Sari la conținut

Corelatie intre informatii (stiri) si trend?


aleteo77

Postări Recomandate

  • Moderators

Ziua de azi (vineri) precum si saptamana curenta de trading se incheie cu o noua iesire a lui Helicopter Ben la hublou, exact la inchidere. Nu lasati beturi deschise over the weekend, se prevede gap măricel. Iar daca lasati, in ideea sa prindeti ceva miscare luni la deschidere, atunci nu leverati mult. Mai ales, NU LASATI pendinguri apropiate de pretul pietei! "Setup"-urile de care se vorbeste anterior in acest topic sunt sinucidere curata intr-o situatie ca cea de acum, de exemplu daca aveti un buy-stop la 20-30 de pipsi deasupra si piata face un gap de 100 de pipsi in sus, orderul vostru va fi deschis cu 70-80 de pipsi mai sus decat ati vrut voi sa cumparati. De obicei dupa aia urmeaza o cadere care umple gapul (vezi una dintre pozele din posturile anterioare) si care va topeste stopurile. Rezultat - pierdere de 70-80 de pipsi, plus SL-ul la cat il aveati (daca avati SL la 50, ati pierdut 120 sau 130 de pipsi). Si idem daca aveati sell-stop si piata face gap in jos.

 

Nu zic ca piata va face neaparat gap. Tematica lui Mr.B de la iesirea din seara asta (la mine e de fapt maine dimineata la ora 3:00 AM) nu pare sa fie direct legata de evolutia dolarului, ci doar o dizertatie pe teme de economie in general (vezi pe FF). Dar prevederea este mama mentinerii contului in viata...

 

Deci atentie mare.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

Un articol foarte interesant, relativ la iesirea fezilor de aseara, mai ales ca este aparut... cu vreo doua zile inainte.

 

Sunt in special de acord cu chestia de la sfarsit:

 

Many supporters of quantitative easing say It is important for the Fed to be seen as doing something rather than doing nothing.

 

“Think of the Fed as a group of soldiers in a fox hole. They have fired their bazooka and their rifle ammunition by cutting rates to zero, and now they are using their pistols,” said Ethan Harris, chief North American economist at Bank of America Merrill Lynch.

 

“If that doesn’t work, they have knives and then hand-to-hand combat. The FOMC is not going to give in to weak growth and eventual deflation without a fight.”

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

vad ca de o buna bucata de vreme tot imi dau reply-uri singur pe aici. Nu exista si altii, care sa fie instare sa ofere cu adevarat o analiza fundamentala? Nu doar opinii si franturi, ca mine (care - repet - nu sunt economist, si nu ma pricep la asta, dincolo limita pe care o impune "bunul simt", adica chestii simple pe care le stie orice om cu capul pe umeri...)

 

well, all in all, ca tot vorbeam de Mr. B., uite ce zic altii despre el, hihi:

 

Dr. Bernanke unfortunately does not understand economics, he does not understand currencies, he does not understand finance. All he understands is printing money. His whole intellectual career has been based on the study of printing money. Give the guy a printing press, he’s going to run it as fast as he can.

 

(Jim Rogers, author, financial commentator and successful international investor. He has been frequently featured in Time, The New York Times, Barron’s, Forbes, Fortune, The Wall Street Journal, The Financial Times and is a regular guest on Bloomberg and CNBC)

 

(este de pe blogul omului, cautati-l pe web)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa imi exprim opinia mea despre supra-evaluarea aurului si a tuturor comoditatilor de astfel, pe care o pun pe seama unei viitoare deflatii, dupa ce, desigur, inflatia va atinge niste cote importante. Poate avem vreun economist care ne poate lamuri mai bine. La fel ca si in timpul depresiunii din 1929, la fel se intampla si acum, nici o diferenta. Toata lumea - GOLD safe haven - dar pana cand?

