Sari la conținut

hop si eu...... incepator


Postări Recomandate

Sunt de acord cu gigi cu modificarea unghiului indicatorului trendline by angle.. Dar unghiul se modifica...... nu stiu cum sa ma exprim..... doar vizual. Valoarea inscrisa in dreptul sau ramane aceeasi. Si asta era ceea ce ma interesa.

 

@dandesign: MAAngle Indicator, din cate imi dau eu seama, masoara unghiul pe care un moving average il face intr-un trend. 2 obiectii:

1. nu am incredere in MA din cauze obiective. Inchipuie-ti cum arata MA de 6 candele care are media urmatoarelor valori:18, 11, 10, 9,10,11. Si inchipuie-ti ce trend imi da MA la urmatoarea candela. Un ema ar fi mai bun.

2. trendul unui ema are un delay consistent fata de producerea trendului in sine. Depinde de nr. de preturi care intra in calculul ema, dar are un delay mare. Parerea mea e ca ema iti confirma un trend, iti da semnale despre caracteristicile lui, insa nu-ti semnaleaza evolutia lui sub nicio forma.

 

Multumesc tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ma gandesc si eu sa mai adaug un pic de sare si piper la teoria conspiratiei. Dar ma gandesc...... daca as fi actor important pe piata, daca as avea bani de cheltuit destui, as face in asa fel ca la fiecare broker important, in compartimentul tehnic, sa am un mic spion, care sa-mi ofere informatii. Informatii diverse, de genu`: media stop loss-urilor la acel broker, media take profiturilor, cati au intrat pe ask, cati pe bid, cu ce procente din conturi.

Daca as fi broker important as incerca sa scot bani buni din asa ceva. Iar informatiile pe care le-am enumerat mai sus le-as avea impartite intre operatori diferiti.

Daca as fi un actor important pe piata, as avea nevoie de astfel de informatii, in timp real chiar.

 

Just a thought......

 

Meanwhile..... stie totusi cineva ceva de VOL x?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la VOLX de la XTB, nu e altceva decat un CFD pe VIX: http://en.wikipedia.org/wiki/VIX

 

In legatura cu ce ziceai, FXCM de exemplu vinde pozitionarea long/short in timp real a clientilor lor (SSI). Uite ce conditii trebuie sa indeplinesti pt ca softu tau sa aiba access la ea, cel putin daca esti retail:

 

1. The strategy must be fully developed with a basic back-test provided in whichever software your testing is done.

2. Strategies must also come with pseudo code to give the exact rules and flow of the strategy written out.

3. In order to be hosted on our internal servers, one of our developers will need to code your strategy to be hosted on our server, which would involve disclosing the code and the signing of a non-disclosure agreement to protect your intellectual property.

4. Live accounts that run on the systems will need to execute a minimum of $10m notional volume monthly.

 

Oanda face publice o parte din genul asta de informatii. In acelasi timp are modele pt hedge-fund-ul lor in care estimeaza pozitia si intentia diversilor actori din piata, pe orizonturi de timp diferite. Cauta interviuri cu Richard Olsen pt mai multe detalii.

 

Iar bancile pot deduce o parte din pozitionare. Daca observa ca un broker e short pe un instrument (in relatia de lichiditatea cu acea banca), automat inseamna ca majoritatea clientilor lor sunt long. Pt ca vremurile in care majoritatea brokerilor nu faceau hedging in piata (bucket-shop) au apus de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Oare cei fff mari care fac jocul...nu stiu exact armele pe care le pot folosii cei mici sau cei minusculi? Nu au nevoie sa prevada tot,30-40% din actiunile viitoare,impulsive sau nu,deci parerea mea de om"nebun"e ca bucuria lor cea mai mare e atunci cand cei mai multi din "restul" aplica SL in tranzactii.Frica pe care esti in stare sa o induci e arma maxima spun unii...niste fraieri probabil. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.