Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

ma intreb oare cine sta ascuns?! "3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (0 Vizitatori si 1 Utilizatori ascunsi)" :smile:

Trishe ........ sta ascuns si citeste ce scrie lumea pe vamist Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e clara: atunci cand sunt anunturi importante este clar ca poate schimba rau de tot balanta analizei. si dincolo te TF-uri trebuie asteptat cele cateva minute(si cei cativa pipsi) sa vezi clar directia (ma rog... un pic mai clar) :smile:

A plecat in corecţia care o aşteptam....adevărat ca m-a derutat tare tare..... a plecat in corecţie când au mărit rata dobanzii(nu prea imi aduc aminte de asa ceva)

Deci concluzia analiza tehnica nu era rea....dor a fost mai ciudata.

Cea ca o stirea poate sa facă nişte schimbări pe termen scur DA! dar nu pe termen mediu si lung.

Stai sa vezi cum evolueaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Iordaki

Trebuia sa fii putin mai atent!!Cam asa vazusem eu piata:

Oricum ce e desenat acolo nu e batut in cuie.Inca n-am intrat in buy.Astept sa se formeze divergenta pe H1, si dupaia intru buy.

@Kerosen!

Stirile sunt facute asa fel incat analiza tehnica sa functioneze.Nu stiu cine face acest lucru si nici nu ma prea intereseaza fenomenul.Atata timp cand merge treaba ce conteaza care dupa cine se ia?(AT dupa stiri sau stirile dupa AT).

Chiar s-a discutat aseara aceasta tema pe The Money Chanel.

Daca traderul nu stapaneste prea bine AT-ul, poate arunca o privire si peste fundamental ca sa se convinga.

post-1335-1215098975_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki

E normal ca o corectie sa fie asa de rapida?Ma gandesc ca in cazul Eur\Usd-ului sa fie vorba de un alt trend descendent.Ce zici?

E un 12345 destul de clar...Ce sa fie A???C???1????

Acum depinde ce imaginatie are fiecare trader.........

Se întâmpla si corecţii spectaculoase.....

Ce tine de Daily situatia nu e clara se poate sa avem si o plimbare pana la 1.52... sau poate e un C din 4 (aproximativ ce ai facut tu)

Adevărul ca sau suprapus cu stirele si am făcut si nişte mişcări mai puţin gândite, de fapt gândite , dar mai puţin in unison cu piaţa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o situatie la Eur\Usd, si sunt ceva elemente ca sa cred ca e destul de corecta.Deci:

Se pare ca unda pe care o vedem acum (de ultima ora), a calcat linia de trend (notata cu a2).Pe M15 avem de-a face cu o divergenta clasica, care ne zice ca este o posibila situatie de reverse, iar pe H1 cred ca se va forma una.( pentu formarea divergentei pe H1 este necesara o coborare mica, sau deplasarea pretului in range).Aproape de linia de trend am pus linia notata cu a2, care ne arata terminarea undei 1.Ehhhh conform teoriei, daca acest punct este incalcat de unda 4 atunci numaratoarea este gresita si trebuie sa o refacem.In momentul de fata avem mai multe "rezistente" care sa speram va trimite pretul in sus.

1Linia de trend

2Punctul critic EW.

post-1335-1215107132_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in momentul asta cred ca e putin probabil sa mai scada. a atins linia de trend pe h4, oscilatorii sunt puternic OS. daca era de trecut in jos, m-as fi asteptat sa treaca prin linia de trend in acelasi timp cu oscilatorii prin mijloc (cci si histo macd prin 0).

in cazul asta as merge pe varianta cu rebound pe linia de trend:

- fie un retracement (eventual minor) si apoi un nou test pe linia de trend, prin care o sa treaca pina la urma si coborire pina la suportul de la 1.53 (asta e varianta pe care o agreez acum); motivul? h4 si h1 arata puternic OS, nu vad nici un semn de incetinire a trendului pe h1... abia pe 15min vad o posibila retragere, dupa care o noua impingere in jos.

- fie un reversal cu un nou top in zona 1.63/64 (inca un pas spre 2.00 pe care il propune kerosen :smile: ).

am atasat si graficul.

post-1398-1215110693_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te tachinam.

n-am inteles ce inseamna dupa tine o situatie normala? ca dac-ar fi dupa mine, intr-o situatie normala eu cred c-as merita sa fiu bogat si sa-mi petrec restul vietii pe o plaja... intr-un scaun cu o umbreluta, sorbind o bautura rece dintr-un pahar cu umbreluta... si uitindu-ma la niste femei mai mult dezbracate si tot cu umbrelute...

 

scrat... iar nu ai inteles ce am scris.... :smile: am scris ca intr-o situatie normala acolo tre sa fie

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.