Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@maslow

Da, folosesc strategia asta in fiecare zi. N-am descris toate amanuntele despre strategie, dar in mare cam astea sunt regulile.

Vad ca Tavi a atasat indicatorii; nu prea folosesc indicatori custom, dar daca vreti toti indicatorii pe care-i folosesc, toti pusi la un loc si template-ul, le atasez. Cu deschiderea acestui thread am vrut doar sa explic mai mult principiile si sa dau cateva exemple practice cu ce se poate face folosind bollinger bands, divergentele si pattern-urile de reversal, undele impulsive/corective si ratiile fibo. Apoi as vrea sa dau exemple de piramidari clare, pentru eficientizarea profitului si exemple de trading "dus la extrem" folosing hedge in pozitii profitabile in ambele sensuri. O sa explic mai pe indelete si ce-i cu chestia asta.

 

Am pomenit de cicluri la inceputul threadului, sigur poti sa adaugi orice amanunte doresti in legatura cu zup sau orice altceva care ar putea clarifica anumite detalii. Dealtfel oricine posteaza e binevenit. Nu prea ma intereseaza ciclurile Elliot in mod special decat din doua pcte de vedere, amandoua practice:

1) o unda care incepe la daily, contine cel mai probabil pe tf h4, o unda impulsiva in sensul de mers al daily, apoi o corectiva, apoi din nou o unda impulsiva. Stiind directia undei pe tf superior putem sa ne dam seama cu mai mare precizie directia pretului pe tf-urile inferioare; ne intereseaza lucrul asta ca sa stim in principiu marimea undelor si pozitia lor una in raport cu cealalta.

2) exista niste patternuri de reversal, Elliot f. precise dupa care ma ghidez, descrise in cartea lui Glenn Neely, "Mastering Elliott Waves"

Daca n-aveti cartea o pun pe web/ftp.

Restul, ca sunt unde, cate sunt, pe ce unda suntem si cate mai urmeaza, etc, nu sunt ptr. mine, nu sunt un elliotician si nici nu ma intereseaza sa devin.

 

 

Despre gbp/usd n-am prea multe pareri. Nici nu prea e bine sa ne dam cu parerea si sa facem pronosticuri, cel mai bine sa tranzactionam ce vedem. Totusi ce anticipez in legatura cu perechea asta, ar fi pentru maine short si apoi din nou long ca sa incheie ciclurile mult mai mari. Apoi o zona f. abrupta, bearish, dar asta trebuie ajutata un pic si de partea fundamentala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, n-am fost atent, acum mi-a sarit in ochi "si cu ce rezultare".

In principiu rezultate excelente.

rr foarte optim (la tranzactiile pe tf mare, rr ceva mai mare de de 1:3) si profit bun (2-3 mii de pipsi pe luna). Cam greu de crezut, e adevarat, si nu vreau sa ma laud aici ca n-am nici un motiv, dar se poate...

N-am prea am avut timp de contul de demo sa pot face cateva demonstratii frumoase, una ca am fost in ultimul timp mai mult pe drumuri si in al doilea rand ca atunci cand sunt la calculator "pierd" timpul cu analiza tehnica si fundamentala si cu orderele mele pe conturile live. ;)

Dar probabil ca o sa fac niste demonstratii pe un cont live mai mititel ;), poate asa o sa fiu mai motivat sa prezint niste tranzactii real time concrete.

 

 

 

 

to mfx:

Multumesc pentru thread si pentru munca depusa aici. Oricum as avea o intrebare mai personala: daca folosesti sau ai folosit strategia asta si pe live trading si cu ce rezultate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la hedge stiu ca tehnica nu prea este agreata de multi traderi profesionisti si nici nu vreau sa conving pe careva de ceva anume. A mai fost un thread pe aceasta tema, nu ma intereseaza polemicile legate de hedge. Cu atat mai mult cu cat nu recomand pozitii de genul asta decat traderilor cu f. multa experienta in urmatoarele 3 cazuri:

1) la stiri de mare volatilitate (tip nfp, retail sales la gbp, etc) ca sa protejam pozitiile deschise deja;

2) in cazul in care cunoastem directia undei pe tf superior (spre exemplu h4) ca sa manipulam pozitiile pe h1 in ordinea urmatoare:

- deschidem pozitia pe impulsiva in directia trendului si o lasam deschisa pana la finalul trendului undei pe h4;

- la finalul impulsivei pe h1, atunci cand avem semnal ca incepe corectiva, luam o pozitie in hedge, pe care o inchidem la finalul corectivei respective;

- piramidam la inceperea noii impulsive pe h1, in directia de mers a trendului pe h4; avem deja o pozitie h1 deschisa si pe profit care ne acopera sl pentru urmatoarea pozitie in piramidare.