 

Vreua sa vorbesc putin si despre Quantitative easing si alte "aruncari de bani in piata" care sunt niste mituri. Am citit o carte recent si ce am aflat ca FED-ul nu arunca pur si simplu cu bani in piata, ii investeste. Si de ce ar vrea FED-ul sa isi arunce banii la gunoi, la propriu? Nu cumpara BAD DEBT si alte intrumente care sunt sortite esecului, de la bun inceput, lasa ca piata sa digere acele decalaje, etc, de asta exista crize, ca sa se revina la o oarecare stare de normalitate, preturile mari sa coboare, chiar cu riscul deflatiei. Plus ca efectele acestor actiuni sunt speculate, in opinia mea, cu mult inainte sa se efectueze si totul e integrat in pret. Nu dau foarte multe sanse aprecierii eur vs usd pana la nu-stiu-ce cote (auzisem pe un site de stiri 1.50?!), din punct de vedere fundamental. Dupa ce lucrurile se vor tempera putin, veti vedea cum investitorii vor pleca urechea din ce in ce mai mult si la stiri mai putin placute, pe care pana acum le-au ignorat, ca un revers al medaliei.

 

Fiti putin sceptici cand auziti anumite surse media trambitand QE toata ziua, ceva e putred la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

Trăiască "Ivey PMI"-ul canadian! Tocmai am recuperat pierderea de cateva sute de parai cu care am inceput anul, si de care stiti de pe treadurile paralele, stau pe un profit de circa 2300 de parai si am mutat stopurile asigurand aproximativ 700 din acest profit.

 

Well, cei care mă mai citiți din cand in cand, o să vă cam mirati stiind că dolarul canadian nu este una dintre monezile mele favorite. Nici pomeneală, și nu l-am mai tranzactionat de ani buni, cam de cand era petrolul 60. De fapt atunci am pierdut pe CAD, ceea ce m-a si făcut să il las baltă, acum cochetez doar cu euro, si mai rar cu lira englezească sau goldul. Ultima dată cand am facut bani pe CAD a fost chiar mai demult, cam pe cand vă spuneam povestea aia cu lira turceasca, prin 2007. Nici acum nu am tranzactionat CAD, nici nu stiu cat s-a miscat, credeti-mă pe cuvânt că nici nu am văzut chartul azi, probabil că a depasit paritatea (stiu din clipurile lui Oltciter că era cu vreo 60 de pipsi sub ea). Urmează să mă uit mai incolo, după ce închid sell-urile. Care selluri - ați ghicit pe ce pereche sunt - pe euro.

 

Unii spun că traderii adevărați tranzactionează tot ce prind, toate instrumentele, pentru că toate sunt la fel, SR-urie sunt SR-uri pe toate, divergentele sunt divergente, iar Fibo e la fel peste tot. Chiar de curand am avut o discutie cu cineva pe PM care mă intreba dacă am mai auzit si de altă pereche in afară de eurusd (well, nu chiar asa, intrebarea a fost mai politicoasă) si răspunsul meu a fost "nu". Din punctul asta de vedere, nu cred că sunt și nici nu vreau să fiu "trader adevărat". Eu caut să mă specializez pe cateva instrumente, pe care să le stiu bine, să le "miros" cum ar zice un prieeten de al meu caruia ii place vânătoarea.

 

Toate perechile valutare sunt diferite. Fiecare are particularitatea ei. Unele au prostul obicei să se țină cu dinții de liniile de SR, ori de suporturile Fibo, și să se intoarcă mai des când dau cu capul de perete, altora mai săltărețe, gen GJ sau GU, le place să spargă peretele cu capul și să treacă dincolo. Unele reacționează mai bine sau mai repede la știri, pe altele le doare în spate ce zice Bernanke. Vă spuneam intr-un post anterior (la analize oferite de brokeri, parcă) că pentru asta ar trebui urmăriți (și invățate obiceiurile lor si reacțiile care le produc) toți "fezii" de prin țările in cauză, ceea ce este imposibil pentru un trader mititel cu un laptop, ca mine.

