Sari la conținut

Corelatie intre informatii (stiri) si trend?


aleteo77

Postări Recomandate

Da, ai dreptate cu hawkishu si dovishu. Dar daca USD creste nu e obligatoriu sa scada si XAU. Deoarece daca USD creste sunt mari sanse sa scada EUR/USD. Iar, culmea sau nu, atunci se sperie investitorii din partea astalalta si trag ei tare pe aur. Si uite asa facem noi profit din auras. Ideea era ca orice ar fi zis nea ala piata s-ar fi miscat energic (bull, bear sau tavan-pardoseala - cum spune tradelover) si lumea ar fi fugit catre cea mai sigura ancora: aurul. Se zice ca in "a few years or less gold will hit 2k". Asta imi aduc aminte ca am citit-o pe la o firma mare de management de portofoliu din America, nu mai stiu care.

Vreau sa zic ca mie acum imi place perechea USD/JPY, imi place EUR/JPY (stau cel mai relaxat cand intru cu buy acolo), dar iubesc XAU/USD!

Editat de aleteo77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

M-am hotarat sa intru din nou pe forum, pentru ca,

dupa vreo doi ani in care am prapadit o gramada de conturi bonus de pe la o gramada de brokeri de prin toata lumea,

am obtinut, in sfarsit, primele rezultate cu strategia de a tranzactiona pe stiri. B/S STOP >20 pips, SL=20 pips, TP=30 pips.

Am observat pe sit postari cu strategiile unor forumisti (Oltciter ?) dar nu am reusit sa intru cu userul si parolele postate (pe ftp).

 

Oricum, as mai incerca sa analizez si altceva, in afara de News Trading.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai setarile sunt asa cum am spus: B/S STOP >20 pips, SL=20 pips, TP=30 pips.

Eu pun (daca apuc) ambele tipuri de ordine - si Buy si Sell; nu conteaza ce spune stirea.

Ordinele le pun cu un minut inainte de a se da stirea ! De aceea e mai greu sa introduc ambele tipuri de ordine (mai alea daca ai mai multe platforme - chiar diferite - pentru mai multe conturi).

Asadar, daca stirea e proasta, pretul va activa STOP SELL; invers daca stirea iese buna. Mie mi-a mers la vreo patru tranzactii si alte doua ratate (nu am apucat sa le introduc) ar fi mers excelent.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Evolutia ostilitatilor la ultima stire este tocmai un exemplu de ce astfel de setup, cu valori fixe, nu functioneaza intotdeauna, si de ce nu poate el functiona intotdeauna. Cei 20 de pipsi nu trebuie luati ca absoluti, ci raportati la evolutia pietei in perioada premergatoare stirii, marimea range-ului pe care il face pretul, precum si daca face sau nu rampa inainte de anuntarea stirii. Cum spuneam anterior, acestea sunt semne oarecum clare a ceea ce va face piata pe perioada stirii si dupa.

 

post-1272-012590700 1283140104_thumb.png

 

Din fericire aici chiar avem un range de 20 de pipsi in perioada premergatoare stirii, dar aceasta stire este una dintre acelea pe care le numeam "atipice". Ceea ce am scapat din vedere initial a fost ca exact inaintea discursului lui Mr.B., am avut un GDP-release, care a "topit" o parte din orderele din piata, deci la momentul cand Mr.B. s-a dat pe sticla, jocurile erau deja facute, oarecum. Am si vazut rampa de care vorbeam in postul anterior. Ipoteza cu miscare de 200 de pipsi a cazut imediat. Am vazut cadere de 65 de pipsi, lupta mare, crestere de 100 si un pic, de pipsi. Extensia de 161.8% a caderii. Aici setupul corect ar fi fost sa asteptam cele 45 de minute, de care vorbea omu' ala in linkul de pe Investopedia pe care l-am dat mai sus.

 

Prin comparatie, o sa va arat ce a facut pretul pe un setup oarecum identic, candva in trecut:

 

[poza, urmeaza sa o caut pe history si o pun mai tarziu, ca ma freaca astia aici]

 

Edit

pus poze

 

post-1272-092628800 1283145694_thumb.png

 

iar asta nu mai are nevoie de nici un comentariu:

 

post-1272-067673100 1283145708_thumb.png

 

 

 

Ceea ce este cel mai greu nu este sa faci setup. Daca faci setup inainte de stire, nu e rau. E bine.

