Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

corect. doar ca nu am avut timp sa urmaresc ce se intimpla mai jos de h1.

de obicei eu fixez la 5 pips + 1/2 spread + 1. nu ar fi fost de ajuns in cazul asta. ma gindesc ca in cazul g-j distanta asta ar trebui sa fie ceva mai mare. poate am sa incerc o corelatie cu range-ul mediu pe timeframe-ul pe care intru (10-15%, de exemplu).

in ce priveste candlesticks, acolo confirmarea vine dupa ce se inchide a doua candela dupa pattern. cam tirziu, desi asa e cel mai sigur.

in alta ordine de idei:

1) de ce short g-u de la 2.0434? vad ca pretul a ajuns la retracementul de 0.786, dar nu mai vad alte conditii de reversal.

2) g-j pare c-a nimerit intr-un cluster: 0.618 de la ultima cadera majora, 0.786 si 1.618 de la swing-uri precedente; chiar si un 1.414... cu divergenta de pe h1 cred ca nu mai trece de ultimul maxim. bun. mai departe: ma uit la d1/w1 si vad ca desi daily este OB, weekly inca nu este - ceea ce inseamna ca probabil g-j va mai urca dupa ce face un retracement. tine varianta asta?

 

@Scrat

M-am uitat si eu la momentul de care zici, dar eu l-am vazut din punctul meu de vedere. Pretul a cazut, a aparut o divergenta bulish + bara de reversal long; ai intrat long cu sl sub minima de pret respectiva (adica 3-4 pipsi sub bara respectiva de reversal)

Pretul a urcat putin, dupa care a aparut o divergenta bearish hidden, moment in care trebuia sa inchizi tranzactia long chit ca ai luat pe ea doar 1,2,3...10 pipsi si trebuia sa reintri short pana la urmatoarele conditii os + divergenta bulish + fibo.

Cele mai precise iesiri/intrari sunt pe clustere fibo sau pe paternuri masurabile fibo (elliot/gartley/pesavento). Acolo se vede ca a fost cluster fibo, puteai sa faci iesire short/intrare long cu sl mic 10-15 pipsi + comision broker.

Daca asemenea conditii bazate pe fibo nu exista, ar trebui sa folosesti candlestick-urile, trecerea pretului peste liniile de trend si/sau patternurile clasice; povestea se repeta, sl trebuie pus acolo unde consideri ca acel pattern de reversal nu functioneaza. Adica la cativa (1-4) pipsi sub el.

Dar ochii in 4 dupa divergente hidden, e posibil ca pretul sa-si reia traiectoria in jos si acel pattern sa fi avut un efect de retracement temporar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Divergenta pe care am trasat-o in poza de mai sus a fost la h1, deci semnal de alarma aveai pe tf curent pe care ai prezentat problema. Intrarea/iesirea trebuiau facute intr-adevar pe tf-uri mai mici (5 min/15 min) ptr. mai mare precizie.

 

Logica ta e corecta si varianta ar putea tine. La gbp/usd 2.0434 pentru ca n-am fost pe faza la 2.0442 acolo unde s-a inchis h4 la 0.786 retracement fata de unda precedenta. Acolo unde exista conditii ob si divergente bearish. Ce putem risca la intrarea asta? Ca pretul sa ajunga la 0.886... Deci un risc minim.

g/j weekly nu mi-e clar; e greu de lamurit. Dar g/j daily, h4, h1 par f. clare, au ajuns fiecare intr-un cluster fibo care se comporta ca o rezistenta puternica, asa ca ma astept la alunecari de pret puternice. Avem la fiecare tf si conditii puternice ob + divergente bearish

 

 

 

 

 

corect. doar ca nu am avut timp sa urmaresc ce se intimpla mai jos de h1.

de obicei eu fixez la 5 pips + 1/2 spread + 1. nu ar fi fost de ajuns in cazul asta. ma gindesc ca in cazul g-j distanta asta ar trebui sa fie ceva mai mare. poate am sa incerc o corelatie cu range-ul mediu pe timeframe-ul pe care intru (10-15%, de exemplu).

in ce priveste candlesticks, acolo confirmarea vine dupa ce se inchide a doua candela dupa pattern. cam tirziu, desi asa e cel mai sigur.

in alta ordine de idei:

1) de ce short g-u de la 2.0434? vad ca pretul a ajuns la retracementul de 0.786, dar nu mai vad alte conditii de reversal.

