Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

  • Moderators

Un coleg forumist mă intreba pe messenger cate parale am facut pe euro şi văzând ca sunt reticent in a-i spune, mi-a cerut sa ii spun macar câţi pipsi am luat... Well, puţ, răspunsul este foarte simplu: nu am facut nici un pip, pentru simplul fapt ca nu am pus banii unde-mi era gura. In timp ce eu am povestit toata saptamana pe chat de ce euro va scade ca un bolovan, ba chiar am pus si un post pe treadul cu clipurile lui oltciter, deci in acelasi timp in care imi etalam teoriile, eram prea ocupat sa PIERD bani pe aur, unde ... grrrr... am incasat deja al doilea stop, dupa mariana aproape perfectă pe care a facut-o vineri la inchiderea editiei.

 

Acum imi ling rănile si mi-am intors obiectivul spre euro, dar ocularul lunetei e cam aburit si nu prea se mai vede mare lucru. Tineti minte ce va spuneam mai demult cu analiza pe termen lung a acestei perechi? Era vorba de teoria aia cu extazul si ţeapa... e chiar in treadul curent.

 

Teoria inca se mentine si e al dracului de reala. Ba chiar tot ce se petrece acum este deja descris pe acest tread, inca de acum doi ani. Nu asistam decat la o repetitie a perioadei 2007-2008 in prezent, 2009-2010. Daca recitit toate postarile de pe acest tread, o sa vedeti ca istoria se repeta. Ori cum spunea Mark Twain, "istoria nu se repetă, doar rimează". Extaz, ţeapă. Acum suntem in perioada de ţeapă.

 

Care inca mai tine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

well, perdantii trebuie sa fie perdanti in continuare, daca li s-a pus cuiva pata pe ei :| (later edit: adica daca au pierdut pe alte chestii si acum s-au refugiat in gold, trebuie sa pierda si pe gold, adica goldu sa cada, hehe :|)

 

Cum iti spuneam si pe chat, dolarul e neutru la treaba asta. Lumea vinde euro si cumpara dolari, iar apoi cu dolarii cumparati, cumpara aur. Exact cum zici tu, aurul este refugiu, la vremuri de astea de criza, lumea cauta ceva mai "safe" decat paper money. Pentru ca altfel nu se explica de ce euro continua sa cada in raport cu dolarul (de fapt dolarul se intareste pe toate perechile, in general) iar aurul continua sa se aprecieze in raport cu acelasi dolar care se intareste fata de alte perechi. Piata e deja foarte overbought pe aur si nu exista nici un fundamental care sa reflecte o valoare a aurului asa de ridicata. Ce faci cu aurul? Cand era aceeasi poveste cu petrolul, intelegeam, toti vor sa se plimbe cu căruţa lor, fie ea masina, tren, avion, toti vor sapunuri si şampoane (care se fac din petrol), plasticuri si alte marafeturi de astea. Cand era vorba de comoditati, intelegeam, neamtu nu se poate lipsi de cartofii lui fierti, prajiti, etc. Dar aur?!?!? Cui ii trebuiesc tinichele? Industria electronica si spatiala (cei mai mari consumatori) folosesc deja substituenti, iar bijuteriile la moda se fac acum din titan, care e ieftin, usor de purtat, nu reactioneaza cu organismul (vezi implanturile) si in plus se poate colora chimic in orice culoare (vezi pe web titanium colors).

 

Deci intreb si eu din nou, ca prostu', cine are nevoie de tinichele?

 

Aurul este o abureala, si mai devreme sau mai tarziu vom asista la o cadere mare. Dar MARE! Barosanii (gen FMI) deja vand aurul, iar intreprinzători ca e-gold sunt ţinuti in lanţuri de catre guvern. Nu stiu cat va mai creste, dar asculta aici la moşu', cu cat o sa cada de mai sus, cu atat o sa cada mai tare. Aici poate nu sunt in asentimentul multora: pe GoldSpot se vorbeste de crestere spre 2000 de parai uncia, inca de luna trecuta, iar daca ar fi sa ma iau dupa cat de infocat prezinta problema "eroul" meu Peter Schiff inca din 2006 incoace, aurul ar trebui sa se afle deja pana acum la 5000 de parai uncia. Dar asta e parerea mea, si stau lipit de ea. Fiecare vede problema in felul lui.