Daca nu faci nici un fel de setup si te hotarasti sa nu tranzactionezi, si sa stai pe gard, este de asemenea bine.

 

Daca setupul pe care l-ai facut este anclansat, el o sa iti dea cativa pipsi cu plus, sau cativa pipsi cu minus, in functie de ce face piata si de cat de repede se misca, in functie de marimea gapurilor care apar. Daca apar gapuri mari, atunci atat stopurile cat si targeturile sunt inutile, pentru ca te poate lovi cu slippage mai mare ca stopul pe care il ai. Setupul se anclanseaza rapid si se termina tot atat de rapid. Daca a apucat sa mute stopul cu acel trail-stop de 20 de pipsi, atunci piata da imediat inapoi, loveste stopul si castigi 2-3 pipsi. Acolo este INTOTDEAUNA o lupta, cand piata bate range-ul, sau proiectia (in sus sau in jos) a acelui range. Daca stopul nu a apucat sa se mute, tranzactia va lovi stopul initial fiind terminata la negativ.

 

La urma urmei risti cativa pipsi, castigi cativa pipsi. Numai cine nu risca nu castiga. Aceste setupuri vor fi intotdeauna anclansate si terminate imediat. Cu plus, sau cu minus. Ceea ce este greu, precum ziceam, nu e sa faci setup, ci sa TE ABTII a intra din nou, cand piata iti termina setupul. Cand o vezi ca se duce de nebuna in sus sau in jos, si tu esti deja afara (cu plus sau cu minus), tendinta este aceea de a intra iar, sa mai ciupesti cativa pipsi, eventual cu o suma mare, sa se simta la balanta. ACEASTA este sinunciderea propriuzisa, cand nu te poti abtine si iti incalci propriile reguli, din dorinta de a "mai ciupi ceva". Daca ai facut setup si nu a mers, well.. nu a mers. One day at a time. Stiri vor mai fi si maine.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dar daca USD creste nu e obligatoriu sa scada si XAU. Deoarece daca USD creste sunt mari sanse sa scada EUR/USD. Iar, culmea sau nu, atunci se sperie investitorii din partea astalalta si trag ei tare pe aur.

 

Corect! Miscarile pe aur din ultima vreme nu au avut mai nimic de a face cu dolarul american. Cam de pe cand cu criza de la greci, va povesteam pe treadul cu XAUUSD ca dolarul e cam neutru la treaba asta. Europenii speriati de "catastrofele" valutare de la greci, si mai apoi de la spanioli, vindeau euro si cumparau dolari, iar cu dolarii obtinuti cumparau aur. Sau, cei care puteau, cumparau aur direct in euro. Asta a "proptit" aurul, altfel am fi vazut demult caderea aia mare pe care o tot astept eu... Cui ii trebuie tinichele? hihi. Pentru ca altfel nu se explica de de EURUSD continua sa cada, iar XAUUSD continua sa creasca, mai ales ca FMI anunta ca isi vinde rezerva de aur. Spre final, lucrurile s-au inversat, semn ca "cei mari" au inceput sa isi recupereze euroii bagati in gold. Apoi vine nea' ăla, si BOOM!

 

Povestile astea nu le-am "scornicit" eu, marele analist tradelover... Le spun altii mai mari ca mine, totul e sa cauti continuu, informatia se gaseste toata pe web, prin jurnalale economice, broadcasturile financiare, etc.

 

Mai tineti minte chartul acesta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cineva, dandu-mi o maslina verde la treadul curent, ma intreba in commentul la maslina: "ce parere ai despre Hindenburg Omen. Se zice ca in 40 de zile vom asista la o noua prabusire".

