Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

de fapt directia principala este in jos, si o sa mai mearga destul asa.

de-acuma, cind o s-o ia in sus din nou incepe jeleu mare pentru americani.

 

Bagati short ca s-a depus juramantul. Cel putin inca o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@msjohntm

S-a depus juramantu' zici? Si vantu' nu bate din nord-vest? N-avem nici semnal de reversal, nici primaria n-are de-a face cu prefectura?

ok, atunci fie short inca o zi =))

 

 

O sa lipsesc cateva zile de pe forum, ocupat fiind cu alte probleme afara din romanica. Daca mai aveti probleme legate de metodologie, postati cu incredere. O sa incerc cand ma intorc sa-mi gasesc timp sa raspund. Daca nu, sunt cativa traderi buni care cred ca au priceput cu ce se mananca strategia asta: Scrat, Oltciter, Harif, Flames, Tavi_star, etc, Ei va pot indruma fara probleme.

Succes si spor la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in seama.

Si eu sunt de acord cu EURUSD long. Am trasat si eu abc asa cum le vad eu

Nu mai stiu daca liniile galbene erau ptr. divergente si albe ptr. directie, sau invers. Dar aici am trecut divergentele hidden cu alb, directia cu galben

In poza se vad pattern-urile de reversal si conditiile os

post-2777-1232644725_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa faci analize intregi!!!Regula cea mai importanta din EW este sa nu iti scape nici un val.Daca nu stii ce sa faci cu un val, atunci trebuie sa refaci numerotarea.Iar pentru a respecta aceasta regula trebuie sa le numerotezi pe toate 5 + corectia ABC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regula cea mai importanta din EW este ca piata evolueaza mereu in actiune (impulsuri) si reactiune (corectii). numerotarea o faci cel mai bine pe istoric...

 

Incearca sa faci analize intregi!!!Regula cea mai importanta din EW este sa nu iti scape nici un val.Daca nu stii ce sa faci cu un val, atunci trebuie sa refaci numerotarea.Iar pentru a respecta aceasta regula trebuie sa le numerotezi pe toate 5 + corectia ABC.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut Scrat ?

 

Ce face mfx si tu este ceva extraordinar. La post-ul tau #374 ai o strategie foarte misto, despre cum sa-ti dai seama cu ajutorul indicatorului AdvancedGetOscillator ca intri in urmatoarea unda apoi cu MACD cu incrucisarile afli puctul de intrare. Mai exista un indicator care se intersecteaza cu BB trasat cu linii punctate verzi. Indicatorul care se intersecteaza cu BB este de culoare mov. Imi poti da si mie indicatorii MACD ( cu incrucisarile ), AdvancedGetOscillator, si cel mov de pe chart?

 

 

Imi place foarte mult strategia lui mfx si am inceput sa invat cate ceva si cred ca acesti 3 indicatori ma vor ajuta f. mult.

 

 

Iti multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut Scrat ?

 

Ce face mfx si tu este ceva extraordinar. La post-ul tau #374 ai o strategie foarte misto, despre cum sa-ti dai seama cu ajutorul indicatorului AdvancedGetOscillator ca intri in urmatoarea unda apoi cu MACD cu incrucisarile afli puctul de intrare. Mai exista un indicator care se intersecteaza cu BB trasat cu linii punctate verzi. Indicatorul care se intersecteaza cu BB este de culoare mov. Imi poti da si mie indicatorii MACD ( cu incrucisarile ), AdvancedGetOscillator, si cel mov de pe chart?

 

 

Imi place foarte mult strategia lui mfx si am inceput sa invat cate ceva si cred ca acesti 3 indicatori ma vor ajuta f. mult.

 

 

Iti multumesc!

m-am apucat si eu de tranzactii pe Forex aplicind ceea ce am vazut aici (incepind cu primul post, din 2007 %%- ) si am inceput sa invat cite ceva, este adevarat ca joc doar cu sume fff mici (0,01) pina sunt sigur de cunostintele mele. Am citeva intrebari:

1. la SL, cum ar fi bine sa pun limita, daca am un buy la 1,26000 unde pun SL (la 1,25900, 1,2550, etc). am observat ca exista (la h1) oscilatii destul de mari si dese si ca daca pun un SL prea strins atunci voi avea pierderi mici si dese.

2. in platforma Metatrader4, unde gasesc / activez gimme bar (sper ca nu gresesc scrierea), nu am reusit?

3. am activat sirul fibo insa valorile care imi apar pe ecran sunt respectivele procenta - 23,6, 38,2, etc insa pe pozele postate de voi am vazut si alte valori - 0,168.... unde gresesc?

4.am activat bollinger band si incerc sa urmaresc trendul acestora astfel incit sa evit tranzactiile pe unda de mijloc si sa fac tranzactiile pe maxim/minim aratat de indicator. cit de bun este acest indicator (il coordonez cu fibo si cu williams)

 

mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.