 

Batalia este directa, intre euro si aur, iar dolarul este aici doar intermediar, el e in plus, nu are nici o treaba. Si imediat ce se lamureste problema cu Grecia si zona europeana - to bailout or not to bailout, that is the question, hihi - goldul va pica ca bolovanul. Din pacate, in trading, "being right but being early", inseamna cumulat "being wrong". Necazul meu nu e ca am intrat short, ci ca am intrat prea devreme, ori prea jos... hihi.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scenariu simplu, absurd pentru unii, prea frumos ca sa fie adevarat pentru altii... Eu totusi as intra cu o pozitie mica, stop lossul ar fi oricum un pic peste 300 de pipsi iar RR-ul aproape 1:2. Probabilitatea de indeplinire a scenariului DUPA spargerea nivelului mentionat pe grafic o consider modesta undeva peste 50% dar nu cu mult :|

post-2415-127436411354_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai de ce sa fie absurd scenariul ala? cursul face ce vrea el. A facut deep aproape flat (M30, H1, H4) la inceputul saptamanii, are suport tare de tot acolo la 1.21, iar suportul de la 1.24 de care vorbeam anterior este acum rezistenta puternica si totodata cel mai pronuntat pivot daily si weekly. Daca nu reuseste sa treaca in jos sub 1.21 maine, atunci scenariul tau e cel mai probabil pentru saptamana viitoare. Sa nu uitam ca va fi sfarsit de luna, iar candela monthly e directa, urmeaza dupa o MN reversed si are nerusinarea sa cada peste 1000 de pipsi, deci trebuie sa faca si ea o umbra finala frumoasa in sus. In plus, W1 curent ne ameninta cu un morning star, chiar doji, daca maine nu binevoieste sa cada. Uite ce perfect e! Azi a sclipit de vreo 10 ori verde-rosu-verde-rosu chiar acu de cand scriu culoarea stelei W1 s-a schimbat de 3 ori!

 

Scenariul tau nu mi se pare deloc absurd. In conditiile astea, targetul e ori 1.17 ori 1.31 :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradelover exact la cele doua valori m-am gandit si eu 1.17 sau 1.31. Se scrie istorie acum...

 

Am citit o teorie faina de la doi Williamsi diferiti Bill Williams si Tom Williams. Amandoi au spus ceva de genu' :

"Piata urmeaza calea ce prezinta mai putina rezistenta" ("The market folows the path of least rezistance").

 

In conditiile de fata am simtit ca rezistenta ar fi mai degraba sub nivelul la care este acum deci o miscare de 1000 de pipsi in sus plus minus 200 mi s-a parut mai probabila decat o spargere a nivelului atat de important la care este acum.

 

Si eu am observat ce este posibil sa se formeze pe weekly... asteptam maine sa vedem la cat se inchide. :|

 

P.S. In a doua jumatate a anului cred ca mai degraba il vedem pe la 1.17 decat la frumosul 1.6 [pe care nu o sa il uit niciodata ca e din vremea cand am intrat eu in piata]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.2520 SELL pana-n 1.16, de acolo o sa ne corectam ceva mai mult timp :|

Editat de sian
Am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului forumului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat sustine si el scenariul bullish AICI

 

Offtopic
iordaki bine ai revenit pe forum! (chiar m-am bucurat cand am vazut ca ai postat...)

 

cu cat mai multe opinii cu atat mai bine. oltciter, dirzuandreiovidiu va asteptam. cum ziceam, cred ca se scrie istorie acum... :|:|:| unde il vedem la 1.31 sau la 1.17? :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, e bullish ca e intr-un retrac, si poate ajunge sa zicem la un 1.3290 sau chiar 1.35 fara sa strice nimic din trendul bear.

 

insa de fapt sunt de acord cu iordaki, eu il vad la 1.18/1.16; daca trece si de nivelul ala, putem lasa pozitiile short inca vreo 3-5 ani de-acu incolo...

 

Scrat sustine si el scenariul bullish AICI

 

Offtopic
iordaki bine ai revenit pe forum! (chiar m-am bucurat cand am vazut ca ai postat...)

 

cu cat mai multe opinii cu atat mai bine. oltciter, dirzuandreiovidiu va asteptam. cum ziceam, cred ca se scrie istorie acum... :|:|:| unde il vedem la 1.31 sau la 1.17? :|

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

da, e bullish ca e intr-un retrac, si poate ajunge sa zicem la un 1.3290 sau chiar 1.35 fara sa strice nimic din trendul bear.

insa de fapt sunt de acord cu iordaki, eu il vad la 1.18/1.16; daca trece si de nivelul ala, putem lasa pozitiile short inca vreo 3-5 ani de-acu incolo...


Scrat sustine si el scenariul bullish AICI

Offtopic
iordaki bine ai revenit pe forum! (chiar m-am bucurat cand am vazut ca ai postat...)


cu cat mai multe opinii cu atat mai bine. oltciter, dirzuandreiovidiu va asteptam. cum ziceam, cred ca se scrie istorie acum... :|:D:D unde il vedem la 1.31 sau la 1.17? :|


Atenție si din nou atenție. Sell de la aceste niveluri ce avem 1.2550 :| Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.