 

Grrr... spre rusinea mea, habar nu aveam ce e aia... Dar am cautat pe web si ceea ce se vorbeste, well... it makes sense. Webul vuieste, si eu habar nu aveam. Un search cu nenea google aduce pe tapet mii de linkuri. Ideea e ca se pune unu si numara care actiuni fac noi highuri si cate fac noi lowuri. Si se face o statistica. Daca piata creste si economia e stabila, procentul actiunilor care faca noi topuri va fi mai mare (mult) ca cel al actiunilor al caror grafic face deepuri. Invers, daca economia e cu un picior in groapa, actiunile care cad vor fi mai multe ca alea care cresc. Atunci lucrurile sunt clare, oarecum. Facem bani ori facem nervi. Dar ce se intampla cand piata se balbaie? Cand lucrurile sunt neclare si actiunile o iau razna, unele fac topuri, altele fac deepuri? Well, nenii astia analistii zic ca astfel de situatii nu apar prea des, si ca actunci cand apar e semn ca piata se va prabusi, in cel mult 40 de zile.

 

Eu am vrut sa vad in primul rand nu ce este chestia respectiva, ci mai ales cum s-a manifestat in trecut, daca semnalele date s-au adeverit, ori e simpla apa de ploaie. Un articol interesant, in care se prezinta istoria semnalelelor respective din 2005 incoace, este aici. Panarama asta nu apare prea frecvent, dar cand apare, aproape de fiecare data (cu doar doua exceptii in trecut) urmeaza o cadere mare in piata.

 

Ultimele aparitii sunt in august 2010, si nu numai odata, ci mai multe semnale consecutive, zile intregi la rand. Chestia merita aprofundata.... Mersic de pont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ceea ce am vazut azi pe euro, crestere de aproape 200 de pipsi, cu spargerea nivelului de 1.2850, apoi revenire de 50 de pipsi (practic cursul s-a intepenit la 1.2800 si a ramas acolo) constituie marcarea profiturilor celor care au fost sell pe caderea de 800 de pipsi din august. Era cumva de asteptat, dar nu ma asteptam sa urce atat de sus, am facut un mic profit intre 1.2690 si 1.2750, apoi am stat si eu si m-am uitat la el ca vitelul la poarta noua, cum crestea si tot crestea. Peste 1.2750 nu am mai avut curaj sa intru in nici o directie. Practic, sfarsitul de luna se cumuleaza cumva cu stirea de maine, toti s-au grabit sa iasa sa nu ii prinda cu ocaua mica, ceea ce a produs pe grafic crestere mai mult decat ne asteptam.

 

Pentru ca cea mai importanta "stire" a saptamanii in curs va fi cea de maine, joi 2 septembrie, la 11:45 GMT (18:45 la mine), anuntarea dobanzii la Euro. Asta este de 10 ori mai importanta decat toate celelalte stiri din cursul saptamanii, la un loc. Dupa cum s-au miscat azi ostilitatile, e posibila o crestere cu 0.25%. Poate ca unii deja stiu asta si s-au grabit sa cumpere azi. Piata se asteapta ca dobanda sa ramana la fel, 1.00%, cat este acum. Adica cand spun ca "piata se asteapta" ma refer la cea mai mare parte a traderilor, poate 80 sau 90 dintr-o suta. Daca dobanda va ramane la fel, nu vom vedea miscari spectaculoase. Daca va creste, euro se va indrepta cu pasi grabiti spre 1.40, iar daca va scade vom avea curand sanse sa vedem 1.18 din nou. Astea sunt cifre aproape certe pentru octombrie-noiembrie, ori chiar mai devreme, daca ii mananca limbricii pe domnii de la ECB sa schimbe rata dobanzii maine.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Australia Growth Quickens to Fastest Pace in Three Years

 

Signs Australia’s economic expansion is spreading from the mining industry to households boosted the case for the nation’s central bank to resume the Group of 20’s most aggressive round of interest-rate increases.

 

The biggest quarterly surge in consumer spending in three years fueled a 1.2 percent gain in gross domestic product last quarter, the Bureau of Statistics said in Sydney yesterday. The GDP rise was the most since 2007, and confounded the median of 23 estimates in a Bloomberg survey for a 0.9 percent increase.

 

 

restul articolului AICI

 

ramane de vazut daca trendul pe AUDUSD continua in sus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.