 

Traderul adevărat trebuie să urmărească toate instrumentele și toate știrile și să facă corelații intre ele, apoi să stea și să judece, să vadă care valută e cea mai slabă si care e cea mai puternică, și să intre doar pe perechea aceea. Nu are nici un sens, nici măcar din pdv matematic, să deschizi beturi pe euro si pe cable in acelasi timp. Practic dacă ai vandut euro si ai cumparat cable, nu ai făcut decat să tranzactionezi E/G (combinația celor două perechi) și să plătești de doua ori spread. La fel ca la futile hedging. In plus, la toate perechile combinate (v-am mai spus) valoarea unui pip pierdut este mai mare ca valoarea unui pip castigat (asta pare o ineptie, dar asa este, căutati posturile alea, ori calculati singuri). In timp, asta omoară conturile. Traderul adevărat și direcțional (adică nu vorbim aici de tehnici de arbitraj, hedging cu optiuni sau derivative, ori plasarea ouălelor in cosuri diferite, ca în "never put all your eggs in the same basket", astea toate pot fi evitate dacă controlezi mereu expunerea și nu te hazardezi la leverage mare), deci traderul directional adevărat, spuneam, trebuie să nu fie niciodată intrat pe mai mult de o pereche, iar pe aceea să fie intr-o singură directie, si dacă se poate, să fie pe directia pozitivă a swapului. Asta se poate demonstra matematic că este varianta cea mai optimă, pe care se pierd cei mai putini bani cu "cheltuielile aditionale", ca spread, comisioane, swap, time erosion, etc.

 

Cum iti alegi acea pereche in momente diferite de timp? Well... asta nu va pot spune eu. Trebuie să urmăresti toate perechile, toate stirile, și să stai să judeci. Adică nu să stai, ci să judeci, să decizi. Și nu să decizi, ci să decizi repede. Asta nu o poate face nimeni de pe vamist, cu atat mai putin eu, cu laptoapa mea. Cei care pot să facă asta tranzacționează pentru bănci, fonduri mari, ori sunt angajati pe post de "quanți" la Goldman ori pe aiurea, și au câte 20 de monitoare la care se uită, cu cotații, canale de stiri, blomberguri si alte marafeturi de astea pe care noi nu ni le putem permite.

 

Și dacă urmărești mai multe perechi, cu știrile aferente, și esti capabil să decizi repede care valută e cea mai tare din parcare la momentul respectiv, si care e cea mai slabă și prăpădită, atunci intri pe perechea in cauză, pe direcția in cauză, și stai călare pe ea și o storci de toată zeama...

 

(sfarsitul primei părți, revin cu partea a doua după ce omor beturile, vreau să le omor inainte de închiderea Londrei, pentru că mă aștept la un pullback in sus pe inchidere, după căderea asta rapidă)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

(partea a doua, nu am mai intrat aseara ca era tarziu la mine, trecut mult de miezul noptii, drept urmare am inchis cosmelia, cu un profit de aproape 3000 de parai, am cinstit un pahar mare de apă rece, apoi un cui la sicriu, ceea ce arde - nu putrezeste, si m-am dus la somn... apropo de cui la sicriu, deşi am făcut duş şi m-am spălat bine pe dinţi, imediat ce m-am băgat in pat, nevastă-mea zice prin somn: "iar ai fumat!" şi se ascunde in plapumă, lăsându-mă pe dinafară... eu mă milogesc "dă şi mie o bucată de ţol", la care ea "de ce nu vii la culcare, tot stai ca huhurezu, măcar ai făcut profit, ori ai pierdut toti banii?", eu: "normal că am făcut profit", "bine, na!" zice ea si imi intinde un colţ de pătură... dimineaţă nu ştia nimic de discutia nocturnă, haha, dar eu mă intreb si eu ca omul, oare dacă pierdeam, ce făceam? dormeam dezvelit? asta ca să stiti ce vă asteaptă dacă pierdeţi bani pe forex)

 

Deci un trader adevărat trebuie să urmărească să asimileze cât mai multă informaţie, ştiri, date tehnice, SR, fibo, etc, să caute, să pună cap la cap, să calculeze, iar la urmă să decida care e valuta cu cel mai mare potential şi care e valuta cea mai oropsită, ori care va fi lovită cu picioarele în burtă in momentele/orele/zilele ce vor urma, să pună cele două valute una langă alta formând perechea care poate aduce cel mai mare profit, şi doar pe acea pereche să pună beturi, până când, eventual, o altă oportunitate apare.

