Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Pai dau click dreapta pe tranzactia deschisa, aleg trailing stop si de la custom...imi setez nr de puncte, nu asa ?

Daca lucrezi pe FxPro numarul minim de puncte admis pentru trailing este de 70 .Deci setarea ta custom a fost gresita!

Trailingul incepe sa functioneze in momentul in care pozitia ta ajunge pe verde si are de exemplu +71.SL-ul tau va veni la 0 fata de pretul de intrare.Deci Sl-ul va fi egal cu pretul de intrare.Atata timp cat pozitia nu inregistreaza minim +71 trailingul nu se activeaza.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba l-a setat bine, dar la fxpro e o scamatorie cu trailingul: de fapt e vorba de diferenta dintre ultimele 2 cifre... care in practica se traduce prin trailing minim de 7 pipsi, nu de 70 - pentru ca fxpro are cotatii cu 5 zecimale, iac-asa. stiu ca m-am fript de nu stiu cite ori pina am inteles, stabileam trailingul la 100 pe g-j si de fapt eu urmaream 10 pipsi pe care stim cu totii ca g-j ii stranuta la citeva secunde.

 

Daca lucrezi pe FxPro numarul minim de puncte admis pentru trailing este de 70 .Deci setarea ta custom a fost gresita!

Trailingul incepe sa functioneze in momentul in care pozitia ta ajunge pe verde si are de exemplu +71.SL-ul tau va veni la 0 fata de pretul de intrare.Deci Sl-ul va fi egal cu pretul de intrare.Atata timp cat pozitia nu inregistreaza minim +71 trailingul nu se activeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba l-a setat bine, dar la fxpro e o scamatorie cu trailingul: de fapt e vorba de diferenta dintre ultimele 2 cifre... care in practica se traduce prin trailing minim de 7 pipsi, nu de 70 - pentru ca fxpro are cotatii cu 5 zecimale, iac-asa. stiu ca m-am fript de nu stiu cite ori pina am inteles, stabileam trailingul la 100 pe g-j si de fapt eu urmaream 10 pipsi pe care stim cu totii ca g-j ii stranuta la citeva secunde.

 

Daca lucrezi pe FxPro numarul minim de puncte admis pentru trailing este de 70 .Deci setarea ta custom a fost gresita!

Trailingul incepe sa functioneze in momentul in care pozitia ta ajunge pe verde si are de exemplu +71.SL-ul tau va veni la 0 fata de pretul de intrare.Deci Sl-ul va fi egal cu pretul de intrare.Atata timp cat pozitia nu inregistreaza minim +71 trailingul nu se activeaza.

Cand m-am referit la 70 am banuit ca stie ca de fapt sunt 7 pips.Dar se pare ca au modificat trailingul minim la 15 pips adica 150.Am observat si eu asta acum 30 de min!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cu pipetii aia de la FxPro e o brambureala intreaga. FxPro dau cursul in pipeti, dai ii considera pipsi. Adica setarile MT4 (nu alea locale din computerul traderului, ci la broker in server, e vorba de setarile care dau stoplevel, margin call percent, si alte informatii care se pot obtine de catre trader cu functia MarketInfo) sunt facute prost, pe pipeti. Adica nu e nici o nenorocire sa dai cursul in pipeti, ori chiar sa il misti in pipeti, ba chiar e foarte bine! (nu e totuna sa dai cursul in pipeti si sa misti piata in pipeti, cea de a doua o implica pe prima, dar invers nu). Piata re o rezolutie mult mai "fina" la astfel de brokeri, si pertmite traderilor tipicari sa isi rafineze strategia mult mai fin. Sunt multi brokeri care dau cursul in pipeti (dintre care cel mai cunoscut pe aici este Oanda, dar exista si altii, cu platforma MT4). Nu vorbim despre faptul ca - broker fiind - poti scade spreadul sub un pip, daca folosesti pipeti, ajutand in felul acesta traderul, ori ca poti manipula cotatiile mult mai fin (prin miscari sus-jos cu valori subunitare ale pipului, poti curata masa mult mai usor) nenorocind traderul. Ca vrei sa il ajuti scazand spreadul sub un pip, ori ca vrei sa il nenorocesti filtrand, e numai chestie de etica si de cat de bun e brokerul respectiv, la urma urmei toti fac gogoserii la un moment sau altul.

 

Problema mea e alta. E fain sa dai cursul in pipeti. E si mai fain sa il misti intr-adevar in pipeti. Dar considera-i pipeti tataie! Adica fractiuni de pipsi. Si cand iti cer Marketinfo de pip, da-mi 10, nu imi da 1!!!! Da-mi 3 (la JPY) sau 5 (la restul perechilor) la DECIMALS, dar da-mi 2 si respectiv 4 la POINTS. Da-mi 10 la MODE_POINTS, ori ce naiba ma e pe acolo. Ca asa, toti expertii o iau in balarii. Cand a inceput sa se vorbeasca despre concurs pe vamist, am deschis cont la FxPro (demo) si am inceput sa ma joc. Am reusit sa toc 2000 de parai din cateva beturi manuale si vo alte cateva automate, tocmai din cauza asta. Evaluam un stop la 50 de pipsi, il mutam (expertul, nu eu), si aveam surprinderea sa vad pe tickul urmator linia rosie se duce la 5 pipsi de curs si in cateva secunde crapa. Si da-i si cauta prin experti. Am descoperit ca PaperTraderul nu merge, pentru ca nu ii da voie sa puna SL-uri si TP-uri cand deschide orderul. Daca deschid fara SL si TP, merge. Am zis ca o fi o gogoasa in program, si am pus sa adauge SL si TP la tickul urmator, DUPA ce deschide betul. Si surpriza! toate orderele au luat-o raza, prin padure, vorba lui Barbones. Am umblat vreo cateva zile dupa padurari mici si versi prin diferiti experti si indicatori pe care ii folosesc acum, inlocuind functii, practic peste tot unde inparteam sau inmulteam cu digits si points a trebuit sa refac, sa bag marketinfo-uri. Paper traderul mi-a mancat ficatii, am multe metode de mutare automata a stopurilor, pendingurilor, targeturilor, si nici una nu mergea cum trebuie. Nici macar alea postate in paper traderul de pe blog nu merg toate bine. De exemplu MIN si MIP de la TP-uri se misca prea repede, vine inspre curs ca acceleratul, pentru ca fiecare miscare de un pip inseamna miscare de 10 pipeti, adica trecea de fiecare data de granulatia pe care o setez si asta facea ca TP-ul sa zburde la fiecare tick. Si asa mai departe.

 

Mah, ce m-am enervat, hihi. Dar mi-a trecut. Nu am reusit sa le rezolv pe toate, dar partea care o vreau eu pt concurs a inceput sa mearga binisor. Oricum, e bine de aflat ca mai sunt si brokeri de astia care dau ciudatenii la MarketInfo, asa ca cel mai bine e sa faci toate calculele singur si sa nu pui nici o constanta in program. Cum ai facut o imparteala la 0.0001, atunci ori stai pe brokerul ala, ori schimbi expertul, ca la celalalt broker s-ar putea sa fie 0.000000001, si te frigi cu mii de parai, hihi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Oltciter, multumesc Scrat pentru lamuriri.

 

Lucrez si pe platforma de la Alpari care dupa virgula are 5 cifre. La fel este si la FxPro, tot cu 5 cifre dupa virgula.

 

Inseamna ca pentru a-mi stabili un stop loss de 50 puncte cu ajutorul trailingului trebuie sa scriu la custom...de fapt 500.

 

Asta inteleg acum. Corect?

 

:P:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.