Sari la conținut

Pitchfork - 80% sanse de reusita


Postări Recomandate

Te-au ajutat la ceva lecturarea volumelor ( 3 la numar ) ale D-lui Dologa ?

Hai sa ne apucam in acest topic sa postam idei de trade din aceste volume, bineinteles daca si tu folosesti aceste tehnici.

Ce parere ai matei ?

Din experienta ta ce merge bine pe forex ? Ne poti da cateva exemple pe grafice ?

 

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am spus este extrem de important ca un trader sa aiba o cultura tehnica si de specialitate apreciabila de aceea din orice carte avem ceva de invatat. Pentru un trader aflat la inceput de drum cartile dr Dologa pot fi de folos. Sistemul meu de trading este diferit. Eu sunt un trader pozitional, investesc pe termene lungi de timp, 3-6 luni, folosesc ciclurile de sezonalitate ale lui Gann, Hurst, Armstrong, Kondratieff. Urmaresc deasemeni volumele, miscarile banilor inteligenti, rapoartele COT, piata materiilor prime din Australia si Noua Zeelanda, planificarea economica din China de exemplu. Pentru perioadele de initiere a tranzactiilor ma protejez adeseori cu optiuni. Cand pozitiile trec pe profit piramidez, evident cu sl-uri mai mici decat profitul asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Intrebare: daca ati participat la cursurile d-lui.dr.Dologa, dansul are vrun cont (chiar si demo) pe care sa il lucreze si monitorizeze si eventual sa il prezinte drept exemplu elevilor, cursantilor, platitorilor sai. Ma gandesc ca ar fi fost benefic pentru toata lumea.

 

Salut sec ! O sa-ti raspund eu la intrebare. Nu cred ca a fost cineva la cursurile d-lui Dologa de aici de pe forum. Cei drept este si foarte scump zic eu ( de exe. un seminar de 7 zile fata in fata cu mentorul costa 700 eur/ zi si suma scade daca sunt 2 persoane la 500 eur/zi si la 3 persoane 300 eur/zi, pe aici se invart preturile ) Preturile le-am primit pe mail dupa ce am vrut sa particip si eu la seminariile lui. Eu am achizitionat toate cele 3 volume traduse in limba romana si am consultanta gratis timp de un an pentru intelegerea materialului didactic.

Am deviat un pic de la subiect, in cele 7 zile primele 4 se vorbeste numai despre cunostintele din cele 3 volume iar urmatoarele 3 zile sunt rezervate pentru demonstratii in timp real de tranzactii.

Eu cred ca in aceste 3 zile omul nu o sa iasa cu un equity negativ, zic eu ar face firma de ras. Ce am observat pana acum din cele 3 volume este faptul ca dl. Dologa tranzactioneaza doar indexul Dax intraday pe tf-uri de 1H, 15M, 5M la anumite intervale de timp si anume in jurul orei 10:00 CET cand toti traderii institutionali a aprofundat timp de o ora ( 09:00 CET - 10:00 CET )inchiderea zilei de ieri. Mai este un punct culminant al zilei si anume ora 14:00 CET, se tine cont de indicatorii TICK si PREM si dupa aceea se trece la treaba, foarte important si volumul. Sunt multe aspecte legate de pietele interconectate ma refer aici la toti indicii care intra in componenta DAx-ului ( marci Germane in general firme mari, companii, corporatii ), in functie de starea fundamentala a acestor corporatii cam 11 la numar nu mai stiu exact se reflecta in piata un anumit context. Deci nu ai cum sa gresesti zic eu, pentru ca ai toate atuurile mai ales ca trebuie sa folosesti platforma esignal cu programul AdvaceGET parca era, deci toate premizele pentru un trade reusit. Pai in fiecare zi se completeaza niste fisiere excel cu perioada de predeschidere, inchidere si multe alte tabele care toate duc la un numitor comun reusita. Asta fac traderii profesionisti.

 

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca e reusita zilnica pe DAX, de ce se mai chinuie mister Dologa sa caute small traders sa le arate cum face el bani?

Sa zicem ca e atat de bun mr. Dologa ca s-a plictisit de trade pe DAX si cauta sa diversifice rutina cu mici perversi care nu au ce face cu 700 de parai sau euro pe zi si ii dau lui Mr. Dologa sa-i nemerniceasca.

Omule de la stana ce esti!:happy:

 

Cum sa ceri 700 pe zi?=))

 

 

 

Edit

 

Ideea principala din bucata de text stearsa era (citez) "nu dati bani pe nimic si nimanui care zice ca te invata forex pentru ca, acela care stie forex, nu o sa invete pe nimeni niciodata, dar niciodata". Am sters restul pentru ca avea "potential ofensator".

 

Editat de Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa stiinta mea, traderii sunt racolati de prin mariile colegii si facultati de economie.

Stagiul pregatitor este in medie de 2 ani. DOI ANI.

Deci, tre sa fi tanar, destept, sa sti economie, si sa faci stagiul la banca. Trade.

Ce inveti la Banca nu inveti la scoala, dar ce inveti la scoala, este baza la trade.