 

Acuma, noi nu putem face asta, pentru că nu suntem genii, şi pentru că nu avem mijloacele acelor quanţi care lucrează ca traderi institutionali. Dar asemeni jucătorului la loto, unii schimbă numerele la fiecare nouă extragere, alţii se multumesc să stea pe aceleaşi numere, in ideea că odată şi odată, tot vor ieşi. Indiferent care sunt acele numere. De exemplu, la 6/49, dacă iei secvenţa 1,2,3,4,5,6 şi o joci in fiecare săptămână, ai probabilistic aceleasi sanse ca orice alt jucător care joacă orice altă secvenţă, pe care o schimbă periodic sau nu. Prezumpţia că secvenţa 1,2,3,4,5,6 nu poate iesi la 6/49, pentru că e "prea frumoasă", este o prezumpţie falsă, am mai vorbit de asta la topicele cu gambler's fallacy, de fapt secvenţa in cauză, ori o permutare a ei, are exact aceleasi sanse de a apare, ca orice altă secvenţă. Dacă se fac 14 milioane de extrageri (in total sunt 13983816 combinatii posibile), aproape sigur una dintre ele va fi o permutare a 1,2,3,4,5,6, iar orice altă secvenţă nu va apare mai mult de o singură dată in şirul extragerilor, cu o probabilitate egală cu 1. Desigur, vor exista si exceptii, cateva combinatii nu vor apare deloc, iar alte cateva vor apare de 2-3 ori maxim, dar probabilistic, oricare dintre ele va apre o singură dată, şi doar o singură dată.

 

Asemeni jucătorului la loto, eu am ales să stau pe combinatia mea, si să nu o schimb de fiecare dată. Combinatia mea este EURUSD. Desigur, comparatia cu loto este deplasată. Aici lucrurile sunt diferite, sansele mele de castig comparativ cu acel quant care schimbă combinatiile periodic, sunt mult mai mici. Dacă ăla ştie ce face! Pentru că dacă nu ştie ce face, şi le schimbă doar ca să se afle in treabă, ori pentru că aşa crede el că perechea XY va creste/scare mai mult ca perechea WZ, atunci sansele mele de a castiga stând pe EURUSD sunt mult mai mari ca ale lui. Pentru că in timp, eu "învăţ" cum se miscă perechea mea, şi care îi sunt proprietăţile, care îi sunt avantajele şi defectele. Şi nu mă refer la cele evidente, ca "spreadul cel mai mic" ori "cea mai tranzactionată pereche", ci la cele ascunse, pe care nu le poti vedea la prima privire. Una dintre aceste "proprietăţi ascunse" ale euro-ului este că reacţionează cel mai bine şi cel mai mult la ştiri. La urma urmei suntem pe un topic de ştiri, şi despre ştiri voiam să vorbesc, nu despre profitul pe care l-am făcut, de asta am postat aici pe acest topic, dar nu am putut scăpa ocazia să mă laud niţel.

 

Practic, EURUSD reacţionează mai mult sau mai puţin, la orice ştire, oricât ar fi ea de mică. Dacă nu este Bernanke, atunci este Trichet, dacă nu este nici unul dintre ei, atunci ăla care este are legătură cu unul dintre ei. Dacă apare chinezul pe ecran şi mişcă RMB-ul, atunci ăla e corelat cu dolarul, pentru că chinezii sunt cei mai mari cumpărători ai monedei americane. Dacă suflă crivăţul în Elveţia, atunci se mişcă francul, care este doar un pui al coanei Europe. Dacă creste pretul la aur sau petrol se misca AUD sau CAD pentru că ei sunt cei mai mari exportatori respectiv, la aur si petrol, dintre cele 8 ţări cu valute majore (AUD, CAD, CHF, EUR, GBP, JPY, NZD, USD sunt cele 8 valute majore, cele mai tranzactionate, practic vreo 85% din toti banii care se pun pe mese in toate bursele de pe mapamond la un loc). Şi dacă se miscă AUD şi CAD, atunci se mişcă USD. Deci se miscă EURUSD. Şi aşa mai departe.

