Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

  • Moderators

Pot sa am si eu template-ul respectiv? ca m-ati facut curios. Adica va rog sa il mai atasati odata (sau link), ca sa nu stau sa il caut.

 

Problema pe care o descrieti pare a fi o problema de vizibilitate, in sensul ca obiectele au niste optiuni in care tf-uri sa fie vizibile si in care nu. Asta are sens, pentru ca cineva poate nu vrea sa vada pe D1 retracementurile care le-a pus pe M5, oricum nu se vad decat niste purici mici si mai mult l-ar incurca. Nu toate proprietatile obiectelor se pot modifica interactiv, unele se pot modifica doar din expert (cu functiile ObjectSet adecvate) sau editand direct template-ul cu un editor de texte (ca templateul ala cu multe MA-uri al lui Rosh, doar nu va inchipuiti ca a stat sa adauge atatea MA-uri pe grafic cu mouse-ul! =))). Daca este un template facut de altcineva, se poate ca respectivul sa fi modificat anumite proprietati de care voi sa nu stiti, cum ar fi cele de vizibilitate, si liniile trase pe anumite TF-uri sa nu fie vizibile pe altele, ori sa dispara de tot.

 

Este imposibil ca MT4 sa stearga obiecte de capul lui. Undeva trebuie sa fie un motiv si m-ati facut curios sa vad ce se intampla. Poate pot sa va fiu de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa am si eu template-ul respectiv? ca m-ati facut curios. Adica va rog sa il mai atasati odata (sau link), ca sa nu stau sa il caut.

 

Problema pe care o descrieti pare a fi o problema de vizibilitate, in sensul ca obiectele au niste optiuni in care tf-uri sa fie vizibile si in care nu. Asta are sens, pentru ca cineva poate nu vrea sa vada pe D1 retracementurile care le-a pus pe M5, oricum nu se vad decat niste purici mici si mai mult l-ar incurca. Nu toate proprietatile obiectelor se pot modifica interactiv, unele se pot modifica doar din expert (cu functiile ObjectSet adecvate) sau editand direct template-ul cu un editor de texte (ca templateul ala cu multe MA-uri al lui Rosh, doar nu va inchipuiti ca a stat sa adauge atatea MA-uri pe grafic cu mouse-ul! =))). Daca este un template facut de altcineva, se poate ca respectivul sa fi modificat anumite proprietati de care voi sa nu stiti, cum ar fi cele de vizibilitate, si liniile trase pe anumite TF-uri sa nu fie vizibile pe altele, ori sa dispara de tot.

 

Este imposibil ca MT4 sa stearga obiecte de capul lui. Undeva trebuie sa fie un motiv si m-ati facut curios sa vad ce se intampla. Poate pot sa va fiu de folos.

NU cred ca Barbones se refera la linii de trend trasate manual pe grafic! Mai degraba considera linii de trend zigzagurile pe care le traseaza zup-ul ceea ce e fals! Atunci e normal sa "dispara" o "linie de trend" de pe 1h cand treci pe 4h sau invers!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca Barbones sa se fii referit la altceva.

Dar ce am zis eu mi se intampla mie si credeam ca la asta se refera si el. Pe alte grafice in care nu folosesc teplate-ul imi raman liniile pe care le trasez.

 

Template-ul e pus de mfx la postul 884 din pagina 45.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca Barbones sa se fii referit la altceva.

Dar ce am zis eu mi se intampla mie si credeam ca la asta se refera si el. Pe alte grafice in care nu folosesc teplate-ul imi raman liniile pe care le trasez.

 

Template-ul e pus de mfx la postul 884 din pagina 45.

Am incercat ambele tpl-uri atat cel normal cat si cel simplificat si nu am intalnit nici o problema. Am trasat lnie de trend mai ampla pe 1min si a ramas pe grafice indiferent de tf-ul folosit. E normal sa nu o mai vezi cand treci pe daily/weekly/monthly tinand cont ca a fost trasata pe 1min. De asemenea am trast linie de trend pe weekly si am putut sa o urmaresc pina la 1min (aici fiind necesar micsorarea zoom-ului)! Subliniez! NU TPL-URILE SUNT DE VINA!

 

Later edit! Daca trasati o llinie de trend pe 4h intre doua swinguri pe un zoom normal, si treceti ulterior pe 1min e normal sa nu mai vedeti linia de trend! Reduce-ti zoom-ul cat mai mult si atunci o sa vedeti si linia voastra de trend cel putin partial! Marirea sau micsorarea zoomului in MT4 se face cu tastele "+" si "-" din numpad! (pentru cine nu a aflat inca!)

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

e vorba despre urmatorul fapt: trasezi o linie pe un TF si cand schimb pe alt TF in aceeazi pereche dispare si de pe TF ul original.

 

Acum altceva: Cand am intrat in concurs am dat jos MT ul de FXPRO si am pus Reversalui H4/Daily. Aici alta problema, nu apareau liniile puternice de la m5 si din cauza asta m-am intors pe platforma veche de la Admiral.

 

Legat de disparitia liniilor. Stiu ca fiecare obiect/indicator are properties si stiu ca se pot modifica( culori, grosimi de linie si pe ce TF uri vrei za le vezi)deci, nu e de aici problema. Eu baniesc ca e din platforma dar e doar o banuiala. Nu am habar de programare, (sunt artist emerit in cartea de munca)=)), dar ma descurc sa setez un program in optiuni, nu numai sa il folosesc.

reversal_h4_daily.rar

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

e vorba despre urmatorul fapt: trasezi o linie pe un TF si cand schimb pe alt TF in aceeazi pereche dispare si de pe TF ul original.

 

Acum altceva: Cand am intrat in concurs am dat jos MT ul de FXPRO si am pus Reversalui H4/Daily. Aici alta problema, nu apareau liniile puternice de la m5 si din cauza asta m-am intors pe platforma veche de la Admiral.

 

Legat de disparitia liniilor. Stiu ca fiecare obiect/indicator are properties si stiu ca se pot modifica( culori, grosimi de linie si pe ce TF uri vrei za le vezi)deci, nu e de aici problema. Eu baniesc ca e din platforma dar e doar o banuiala. Nu am habar de programare, (sunt artist emerit in cartea de munca)=)), dar ma descurc sa setez un program in optiuni, nu numai sa il folosesc.

Ai instalat si indicatorii aditionali pentru ca tpl-ul sa mearga?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intru si eu in discutie.

pentru o perioada scurta am folosit template-ul respectiv, si intr-adevar, ORICE obiect pe care il puneam pe grafic, disparea cind schimbam timeframe-ul. dupa ce-am pus un zup mai nou n-am mai avut problema.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am trezit si eu in discutie si am inteles care-i problema. E de fapt de la indicatorul (T_S_R)-Daily Range Display#2.ex4 care sterge intr-adevar obiectele. Eu il lasasem acolo ptr. ca indica in coltul din stanga sus, high, low, open-ul zilei, numarul de pipsi maxim pe care perechea s-a deplasat in ziua curenta (diferenta intre high si low) si media zilnica. E o chestie de statistica buna de stiut mai spre finalul zilei cand dispare volatilitatea si stim ca s-a cam terminat trendul... =))

 

Va recomand cu caldura si template-ul lui oltciter. Foarte bine facut si sper sa va foloseasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.