Sari la conținut

hop si eu...... incepator


Postări Recomandate

De ce trebuie sa postez inca la incepatori?

Simplu: pentru ca mai am muuuuuult de invatat.

Perechea valutara x: pattern, zona, tot ce vrei. Idem x2. Idem x3. Idem x4. De intrat, fara doar si poate. Mai ales ca zilele trecute a mers ca-n branza. Asa ca ce face istetul? Baga short, la toate ca de, asa zice patternul si ai fost bun al dracului pana amu. Ai mers in ultima perioda din plus in plus de parca erai king of the chart.

Revin. Tranzactii deschise. Toate 4. La 2 noaptea, tre` sa se inchida daily si sa ai ceva loc, o ora atat cat e.

Dimineata (pe la 11) incep stop lossurile sa se activeze de parca erau luminitele de Craciun. Si atunci incepe traderul sa gandesca: "Parca pe acolo trecea o EMA", "Parca trebuia sa pui TP-ul ceva mai sus", "Stop loss-ul asta parca trebuia pus ceva mai sus" and the best of fuckin` all:"DE CE PANA MEA AI VAZUT DOAR DUPA ACTIVAREA SL-urilor CA 3 DIN 4 PERECHI VALUTARE AVEAU IN COMPONENTA ACEEASI VALUTA LA PARITATE CU ALTCEVA???????" Asa ca mi-am sporit singur riscul, (ce-si face omu` cu mana lui lucru manual se cheama, poate ma plicitiseam) si piata s-a gandit sa ma mai invete cate ceva.

Dar stiti care a fost bafta mea? (a existat si asa ceva) Totul a fost pe demo. Daca era pe real trebuia sa-mi cumpar lap nou.

Asa ca la incepatori (la matineu) si baga mare, drumul e lung. Fac si eu precum Labis: "Mananc si plang."

God bless you all and God bless forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.

Dar ... nu de putine ori, este swap negatifffff (adica iti ia banii), atat pe long cat si pe short, pe aceeasi pereche valutara

 

Asta gasesti in "termeni si conditii" la fiecare broker pe site

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Nu am murit..... am studiat cat mi-a permis timpul.

Am constatat ca forexul e o afacere personala...... de asta nu exista solutii minune, scurtaturi, bibliografie. Factori ce trebuie luati in considerare sunt si cei interni: cunostintele anterioare, apetitul pentru risc, timpul avut la dispozitie, programul zilnic, etc.

Si ma surprinde ca descopar domenii (nu portiuni de grafice sau indicatori) care trebuiesc studiate. Asta e ca in bancul ala: "Tata, mai e mult pana la bunicu`?" ..... "Taci si sapa!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

De ce trebuie sa postez inca la incepatori?

Simplu: pentru ca mai am muuuuuult de invatat.

Perechea valutara x: pattern, zona, tot ce vrei. Idem x2. Idem x3. Idem x4. De intrat, fara doar si poate. Mai ales ca zilele trecute a mers ca-n branza. Asa ca ce face istetul? Baga short, la toate ca de, asa zice patternul si ai fost bun al dracului pana amu. Ai mers in ultima perioda din plus in plus de parca erai king of the chart.

Revin. Tranzactii deschise. Toate 4. La 2 noaptea, tre` sa se inchida daily si sa ai ceva loc, o ora atat cat e.

Dimineata (pe la 11) incep stop lossurile sa se activeze de parca erau luminitele de Craciun. Si atunci incepe traderul sa gandesca: "Parca pe acolo trecea o EMA", "Parca trebuia sa pui TP-ul ceva mai sus", "Stop loss-ul asta parca trebuia pus ceva mai sus" and the best of fuckin` all:"DE CE PANA MEA AI VAZUT DOAR DUPA ACTIVAREA SL-urilor CA 3 DIN 4 PERECHI VALUTARE AVEAU IN COMPONENTA ACEEASI VALUTA LA PARITATE CU ALTCEVA???????" Asa ca mi-am sporit singur riscul, (ce-si face omu` cu mana lui lucru manual se cheama, poate ma plicitiseam) si piata s-a gandit sa ma mai invete cate ceva.

Dar stiti care a fost bafta mea? (a existat si asa ceva) Totul a fost pe demo. Daca era pe real trebuia sa-mi cumpar lap nou.

Asa ca la incepatori (la matineu) si baga mare, drumul e lung. Fac si eu precum Labis: "Mananc si plang."

God bless you all and God bless forex.

 

:) o de-asta am facut si eu acum ceva luni la inceput. deschisesem un buy pe eur/usd si un altul pe gbp/usd. N-a fost de buy, luat SL pe amandoua si in mod "surprinzator" de la fel. Asta la categoria "poante care pur si simplu nu prea tin". Dar stai linistit, in mod normal chestii de-astea faci o data si te inveti, cel putin daca le faci pe real ca mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, asa cum am spus si in post, a fost pe demo.

Dar nu am mai repetat aceeasi greseala a doua oara never ever.

 

O alta intrebare...... cati din voi aveti jurnal de trading? Dar jurnal pe bune, nu mental... sau alte chestii din astea, jurnal in care sa verificati strategii, etc. Nu, nu urmeaza sa-l cer, vreau doar sa-mi fac o idee cat de "in practica" e o astfel de idee.

 

Later edit. Ca sa nu mai deschid un nou topic, o alta intrebare: am vazut undeva pe investopia semnalat faptul ca volumele din piata sunt direct proportionale cu trendul, in sensul ca un volum mai mare inseamana o activitate bulish mai sustinuta. E cineva care tranzactioneaza cu rezultat aceasta strategie? Nu de alta, dar nu prea imi suna convingator. Ei spun ca se pot crea chiar divergente pe aceasta tema. Ma indoiesc (desi prin prisma experientei nu prea am dreptul sa fac asta).

 

Later later edit: de unde pana mea stie brokeru` meu volumele tranzactionate in afara de cele pe care le are chiar el? Ce relevanta au ele? (pentru ca sunt limitate rau din mai multe puncte de vedere). Poate sa le cumpere de undeva? Sunt undeva "afisate" in sistemul intrabancar?

 

Alta amu`: am mai intrebat parca si mi-a fost confirmata relatia de invers proportionalitate dintre volatilitate si volumul tranzactiilor. Care sunt limitarile, exceptiile?

Editat de d3cimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am lamurit cumva la un edit. Investopia nu vorbeste numai de forex. Vorbeste de pietele de capital. Ori pe bursa (de ex, dar nu numai) a vorbi de cresterea volumului tranzactionat inseamna de fapt de a vorbi de cresterea cererii. E normal sa existe relatie de direct proportionalitate.

Insa celelalte intrebari raman valabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.