 

Şi aşa ne întoarcem la dolarul canadian. Aseară la ora 22:00 (ora mea, sau 15:00 GMT) urma să se comunice PMI-ul pentru CAD. Ce este acest PMI? Este un sondaj de opinie făcut periodic, in rândul purchasing managers-ilor de la companiile mari. Între 150 şi 500 de astfel de "big guys" (PM) participă la acest sondaj, în funcţie de ţara in care se face, pentru că se fac PMI-uri nu doar pe CAD, ci si pe EUR, USD, etc, deşi unele dintre ele sunt numite altfel. La CAD sunt 175 de PM, după cum ne povesteşte Forex Factory. PMI-ul este un foarte bun leading indicator, si este unul pe care îl urmăresc regulat, alături de alti indicatori ca şomajul (unemployment), forţa de muncă (gen NFP), trade balance, si altii care sunt considerati lagging (ex: GDP) de care vă spuneam in alte posturi mai sus.

 

PMI este foarte important ca leading indicator (adică prevesteste ce va face piaţa pe următoarele luni), de aceea o să îl găsiţi marcat cu roşu aprins prin toate calendarele economice. De ce este important? Pentru că dacă există cineva care să aibă o vedere de ansamblu din interiorul caracatiţei economice, acela este indubitabil un PM dintr-o companie mare. Departamentul de aprovizionare, desfacere si transport (ADT) se numea in Ro pe vremea mea, doar că acum companiile mari au departamente separate de purchasing, sales, shipping, iar mai nou marketing, dar ăştia când există ca entitate separată de sales, se ocupa mai mult cu reclame si pliante. Cel care cumpără efectiv produse si materie primă pentru companie, având un permanent contact cu piaţa, este departamentul de aprovizionare. Purchasing. PMI-ul canadez este, conform cu FF: "Survey of about 175 purchasing managers, selected geographically and by sector of activity to match the economy as a whole, which asks respondents to rate the relative level of business conditions including employment, production, new orders, prices, supplier deliveries, and inventories". Este un chestionar cu multe intrebări, din care Richard Ivey School of Business deduce dacă lumea se asteaptă la crestere economică, sau la declin, pe următoarea perioadă. Valoarea este intre 0 si 100, cu media la 50. Raportarea unei cifre mai mari ca 50 inseamnă optimism, lumea asteaptă crestere economică, iar raportarea unei valori sub 50 inseamnă pesimism, se asteaptă declin economic.

 

In ultimii 2 ani economia canadiană a duduit. Chiar şi după "ieşirea din criză" a americanilor, CAD-ul s-a intărit peste 3100 de pipsi, trecând chiar peste paritate cu dolarul (adica USD a trecut sub paritate cu CAD), de unde inainte se luau 75 de centi americani cu un CAD, s-a ajuns ca în 2010 de-abia să poti cumpăra 90 de centi canadieni cu un USD. Adică invers. Practic o dublare a CAD-ului in raport cu USD. Si nici economia americană nu a stat degeaba.

 

Valorile asteptate (forecast) pentru CAD Ivey PMI au fost intotdeauna in jurul lui 60, şi niciodată mai mici de 55.7 in ultimul an, niciodată mai mici de 55.9 in ultimele 6 luni, iar valorile actuale au fost de obicei peste asteptări, in ultimele 6 luni situându-se chiar la 65 (septembrie 2010) sau 70 (octombrie 2010). Dar în Canada vine iarna, şi iarna acolo e grea, iar variaţia preţului la petrol în ultima vreme nu este foarte favorabilă dolarului canadian. In plus, USD s-a intarit in ultimele zile, EURUSD continuând trendul weekly, care e DOWN.