Asta e valabil pe orice tf superior cu urmatorul tf inferior (weekly/daily, daily/h4, h4/h1, etc)

3) atunci cand brusc nu mai intelegem incotro se duce pretul ;) sa acoperim pozitia luata cu o alta pozitie contrara, in hedge. In momentul in care lucrurile se limpezesc si pretul capata din nou o forma "cunoscuta" inchidem fiecare dintre pozitii pe prima impulsiva/corectiva in sensul de mers al al pozitiilor luate.

Probabil pare complicat, mai intrebati-ma daca nu pricepeti, o sa dau si exemple concrete pe grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e greu de selectat printre cartile de pe calc. meu, desi le-am asezat frumos pe domenii ;) , problema e ca sunt cateva mii cred de ebooks-uri, tutoriale de trading. Nici nu-mi dau seama cum naiba am avut timp sa citesc atatea... ;)

Pe alea 2 care te intereseaza, o sa le atasez in cateva minute, la sectiunea de carti, pe forum.

 

Cred ca se preteaza la orice pereche de valute. Acum lucrez doar cu valute extrem de volatile (toate perechile de gbp-uri, eur/cad, eur/aud, etc), dar cand am inceput sa lucrez cu metoda asta, am inceput cu succes pe eur/usd si usd/cad. Principiile conteaza, pentru ca ele functioneaza pe orice tip de valute si orice fel de trading (metale pretioase, actiuni, etc).

 

 

 

mfx:

 

Perfect de acord cu tine in legatura cu undele Elliot. Nici mie nu-mi plac dar imi place aalternanta asta impulsiva/corectiva.

La tine pe web am intrat special pentru cartea lui Glen Neely si FibNodes a lui DiNapoli> din pacate nu le-am gasit pe niciuna din ele caci ai foarte multe acolo.

Poti pune si indicatorii si temlate-ul tau, ar ajuta mult.

Zi-ne te rog si cam la ce perechi valurtare se preteaza strategia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liniile de trend sunt foarte bune trasate atat pe pret cat si pe indicatori. Sunt filtre foarte bune pentru intrare; o intrare mai tarzie dar mai sigura. Apoi iti confirma nivelele de suporti si rezistente.

O sa incerc sa postez la concret ori aici, ori pe thread-ul "Linii de trend si divergente" cateva exemple demonstrative.

 

 

 

o alta chestie interesanta de discutat ar fi de exemplu, trendlines pe indicatori. ca in poza atasata. cit de relevanta e chestia asta? am pus linia albastra pe bara la care CCI a spart trendline-ul; semnalul de long ar fi (1 tick, hi hi...) deasupra maximului acestei bare.

alte pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte bine ca s-a animat thread-ul. cu cit suntem mai multi, cu atit mai bine.

cine imi povesteste ce este si cum se foloseste float?

mai departe, apropo de EW: din punctul meu de vedere, mi se pare prea complicat sa identific tiparele... am rasfoit cartea lui g.neely cu ceva timp in urma, si amanuntele mi se par prea multe. abordarea lui mfx mi se pare insa foarte simpla:

- 2 tf;

- o unda pe tf superior (indiferent ca e impulsiva sau corectiva!) inseamna teoretic o impulsiva pe tf inferior;

- sfirsitul undei pe tf superior se identifica dupa nivelele OB/OS, fibo, divergenta pe tf INFERIOR si pattern de candlestick;

- dupa care urmeaza deschiderea pozitiei...

din cite am vazut pina acum, sistemul pare sa functioneze si in conditii de range, pentru ca de fapt nu e nevoie decit de identificarea finelui de unda pe tf superior. in mod ideal, acela este momentul in care inchid pozitia precedenta si deschid alta in sens invers. aici intervine si analiza pe EW, si cei experimentati piramideaza sau deschid pozitii hedge; eu revin la ce-am spus mai devreme: imi este mult mai usor sa lucrez cu segmente fibo simple decit cu patternuri complexe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.