Sari la conținut

hop si eu...... incepator


Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...

Sfat ! Lasa-te de meseria asta, o sa vezi daca ai o vointa de fier si nu asculti ca in decursul anilor ai sa pierzi. Ne mai auzim peste cativa ani daca vei mai activa pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat ! Lasa-te de meseria asta, o sa vezi daca ai o vointa de fier si nu asculti ca in decursul anilor ai sa pierzi. Ne mai auzim peste cativa ani daca vei mai activa pe acest forum.

 

Mersi de sfat, dar nu cred ca voi fi nici prima nici ultima care pierde.

Asa ajungi sa pretuiesti ceea ce ai, cand e obtinut cu greu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altă întrebare: câți din voi deschideți tranzacția, fixați SL, eventual TP și închideți calculatoru`?

Mi se pare o soluție bună de a evita mâncărimea din vârful degetului arătător.

Dar se pierd altele.......

 

Nu pierzi nimic, de fapt ai sa castigi! Trebuie sa te detasezi de zgomotul din piata(declaratii, analize, stiri etc), oricum se vor regasi pe chart sub forma unei bare sau patern. Marea problema(de fapt una dintre ele) a noastra, a incepatorilor in Forex, e ca tranzactionam cu o frecventa prea mare, deschidem in prostie ordine short/long....poate agatam ceva pipsi. Culmea, daca in alte domenii mai mult = mai bine, in Fx este exact pe dos: de la un anumit prag incolo, mai multa analiza, mai mult timp petrecut in fata graficelor, mai multe tranzactii deschise - bineinteles pe TF sub H1 !!!, toate astea duc la pierderea banilor din cont! Mai devreme sau mai tarziu. Iar noi vrem sa facem bani constant, eventual sa si traim din asta. Ce simti cand deschizi un chart si vezi cum vietatea aia din dreapta ecranului se misca in sus, in jos ? Simti mirosul banilor, esti surescitat la maxim, endorfinele iti inunda tot corpul , nici nu mai astepti sa-ti faci analiza pana la capat si intri in piata ... Emotiile ! Cata vreme stai in fata monitorului si urmaresti tranzactiile vei fi coplesit de emotii care te vor face sa intervii si sa modifici SL ori TP, asa ca mai bine inchizi calc. si lasi piata sa-si urmeze cursul ei, pe care, in mod sigur, nu-l vei putea anticipa niciodata, oricat de betor ar fi setup ul luat si indiferent ce indicatori sofisticati vei folosi.

Mai bine iti faci un Trading Plan si verifici daca setup ul, pe care crezi ca l-ai identificat pe grafic, intruneste conditiile tale.

Nu stiu, dar cred ca sunt prea multe semnale false pe TF mici si prea multa informatie de analizat, plus spreadul platit brokerului pentru multimea trade urilor deschise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te detasezi de zgomotul din piata(declaratii, analize, stiri etc), oricum se vor regasi pe chart sub forma unei bare sau patern.

Read more: http://forum.vamist....0#ixzz1sW2TZcWv


Culmea e ca tocmai alea fac paternurile, Zgomotul ala face ca pretul sa formeze noi paternuri in viitor. Declaratiile si stirle apar ca vrei sau nu iar raportul intre valute se schimba tocmai datorita lor. Brusc dintr-o miscare inceata si fara vlaga sare pretul ori in sus ori in jos si ori iti ia SL sau TP ul. Sau vine cineva si misca de el ca asa vrea el?


Tocmai asta e ideea, sa nu te detasezi ci sa afli cat mai multe: De ce misca brusc, de ce misca lent, de ce nu misca, de ce da din urechi, de ce cade de nu se mai opreste si tot asa. Astea apar mereu dupa, nu inainte. Paternurile au fost create mereu in trecut si ar putea spune ceva despre viitor dar culmea e ca viitorul devenind prezent numai tine cont de paternul din trecut si te trezesti cu alt patern si alt patern si tot asa.


Numai cu linii pe chart, nu e destul. Problema e ca 100% dintre cei din industrie ii invata pe incepatori sa faca asa. De ce oare?


Unii fac bani cu target 6 luni, altii 12 luni, altii cand se nimereste, unii pe miscari de 2 lei, in range, dar marea majoritate pierde. De ce? Pentru ca ia de buna ce scrie pe net. In loc sa caute cine e acea persoana care scrie, ce e cu indicatorul ala minune, ce e cu cursurile alea care tre sa le platesti, cati au mai fost si cati au ramas dar mai ales ce caitate are acel curs de la nu stiu ce firma de brokeri, cine sunt aia, de unde au aparut, ce istoric au, cine ii gireaza.