 

Stând eu cu ochii pe PMI aseară, ce văd??? Forecast value 53. Taci că e groasă, zic în mintea mea, şi am inceput să simt adrenalina în gât. 53 nu a mai fost pe forecast de muuullteeeee luni! Cu iarnă, cu petrol, cu grăsime de focă, cu întărirea dolarului, toate puse la un loc, mirosea tare a PMI sub 50. Adică declin economic. Valoarea forecast pe decembrie a fost 56.4, si a iesit better then expected, cu un 57.5 mare si verde. Dar 53 pe ianuarie? Asta miroase a declin. Vedeam valoarea reală venind pe fir în jumătate de oră, urcând pe ecran şi lipindu-se acolo, un 48 mare si roşu, sau chiar un 47! Ori chiar mai mic, 46, de ce nu?? Oricare dintre valorile enumerate ar fi fost bomba bombelor. Adrenalina crestea.

 

Canada nu a mai cunoscut declin economic cam demultisor. Si chiar cand a cunoscut, oamenii isi păstrează optimismul, adică, cum să vă spun, chiar şi in perioade nasoale, sondajele astea arătau valori peste 50. Doar vreo situaţie economică urâtă rău putea face un PMI să cadă sub 50, ca pe timpul crizei.

 

Dacă PMI ar fi stat la 53, cât se prognoza, ori ar fi iesit better then expected, nu ar fi insemnat nimic. Lumea deja stia asta, nu era nimic nou. Şi cum cresterea PMI-ului nu ar fi insemnat nimic, adunat cu faptul ca un forecast asa de coborat (53) nu mai fusese demult, adunat cu iarna canadeză, petrol, etc, toate astea mă făceau să văd un "actual" sub 50. Piaţa se miscă intotdeauna in direcţia producerii pagubelor maxime.

 

Ce se putea intampla dacă aveam un PMI sub 50? Well... ati ghicit! Declin! Toti investitorii canadieni, precum si amerlocii care detin CAD săreau să ii vândă, şi să cumpere USD. Astă ar fi însemnat o grămadă de USD luaţi de pe masa de joc, şi o gramadă de CAD pusi in loc. Poate cursul pe CAD nu ar fi variat prea mult, spargerea paritatii e destul de dificilă, m-am uitat intre timp pe grafic si am văzut că nu prea a miscat mult, practic s-a proptit in paritate, vreo 60 de pipsi, după care a dat inapoi in jos vreo 40. Este incă sub paritate, dar momentul este incontestabil in sus, analiza tehnică făcută dimineaţă arată tot in sus. Probabil că va sparge paritatea zilele următoare, si va rămâne definitiv deasupra, pentru că lumea de abia de acum incolo incepe să digere situatia. Deci nu CAD era problema mea aseară, ci USD. Grămada de USD care dispărea de pe masă in acest proces. Dacă o marfă e rară, pretul ei creste. Aici, USD e marfa.

 

Dacă valoarea pe care o "vedeam" eu, aceea de 48 sau chiar mai jos, s-ar fi materializat, deficitul de dolari apărut pe piaţă ar fi produs o cădere pe EURUSD. Care, remember, era deja in cădere de la inceputul anului, momentul era incă in jos, dupa ziua de alaltăieri, trendul W1 era incă in jos, more than that, se apropia vertiginos de spargerea minimului de la 1.3050 inregistrat in decembrie, un suport foarte puternic.

 

Exact la ora 21:57 ora mea, cu 3 minute înainte de ştire, am pus un SELLSTOP de 2 loturi întregi, la 15 pipsi sub pretul pietei. Fără SL, pentru că o crestere a PMI-ului canadez nu părea (din pdv logic, dar piata e foarte ilogică!) să poată produce crestere pe EURUSD, pentru că o crestere a PMI ului, care deja fusese peste 53 in lunile anterioare nu ar fi fost un motiv puternic pt investitori să cumpere mai multi CAD. Dar o cădere sub 50 e altă poveste, este threshold-ul, pragul, linia de demarcatie intre crestere si declin. O valoare dedesupt ar fi schimbat profund optica pietei pe CAD pe urmatoarea perioadă. Deci fără SL, dar nu puteam să îl las chiar neasigurat, aşa că am pus un trail de 40 de pipsi, sperând intr-o mişcare iniţială de cel putin 60 de pipsi (adică 15 până să imi ia orderul, apoi incă 40 până să îi pună SL efectiv şi să înceapă trailingul, plus încă 5 de rezervă, să fac si eu profit măcar 3 pipsi (2 e spreadul) dacă revine imediat inapoi si imi ia stopul). Poate că două loturi intregi fără SL vi se pare o nebunie, poate că chiar este o nebunie, dar leverage-ul real era mic, pentru că contul este mare, are destui bani in el.

