Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@mfx

 

M-am gandit sa te obosesc bine azi, sa te culci in seara asta si sa intri de maine seara in concurs, sa avem si noi astia mai mici o sansa :P

 

Acum intrebarea : Apare un 5 mic, verde din cand in cand. E al cincilea segment Elliot cumva sau un pui de padurar?

 

Si inca ceva: Se intampla ca pe anumite TF uri, pretul sa se duca undeva departe de fibonacci care ramane spanzurat pe locul unde a avut loc reversal ul si deci devine inutil. Raman doar barele care-si fac treaba in continuare. E normal?

 

Fibo il pun singur, nu asta e problema dar doar vroiam sa stiu daca e asa caci in cazul asta ar trebui cumva sa tin cont de el, cred.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx

 

M-am gandit sa te obosesc bine azi, sa te culci in seara asta si sa intri de maine seara in concurs, sa avem si noi astia mai mici o sansa :P

ok, ai reusit intr-adevar sa ma obosesti bine

 

Acum intrebarea : Apare un 5 mic, verde din cand in cand. E al cincilea segment Elliot cumva sau un pui de padurar?

E vorba clar de puiu' de padurar. Sau poate 5-ul de pica, sau 5-ul de verde.

Am uitat sa vorbesc despre ei in strategie

 

Si inca ceva: Se intampla ca pe anumite TF uri, pretul sa se duca undeva departe de fibonacci care ramane spanzurat pe locul unde a avut loc reversal ul si deci devine inutil. Raman doar barele care-si fac treaba in continuare. E normal?

Adica? Unde departe de fibonacci? Poate in padure dupa puiu' de padurar. Cine e spanzurat? Tot puiu' de padurar? Si spanzurat si inutil? Care bare isi fac treaba in continuare? Ce sa fie normal?

 

 

Fibo il pun singur, nu asta e problema dar doar vroiam sa stiu daca e asa caci in cazul asta ar trebui cumva sa tin cont de el, cred.

Cine vroiai sa puna fibo? Nu-mi dau seama daca e asa sau altfel, ca n-am inteles. Dar e clar ca e cazul sa tii cumva cont de el

 

:D

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus poze. Nu stiu cum sa reformulez dar o lasam pe alta data ca nu e important. eram doar curios daca cinciul verde are legatura cu Elliot sau altecava.

post-2659-1231268517_thumb.jpg

post-2659-1231268537_thumb.jpg

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus poze. Nu stiu cum sa reformulez dar o lasam pe alta data ca nu e important. eram doar curios daca cinciul verde are legatura cu Elliot sau altecava.

5 ala e de fapt 0.5 ratie fibo intre cele doua bottomuri.Are legatura cu elliot dar nu asa cum crezi tu! Linia punctata pe care sta paduraru 5 este de fapt un trasaj pe care ti-l face zup ca sa stii care sunt punctele de referinta ale ratiei fibo, si nicidecum un segment 5 elliot (in particular spus:asta cu segementul 5 elliot e super tare!).In imaginea ta insemna ca pretul s-a retras 50% din segmentul precedent. Cred ca ai observat ca mai sunt "padurari" mici si verzi care se numesc 1.618, 1.272, 2.236 etc.Uneori sunt si galbeni...

Recomdarea mea! intra aici :

ip: 72.167.131.130

user: forexres

pass: Vamistforum1

si descarca carti despre Elliot.

Pun'te pe invatzat si o sa intelegi si ce e cu Elliot asta!

Bafta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci....

 

daca te referi la .5 pe care-l arata sageata aia rosie, ala este pur si simplu o ratie fibo pe care o desenaza zupu, si anume 0.5 .

deci nici o legatura cu elliott.

apoi cu barele, nu prea am inteles bine la ce te referi, insa daca tot la fibo, zupul pune o ratie fibo inainte de a fi atinsa exact, adica iti da o marja de eroare, dar asta puteai observa si singur. pur si simplu urmareste graficele si cum se modifica indicatorul in timp real. cu timpul o sa-ti dai seama singur.

 

in concluzie, nu are legatura cu elliott dar trebuie sa tii cont de ele, de toate, in special de cele galbene, caci sunt galbene si nu verzi. acelea sunt ratii fibo importante.

 

sper sa fi fost destul de clar si macar o parte din explicatie sa o fi dat aici.

daca mai sunt neclaritati inseamna ca intradevar nu am inteles chiar tot ce vrei sa spui.

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca i-am vazut ca ma tot feresc de ei sa nu traga :P

 

Al de arata 1.618 e chiar dragut caci am inteles ca ma ajuta mult si schimba directia vantului asa ca pe ala il caut mai des prin hatisul de la zup.

 

Sigur ca elliot, saracu n-are nicio vina. Ce frumos ar fi fost sa fi existat un padurar mic si verde care sa stea sa numere valurile :D

 

Ma apuc de elliot dar dupa ce va iau cascavalu' la concurs :D

 

Hai c-am fost simpatic azi, nu?

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga numarul contului personal, ca-l viram singuri. :P

 

avem noi grija, :D

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tututror in 2009 si succes la concurs.

 

Am o rugaminte, stie cineva cum se foloseste setarea trailing stop-lui ?

 

De ceva vreme am tot testat-o si nu realizez cum functioneaza. Adica, cand aveam cca 100 pps pe + am setat trailin stop la 50 pps si degeaba... in cateva secunde mi-a dat in stop (adica trailingul nu s-a postat la 50 pps fata de pret). Nu se fixeaza nici la 50 pps fata de momentul la care am intrat in tranzactie...

 

Va multumesc anticipat.

:P:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tututror in 2009 si succes la concurs.

 

Am o rugaminte, stie cineva cum se foloseste setarea trailing stop-lui ?

 

De ceva vreme am tot testat-o si nu realizez cum functioneaza. Adica, cand aveam cca 100 pps pe + am setat trailin stop la 50 pps si degeaba... in cateva secunde mi-a dat in stop (adica trailingul nu s-a postat la 50 pps fata de pret). Nu se fixeaza nici la 50 pps fata de momentul la care am intrat in tranzactie...

 

Va multumesc anticipat.

:P:D

 

nu l ai setat bine atunci.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.