costa 45$ emiterea si livrarea cardului acasa, apoi se pot face depuneri si retrageri de la bancomat. Este un comision de 2.5$ la retragere, fata de 25$ la retragerea prin transfer bancar, ceea ce mi se pare foarte ok. Va spun mai multe dupa ce primesc cardul :)

 

sa ne tii la curent :)

eu sunt mai reticent la toate gadgeturile astea care apar. depuneri se pot face si acum cu un mastercard romanesc :D

Later edit

am facut niste calcule, si imi iese ca e un mare fas cardul asta

deci pe langa cei 45$ pt livrare si 1$lunar administrare

la retragere iti ia 2,5$ + 2$ pt incarcare + 2,2% care e scris de magari f mic incat prima data mi`a scapat

* When a Purchase Transaction or ATM Withdrawal is requested outside of the U.S., up to 2.2% above market rate will be assessed based on current foreign exchange rates.

deci hai sa zicem ca pt o retragere de cateva sute de $ e mai ieftin decat wire`ul, peste 1k devine mai scump

dar un cont pt maruntis de asta mai degraba merge la un broker roman (XTB ca are MT4) si nu mai pierzi atata cu transferui, comisioane&shit

 

cireasa de pe tort ar fi sa te mai taxeze si bancomatul ceva, in functie de politica bancii de care apartine :)

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

 

 

au promotie de 50$ pentru conturile noi :happy:

 

Daca depui minim 1000$, sa nu-ti inchipui ca depui 100$ si primesti 50$ :biggrin:.

 

 

 

eu mi-am deschis cont de o saptamana, mi-au dat cei 50$ pentru tranzactii, fara sa depun nimic.

 

Si poti tranzactiona din ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

@gubyiq:

Mie nu mi-a luat cei 45$, a fost gratuit cand mi-am facut eu :biggrin:. Iar cat despre ceea ce ai spus in rest, ai dreptate. Dar oricum nu scot mii de dolari deocamdata, asa ca e mult mai ok decat taxa lor standard de 25$ per retragere :happy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mi`au spus cei de la suport ca pana la sfarsitul lui februarie e gratuit shipping`ul.

eu oricum le`am facut scandal mare, am trimis mail si la NFA...nu le`ar fi rusine magarilor sa bage asemenea reclama la o metoda de jecmanire a profitului clientilor non-US. si cica au stat 2 ani sa se gandeasca la vrajeala asta !

 

eu nu prea mai recomand brokerul asta, pe langa faptul ca sunt sub jurisdictia la tampitii de la NFA de la care nici nu stii ce reglementari idioate pot sa mai scorneasca, ma irita cel mai mult cand un broker isi ia clientul de fraier.

acum sunt brokeri cu mt4 si mai aproape, fxpro, alpari, xtb...s`au schimbat multe fata de acu 2 ani.

 

asta-i mail`ul pe care l`am trimis..nu astept nimic in urma lui, doar mi`am spus parerea, sa nu creada aia ca toti sunt prosti si le cred vrajelile

 

My complaint pertains to the misleading advertisement that IBFX is conducting about their newly introduced global debit card. It`s intended mainly for non-US customers (like myself) and it`s supposed to be a cheaper alternative than wire for withdrawing money from margin accounts. I made some calculations and in fact it`s more expensive to use this card than to simply wire transfer. The IBFX response was that they don`t charge any fees, all are charged by Payoneer, the issuer of the card. Now I`m not interested in who`s charging the fees, the fact of the matter is that this card is advertised by IBFX as a cheaper alternative, and that is not true. I`ll attach below the mail I sent to them

 

ok, now IBFX pays the delivery fee, activation is free for limited time...you just try to lure the customers.

But let`s see what happens next year, when there will be no more promotional fees.

card activation (16$) + replacement card (10$) + delivery fee (45$) + yearly acc maintenance (12$) = 83$. these fees are charged even without withdrawing 1$ !!!

 

now let`s suppose one non-US customer wants to withdraw 4000$ in 2 (2000$) installments

option 1. wire transfer 50$ X 2 = 100$ total cost

option 2. "cheap" global card = 2$(loading) +2,45$(ATM withdrawing) +(2,2%from 2000$ =44$) = 48,45$ X2 = 96,9$ total cost

add to this the 83$ and you get a grand total of 179,9$ !!!!!

 

now please explain to me how can you call this cheaper alternative ?!!

you even mentioned on IBFX site that it took you 2 years for finding this solution...if you really care about your non-US customers as you claim, you would`ve found another credit card processor in this time, so one could use his/her credit card both for funding/withdrawing.

 

again, very disappointed in your misleading advertisement.

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hihi, gubyiq man, ce te-ai suparat asa? ori ai pierdut vo doua-trei levate si amu te razbuni pe cardul ala? parca acum vreun an sareai la mine cand iti spuneam ce si cum :biggrin: baga tu pipsi acolo in cont, ca nu e problema cum ii scoti dupa aia...

 

Acuma joking apart, sunt de acord cu tine, cardul ala e un big fâssss.. vreau doar sa fac o corectura la calcule, suma de 2.2% nu se refera la cat scoti tu, ci la cursul de schimb efectiv. Daca tu scoti banii in dolari, nu iti ia nimic. Daca eu insa scot banii in bahti, atunci ceea ce spune disclaimeru ala cu litere mici este faptul ca eu nu trebuie sa ma astept sa mi se dea cursul de schimb USDTHB care e la trading, ci poate fi cu pana la 2.2% mai mare. Asta e normal. Daca te uiti la cursul dolar-baht pe yahoo (ori la o banca europeana, adica extern) o sa vezi ca difera cu aprox 2 procente faţa de cel intern (care sa zicem e afisat pe scb.co.th/html/exchange/bk-txtexchange.htm). Daca cele doua rate ar fi reale, atunci as putea sa imprumut o valiza de bahti, sa plec cu ea din thai, sa o schimb in dolari outside la orice banca, vin cu dolarii aici si ii schimb iar in bahti, dau valiza plina inapoi si raman si eu cu o valijoara. Seful meu chiar a incercat asta, hihi, doar ca la counter pretul e diferit, nu ar fi reusit nici macar sa isi scoata drumul. Asta se intampla si la cardul tau, ei iti schimba cu pretul de la counter. Daca tu scoti banii in aceeasi valuta care o ai in cont, atunci cei 44 de parai nu ii dai. Asta era corectura care voiam sa o fac. O sa ii dai in schimb bancii tale, cand ii transformi in lei sa ii scoti efectiv. Oricum, cu sau fara aia 44, tot un fâssss...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.