 

Pe urmă a venit PMI, valoarea actualizată: 50.0, aducă exact pe muchie. Cred că s-au gândit serios înainte să o comunice, haha =)) Chiar aşa, fix, fără zecimale? Exact cât să te ţină cu morcovul... nici să nu te sperie, nici să nu te bucure. Dar şi asta spunea multe. Probabil că cifra are in ea doza de optimism de care vorbeam mai sus. Oamenii sunt optimisti. Unii bravează, cum fac si eu, lăudându-mă cu profitul. Dar nu profitul este chestia de care sunt mândru, ci felul in care am judecat. Socoteala de acasă nu prea mi se potriveste întotdeauna cu socoteala din târg. Dar uneori mi se potriveşte şi am tot dreptul să mă fudulesc, haha...

 

Poate că a fost mai bine aşa, 50, pentru că mişcarea nu a fost chiar imediată, lumea era încă nehotărâtă, probabil mişcarea va fi de durată mai lungă, o vom vedea şi next days. Când am văzut ce bine se duce, am luat incă un lot "on the fly", iar ulterior al 4-lea lot.

 

Restul poveştii îl ştiţi, am inchis exact inainte de inchiderea Londrei, şi exact pe minim, pe ultimul pip de jos! Fără poantă. Am luat per total 280 de pipsi, pe o mişcare de doar 100 de pipsi, ceea ce mi-a lăsat un profit de 2800 de parai. Pe contul mic de la liteforex am făcut aproape 200 de parai cu aceeasi logică, doar că acolo intrările erau mai de sus (aveam deja selluri deschise de alaltăieri, care erau asigurate, si le-am lăsat să meargă, dar tot la final de London le-am închis). Mi-a fost frică de un pull back in sus la inchiderea londoneză. Acel pullback nu a venit, ori a fost foarte mic, doar vreo 15 pipsi, după sesiunea londoneză a mai crescut vreo 15, dar până la terminarea NY-ului (timp in care eu dormeam buştean) a coborât 40, si ulterior spre dimineaţă a coborât din nou, in total aproape 60 de pipsi. Dacă le-aş fi lăsat peste noapte, acum aş fi tranzactionat un cont cu 6 cifre, hehe... Ori măcar să le fi lăsat pe alea de pe contul mic, mai ciupeam niste bani de ţigări, spre disperarea neveste-mii...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu loto, cand eram mai mic am avut si eu ideea geniala de a elimina combinatiile gen 1,2,3,4,5,6. Si am studiat serios problema, am inceput sa caut tot felul de combinatii "speciale". De ex 1,2,3 5,6,7 | ... | 1,2,3 21,21,23 si tot asa. Am vrut sa elimin cam tot ce are un "pattern", inclusiv geometric - numere asezate cu simetrie pe bilet. Problema e ca din ce am calculat atunci as fi reusit sa elimin vreo 50.000 de combinatii cu pattern-urile pe care puteam sa le concep atunci. Mult prea putine fata de 14.6 mil. Eram dispus sa-mi asum riscul de a iesi una din aceste combinatii. Tot statistic vorbind, e mai putin probabil ca una din aceste combinatii "special" sa iasa decat una din cele "random", fie si pt motivul ca sunt mult mai putine.

 

A doua mea incercare de a infrange sistemul e cand am inceput sa calculez cat ar costa sa cumpar jumate din bilete. O suma enorma, dar care s-ar putea strange cu ajutorul unui "investitor". Atunci biletele erau relativ ieftine, si cand se raporta cateva luni, deja aproape era profitabil sa cumperi jumatate din combinatii si sa-ti asumi sansa de 50% de a castiga. Dar m-am dezumflat repede cand mi-am dat seama ca desi daca ai fi singurul castigator poate ai putea avea un profit, exista posibilitatea ca sa imparti castigul cu un al doilea sau chiar al treilea castigator.

