Sari la conținut

Postări Recomandate

nu. nu asa se folosesc. ele sunt doar semnale ca S-AR PUTEA intimpla ceva, nu ca o sa se intimple. iar confirmarea nu vine de la prezenta divergentei pe mai multi oscilatori simultan, ci de la un alt tip de indicator care sa-ti ofere confirmarea: de exemplu, o linie de trend; sau merge si cu un MA de genul 10-12-14...

citeste ce a scris tradelover despre divergente.

daca te uiti in urma pe orice grafic, ai sa vezi ca pe un trend puternic (i.e., o miscare impulsiva) exista foarte multe divergente dar daca intri doar dupa ele pierzi pentru ca intri de fapt contra trendului. in cazul asta se intra doar dupa ce pretul trece de linia de trend a miscarii principale.

de asta am pus arhiva aia cu pozele, acolo sunt date exemple de confirmare a divergentelor.

 

m-am uiatat un pic pe divergente.... atat cat am observat poat fi considerate ca si semnale de intrare iesire in majoritatea cazurilor dar cred ca cel mai bine ar fi sa fie un pic modificati acesti indicatori si anume cand doi dintre ei dau acelasi semnal. e drept ca daca te iei strict numai dupa ei sa intri si sa iesi risti sa pierzi ce e mai important dar si atunci cand iti confirma (doi) e bien confirmat.

 

felul in care te anunta nu este cea mai buna solutie in special pt cei care nu stiu sa interpreteze bine semnalele(si eu fac parte din aceasta categorie :smile: ). daca ii ai pusi pe mai multe perechi valutare asa cum ii am eu risti sa te incurci care pt ce valuta a dat semnal chiar dca iti scrie :D

 

e fain atunci cand trei dintre ei iti indica acelasi lucru :D atunci mai ca as intra orbeste :smile:))))

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.