 

Spune-mi si mie o "media" care se ocupa de latura tehnica atat de mult cum se ocupa majoritatea traderilor retail.

Toti se refera, citeaza, invita si comenteaza Momentul Economic al Zilei. Nu valul B iregular, nu,nu stiu ce Ema sau mai stiu eu ce varf.

 

De aceea, tehnicul in forex este 0 daca nu este suplinit de fundament.

 

De aceea i se zice si Fundament pentru ca este baza. Cu Tehinicul te ajuti sa gasesti un loc cu risc mai mic, dar directia o sti deja din alta parte.

 

Paternurile de tot felul apar. Rata lor de reusita conteaza.

Esti tehnic? Nu te intereseaza economia? Dai Sell sau Buy la patern! dar ai rata de profit pe termen mediu cel putin peste 50%? Aici e duda. Esti sau nu profitabil pe 1 an ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va zic un salut tuturor, stimati colegi!!!

Asa cum sunt multi care primesc bani pt reclama si altii sunt care primesc bani pt antireclama. Eu va rog sa ma credeti ca nu fac parte din nici o categorie din astea. Barbones are in mare parte dreptate, desi maniera lui de exprimare ma duce cu gindul de parca el ar fi dat deja banii astia si este foarte si foarte dezamagit. Am sa va povestesc o mca istorioara. Pe forumul www.fxtrader.ro un coleg de-al meu, Seba, care face si el EWA a avut careva intrebari la una din analizele saptaminale ale d-lui Dologa. Graficul cu pricina continea o analiza ewa intradevar eronata. Raspunsul d-lui Dologa a lasat sa se inteleaga un singur lucru : "Daca sunt necesare mai multe detalii va rog consultati Extrasele cartilor mele – linkurile de mai jos". Aceeasi reclama, nimik la subiect. Aici am intervenit eu desi sincer nu prea doream initial chiar daca am vazut si eu aceste erori. Dupa argumentele aduse de mine , la subiect, am pus o intrebare:"Prechter ar inverzi la fata daca v-ar vedea capodopera.

Se mai merita sa va citesc lucrarile ?" Raspuns n-am mai primit. Oameni buni, de la inceput (probabil din cauza piarului)chiar eram tentat sa-i citesc cartile. Sa stiti ca tacerea e tot un raspuns. Am vrut sa va dau linkul de la conversatia data , dar nu mi se permite. O puteti cauta pe site-ul mentionat mai sus in topicul cu rapoartele saptaminale ale d-lui Dologa.

P.S. Ca sa revin iarasi la Barbones, daca nu esti TU cioban , se va gasi altul care te va paste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management
Offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca e reusita zilnica pe DAX, de ce se mai chinuie mister Dologa sa caute small traders sa le arate cum face el bani?

Sa zicem ca e atat de bun mr. Dologa ca s-a plictisit de trade pe DAX si cauta sa diversifice rutina cu mici perversi care nu au ce face cu 700 de parai sau euro pe zi si ii dau lui Mr. Dologa sa-i nemerniceasca.

Omule de la stana ce esti!:happy:

 

Cum sa ceri 700 pe zi?=))

 

 

 

Edit

 

Ideea principala din bucata de text stearsa era (citez) "nu dati bani pe nimic si nimanui care zice ca te invata forex pentru ca, acela care stie forex, nu o sa invete pe nimeni niciodata, dar niciodata". Am sters restul pentru ca avea "potential ofensator".

 

 

Barbones fii atent la preturi:

1) Michael S. Jenkins - 5000 usd/zi

2) Connie Brown - 1800 - 5000 usd/zi

3) John Netto - 5000 usd/zi

 

 

Acestea sunt preturile practicate de alti mentori. Acum intrebarea se pune si astia sunt parati asa cum sustineti voi ca ar fi dl Dologa ?

Informatia de mai sus o am de la Dl. Dologa trimisa pe mail daca vrea stefan atasez si linkurile celor trei.

 

Flames daca mai este pe aici poate sa-si dea si el cu parerea ?

 

Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@am_kabibi

 

Eu am participat la un seminar gratuit de al dl. Dologa tinut la Deva,(care in ultima vreme se tine din ce in ce mai des si nu inteleg care e motivul fiindca cursurile gratuite sunt asa o trece in revista si cam atat, generalitati) si, cu privire la Elliot Wave, pe mine personal nu m-a convins ca stie EW la un nivel profesional, a zis acolo ceva foarte vag cu privire la asta, bineinteles "prostimea" din sala a digerat-o ca fiind buna insa pe mine nu m-a convins. Ca sa nu mai spun ca, in momentul cand punea intrebari, dupa ce a vazut ca stiu anumite chestii si ii raspund corect, a evitat sa ma mai numeasca pe mine pentru a raspunde la intrebari, ceea ce mi s-a parut suspect de-a dreptul.

De asemenea, am vorbit in pauza de masa cu cativa dintre cei care frecventeaza cursurile sale si aroganta era la ordinea zilei, la fel vorbea individul cum l-a invatat EW in 6 luni de zile cu niste figuri in cap de imi venea sa ii smulg parul in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.