 

Am si o alta idee recenta legata de un fel de high frequency trading pe pariurile sportive la betfair (un fel de stock-market pt pariuri, in care nu pariezi contra casei). Exista niste scheme acolo in care cel mai rapid castiga garantat (in medie). Ideea e fezabila, am si gasit pe net niste baieti care fac ceva similar, dar intr-un mod neorganizat. Dar ar trebui sa fiu in Anglia. Si sunt ceva probleme cu lichiditatea, nu scaleaza prea mult.

 

Dar de fapt vroiam sa te intreb ceva: ai spus pe undeva ca ai tranzactionat si aur. Ce parere ai despre "gold bubble"? Eu am citit niste quant paper-uri care sugereaza ca se va sparge prin primavara. "Spargere" inseamna macar vizitarea lui 1200, cu un target extins la 750. Baietii au track-record, am urmarit alta predictie a lor live, as it happened, chiar vroiam sa pariez si eu atunci impreuna cu ei pe o cadere a bursei din China, dar la broker-ul meu nu am gasit Shanghai-ul, ci doar Hang Seng-ul si nu pareau foarte corelate. Au fost spot-on atunci, au prezis topul cu 3 luni inainte cu o precizie de 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tot ce spui despre loto se incadrează perfect în Gambler's Fallacy.

 

Părerea mea despre gold mi-am exprimat-o cu diferite ocazii pe vamist, pe treadurile dedicate. Vezi pe gold, pe euro, pe analize ale brokerilor (un post al unui broker intitulat "cum si unde va capitula aurul", etc). Cu singura deosebire că eu când mă gândesc la spargerea bășicii cred ca termenul va fi mai lung (dacă va incepe anul acesta atunci va tine cel putin 15-18 luni, si cu cât mai multe maxime face până atunci, cu atat mai putine luni va dura căderea).

 

Și imi mai inchipui că "spargerea bășicii" nu înseamnă 1200 (ăla e doar un "temporary and small retracement"), ci 600 sau 400 ori chiar mai jos. Uita-te pe grafic. Eu personal mă gândesc la valoarea cu care a început tot balamucul, undeva la 280.

 

No joke. Cine are nevoie de tinichele?

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea despre gold mi-am exprimat-o cu diferite ocazii pe vamist, pe treadurile dedicate. Vezi pe gold, pe euro, pe analize ale brokerilor (un post al unui broker intitulat "cum si unde va capitula aurul", etc). Cu singura deosebire că eu când mă gândesc la spargerea bășicii cred ca termenul va fi mai lung (dacă va incepe anul acesta atunci va tine cel putin 15-18 luni, si cu cât mai multe maxime face până atunci, cu atat mai putine luni va dura căderea).

 

Și "spargerea bășicii" nu înseamnă 1200 (ăla e doar un "temporary and small retracement"), ci 600 sau 400 ori chiar mai jos. Uita-te pe grafic. Eu personal mă gândesc la valoarea cu care a început tot balamucul, undeva la 280.

 

No joke. Cine are nevoie de tinichele?

 

Am sa caut post-urile. Stiu ca spargerea unui bubble inseamna mult mai mult, pe mine ma interesa partea cuantificabila "fara risc" a "spargerii". Si predictia lor despre caderea bursei din China, pana la urma si-a revenit putin (desi in continuare e sub acel top). Daca ramaneai short si asteptai apocalipsa te cam plictiseai. Nu sunt nici ei mama-Omida =)) Fac mai degraba predictii medium-term.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca ramaneai short si asteptai apocalipsa te cam plictiseai. Nu sunt nici ei mama-Omida =)) Fac mai degraba predictii medium-term.

 

Cazuri și cazuri. Eu dacă rămîneam short de anul trecut încoace și nu îchideam pe parcurs, acum eram cu câteva mii de dolari mai bogat. Iar legat de partea cu predicțiile, well, chiar și un ceas stricat (adică oprit, care nu merge deloc) arată ora exactă de 730 de ori pe an.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.