Eu n-am auzit de vre-un curs de traderi adevarat, real, tinut de un alt tip de companie alta decat de o banca.

Adevarul e greu de perceput in imensitatea de "culori" banere" Tanti Maria" si printre tot felul de promisiuni fara fundament. E acelasi lucru cum ti-as spune eu acum ca-ti vand un EA super profiabil, nemaipomenit, bestial, unic, cu doar 200 de Euro, iar tu sa nu-ti pui intreabarea deloc dar, daca e atat de "tare" de il vand?

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, hai ca incepeti sa va reveniti. ACUM INTREBARE DE 1000 PUNCTE. IA SA VEDEM NOI CARE DINTRE TRADERI SUNT PROFITABILI SI SA INCEPEM DE PE ACEST FORUM UNDE AM AUZIT NUMAI LEGENDE. IA PUNETI VOI UN STATEMENT CA SA VA VAD PUTERILE.

 

Si daca nu sunte-ti profitabili prin dovada statementului sa va fie rusine ca ati postat pe aici si culmea ii mai invatati si pe altii.

 

Barbones tu esti fratele meu sa stii asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbones:

Am inteles ce spui, iti respect punctul de vedere, dar pentru mine Analiza fundamentala ramane pe planul 2. De acord cu tine in ce priveste folosirea in exces a indicatorilor, EA uri...

Dupa mine, cele mai mari rele pentru un trader incepator sunt:

1. SUPRA TRANZACTIONAREA pe TF mici

2. SUPRA ANALIZAREA MARKETULUI

3. Lipsa unui Trading plan.

Si ce te-nvata toti brokerii, toti guru in trading? Tocmai asta...

 

Vaxx - ule te salut! Inteleg ca esti un greu in Fx, cei drept experienta - pe bani reali , NU ?- conteaza enorm! Cred ca nu la mine te referi cand zici "

Si daca nu sunte-ti profitabili prin dovada statementului sa va fie rusine ca ati postat pe aici si culmea ii mai invatati si pe altii." Am recunoscut de la inceput ca sunt un loser si nu fac decat sa-mi identific greselile, n-am absolut nimic de invatat pe nimeni...doar discutii.

Si daca tot ai aruncat primul cu piatra, ce-ar fi sa postezi tu primul un statement, sa ne clatim si noi ochisorii...manca-ti-as gurita ta .

Barbones!!! Fii fratele meu mai mare si apara-ma!

 

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/2971-hop-si-eu-incepator/page__st__90#ixzz1saebEHuS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. SUPRA TRANZACTIONAREA pe TF mici


2. SUPRA ANALIZAREA MARKETULUI


3. Lipsa unui Trading plan.



Read more: http://forum.vamist....0#ixzz1saxCicj6




1. se numeste scalp si daca e facuta cu sistem bine pus la punct este mama tranzactionarii si cel mai profitabil sistem.
Scalpul are targete de la jumatate de pip pana la 20 30 chiar 50 de pp.
scalpul utilizeaza toate tf urile dar pentru a prinde pipul sau cei 10 pp ai nevoie de cel mai mic TF pentru ca shimbarea trendului minor acolo o vezi, in special pe Tickuri iar locurile de intrat le iei din analiza TF urilor mari.

Supra analizarea nu exista. Exista doar analiza cu sanse de reusita intr o directie. Cu cat mai multe variabile cu atat de doare capul mai tare, dar asta nu din cauza analizei ci din cauza semnelor de intrebare care apar.

3. Lipsa unui trading plan este o problema. Chit ca faci Scalp, Trend Folow sau Swing, toate au un plan cu intrare, de ce, cu cat, cu Sl fara Sl, cu iesire, partiala, totala, etc data, ora, minut. Asta este o problema daca nu exista.

Se spune ca nu piata e de vina ci tu esti de vina si asa este. Am 5 ani de trade. Pot spune ca, abia de 1 an am realizat ce inseamna trade plan. Nu a avut cine sa ma invete. Am citit, m-am lovit, am dat cu capul pana am prins ce am crezut ca mi se potriveste. A durat 4 ani. Poate ca sunt mai batut in cap dar nu m-am lasat.Sunt mai incapatanat de fel.

Nu am zis sa te apuci de Fundament. Am zis sa aprofundezi orice nu sti. Orice termen, orice vorba, orice tampenie despre Forex sa fie explicata. Eu pana nu am inteles de ce o EMA nu e o SMA si de ce o linie de trend poate sau nu sa respinga nu am avut somn. Ca e Elliot, ca e Dow Theory, ca e dracu mai stie ce sistem, le-am citit pe toate. Am ales Fundament. Asta a fost alegerea mea dar nu e singura solutie.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.