Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

da, asa se pare. ar trebui sa urmeze o miscare in jos (poate dincolo de 219... dar asta o sa stim dupa ce se mai inchide o candela pe weekly).

 

p.s. pentru cine mai citeste topicul, am vrut mai de mult sa pun un link referitor la ceva cit mai simplu si concis despre Elliott Waves: http://www.ensignsoftware.com/tips/tradingtips50.htm

insa cea mai buna varianta este de departe cartea lui neely (vezi mai sus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal mfx:)binenteles si la toata lumea. nu sunteti singurii si tu stii asta avand in vedere de cate ori sa citit acest topic. referitor la strategie mi se pare super, am citit acest topic nu chiar de la inceput dar ma acaparat avand in vedere ca am incercat o gramada de strategii care in final m-am ales cu 3 conturi varza:), spre norocul meu ca nu au fost sumele mari, dar numai asa puteam sa invat pe real. de cand am inceput sa lucrez cu aceasta strategie au inceput sa vina si rezultate incurajatoare desi pare o strategie simpla are o gramada de chichite si de aceea avem nevoie de tine sa ni le explici. Cred ca esti singurul de pe la noi care a pus o strategie pe forum mai detaliata. eu sper si nu numai eu sa nu te opresti:). faci un lucru bun invatand si pe altii din cea ce stii si nu numai.;)

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ganryu!

Welcome on board! ;)

E adevarat sunt tot felul de smecherii (chichitze). Dar trebuie sa intrebi pentru detalii. Orice nu e explicit pe grafic si pare necunoscuta, "shut me" ;)

Altfel ramai cu nedumeriri si necunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

retracement-ul de noapte si logica lui.

La gbp/jpy, e f. posibil ca dupa acest retracement pretul sa ajunga in zona inalta in care s-a inchis daily, undeva sub pct. maxim. Acolo va trebui sa avem din nou conditii de ob+divergente bearish+o ratie buna fibo. Cautam conditiile astea la h1. Ramane de vazut cum vor evolua lucrurile.

Dar daca e asa cum zic, urmatorul short h1 la gbp/jpy nu va mai trebui inchis la capatul segmentului de pret h1 ci la capatul segmentului de pret daily. Cel mai probabil ca acest capat de daily sa fie mult sub 219, ceea ce inseamna adio carry trades si un enorm profit/risk to reward ptr. noi.

post-1465-1191946943_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vroiam sa te rog : eu folosesc indicator pe chart zup_69 si as vrea sa folosesc si indicatorii Dml . trebuie sa folosesc toti idicatorii dml de la 1-9? apar multe linii pe chart si este greu sa mai descifreazi .po-ti face un template cu dml asa cum arata in screen?

 

cum reactionam la stiri daca avem o tranzactie in curs strangem sl? de ex daca se apropie o stire sa zicem de nivel mediu si suntem pe un retracment. sau nu intram in tranzactie pana nu vedem ce se intampla chiar daca avem conditii ob os, divergente sau ratii fibo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum reactionam la stiri daca avem o tranzactie in curs strangem sl? de ex daca se apropie o stire sa zicem de nivel mediu si suntem pe un retracment. sau nu intram in tranzactie pana nu vedem ce se intampla chiar daca avem conditii ob os, divergente sau ratii fibo.

 

Ia uite ce se intampla la stiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stirile de nivel mediu nu cred ca ne afecteaza prea tare.

Ptr. stirile f. puternice de preferat sa:

-inchizi temporar pozitia existenta;

-iei hedge pe pozitia deja existenta. Cum? Setezi o limita stop in sensul celalalt in care ai deschisa pozitia.

Daca pretul la stiri se duce in directia pretului, atunci miscarea lui va fi mult accelerata. Daca nu, atunci pretul se va intoarce in cateva minute si-si va relua vechea traiectorie. Asa cum s-a intamplat la nfp vineri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ganryu

Daca nu urmaresti ciclurile mai mici de h1, atunci poti sa scoti indicatorii x1, x2, x3 din zup_dlg

Daca urmaresti doar h1/h4/daily atunci poti sa scoti indicatoii x7, x9, x9

Imediat o sa uploadez si template-ul pe care-l folosesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. de cand am inceput sa folosesc strategia se simte. tranzactiile sunt mult mai bune exact cum ai spus sl si tp sunt mult mai clare respectand conditiile. totusi raman la ideea ca mai am de invatat:).psihologia in trading aici este durerea si cred ca pe multi ne afecteaza asta cel putin o perioda de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.