2) g-j pare c-a nimerit intr-un cluster: 0.618 de la ultima cadera majora, 0.786 si 1.618 de la swing-uri precedente; chiar si un 1.414... cu divergenta de pe h1 cred ca nu mai trece de ultimul maxim. bun. mai departe: ma uit la d1/w1 si vad ca desi daily este OB, weekly inca nu este - ceea ce inseamna ca probabil g-j va mai urca dupa ce face un retracement. tine varianta asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin asupra g-j: n-a tinut scenariul meu, a depasit maximul. abia acum incep sa se contureze conditii de reversal pe indicatori. OB era deja, insa nu vedeam divergentele pe h4. pare c-a iesit insa din zona fibo, asa ca e posibil sa-si continue urcarea.

sau pur si simplu, din cauza ca azi e vacanta: speculatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Sunt diverse posturi mai vechi sau mai noi care au nevoie de raspuns, unele sunt pe lista mea si a noastra "to do"; intrebari care te incuie si care au nevoie sa fie "rumegate" inainte de a da un raspuns final.

Totusi are dreptate ener; din moment ce noi suntem singurii care postam p-aici, ar trebui sa nu ne mai dam reply cu tot continutul si sa trecem eventual pe PM sau de ce nu pe yahoo mess. Poate lamurim mai repede problemele. Daca interes nu prea exista... Deci o cerinta absolut pertinenta din partea lui ener, scuze ptr. deranj...

 

 

Referitor la g/j, nu m-am lamurit. Conditii ob sunt la h1, h4, daily. Divergente bearish deasemenea pe cci, stoch si %R.

zup arata la fel la daily .618, desi gbp/jpy a mai crescut vreo cativa pipsi. Dar asta o punem pe faptul ca o rata fibo e masurata cu o anumita toleranta;segmentul de pret daily fiind mai mare cativa pipsi in plus, in minus, nu prea conteaza ;)

Asteptam un semnal bearish mai clar, ca pattern-uri bearish pana acum n-am vazut; sau eventual/putin probabil o urcare in zona .786 sau .886 pentru finalizarea daily/weekly si abia dup-aia zona bearish. Cred ca maine va fi o zi decisiva ptr. problema asta; o sa ne lamurim complet si pe "necunscutele" de azi. Un joc atent si prudent inceput pe h1 si finalizat pe daily ne poate scoate din orice incurcatura. Deci maine vedem exact ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gindesc ca o sa mai descopere cineva topicul asta si o sa fie mai folositor sa citeasca toate posturile. in plus, nu cred c-o sa mearga pe ym din cauza diferentei de fus orar.

revin la g-j. cred ca totusi e timpul pentru un retracement, chiar si pina la 0.382 (235.90). nu-mi dau seama daca trendul long term s-a schimbat (si nici nu conteaza prea mult, pentru ca urmaresc doar h4 si daily - ocazional weekly); din pacate, asta este unul din momentele in care lucrurile par blocate din cauza a ce arata weekly. daca ar fi s-o iau dupa EW, suntem aproape de capatul undei B, ceea ce inseamna ca ar urma o unda C mai jos de 219... insa in cazul asta as inclina sa cred ca mai e ceva de urcat pina la capatul undei B. poate un 0.786 si dupa aia in jos, dupa cum ai zis si tu.

acuma ca vacanta s-a terminat, sa vedem ce urmeaza.

 

@ener: cum ti se pare sistemul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Nu prea sunt bune presupunerile. Mai bine tranzactionam ce vedem. Momentan eu vad conditii de intrare la h1 long si pe gbp/usd si pe gbp/jpy. Cat de sus sa mearga acest h1? Habar n-am, o sa vedem la momentul finalizarii (ob + divergente + fibo). La gbp/usd asteptam inchiderea undei h4

La gbp/jpy, daca h1 va fi sub ultimul varf de la 239.71 atunci f. probabil ca daily e finalizat si urmatorul short la g/j va trebui inchis la finalizarea daily short. Daca h1 long va fi deasupra ultimului varf de la 239.71 atunci navigam din h1 in h1, din aproape in aproape, pana exista urmatoarele conditii ob + divergente+fibo la daily/weekly

post-1465-1191911989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

S-a limpezit si problema noastra; ultimul varf in sus a fost final de daily. Pe grafic apar deja unde pe h1 la gbp/usd cu retracement 1.128 iar la gbp/jpy unde de 1.618, deci impulsive in jos. De acum sa ne asteptam la alunecari de pret ...

post-1465-1191923491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.