Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Cred ca de abia acum s-a terminat ciclul de 1H pe gbpjpy si eurjpy!

Din poze:

 

1. undele s-au inchis la 1.272

2. toti indicatorii au parasit zona de OS

3. s-au sparte liniile de trend (inclusiv cele trasate pe indicatori)

4. la gj rsi(8) a juns la 50, cci(14) la 0 - momente care indica o schimbare de trend

5. floatul s-a inchis sus

6. pe gj avem gimmee bar in jos (asteptam si pe ej)

7. pe gj - divergenta pe macd

 

Ce fac in continuare?

 

Daca am luat o pozitie short urmaresc floatul.

Normal ca miscarea se prezinta ca o succesiune de unde: impuls, corectie, impuls ...

In momentul in care indicatorii pe 1H parasesc zona de OB ma pregatesc pentru un nou short.

Pe tf de 15M avem in prima faza un impuls. Asteptam terminarea undei corective pe 15M si am si shortul.

Pe 1H indicatorii OS/OB, dupa terminarea corectiei pe 15M, ar trebui sa fie in zona de OS, dar cel mai probabil vor fi rejectati de nivelele de rezistenta trasati cu rosu pe indicatori, iar din zona de OB vor fi rejectati de linia de suport trasata cu verde.

 

Inca ceva despre indicatorii OS/OB

Daca indicatorii sunt in zona de OS de ex asta nu inseamna ca iau un short. Pentru mine in primul rand imi semanlizeaza ca trendul este intact si continua.

Daca ies din zona de OS cea mai probabil astept sa ajunga in zona de OB si sa reiau pozitia long.

 

De ex in cazul stochasticului.

Stochasticul nu ajunge in zona de 20 dar este rejectat la nivelul de 40. Am un semnal ca trendul continua.

CCI depaseste nivelul de 0 de jos in sus, sau RSI depaseste nivelul de 50 - imi semnalizeaza inceputul unui up-trend.

 

In situatia de fata: fixez targetul in prima faza la 0.707 (care este cel mai probabil pe gj si ej).

 

Pina sa ajungem la 0.707 sau 0.786, cursul mai are reactii minore la nivle fibo mai mici: 0.386, 0.618. Se pot observa f. bine ciclurile pe 5M.

 

Parerea mea este ca cel mai sigur ar fi sa iau shortul dupa terminarea undei corective de pe 15M - am confirmarea ciclului de pe 1H.

Dar se mai poate intampla sa am o impulsiva mare si o corectie mititica si am pierdut mult din amplitudinea miscarii, dar e mai sigur.

Se poate intra si in prima faza cand am semnal de ciclu pe 1H si indicatorii par in regula, dar semnalele se mai rescriu si as intra prematur.

Acum fiecare cum prefera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si cu m15/h1, dar nu reusesc sa ma descurc. o gramada de semnale false si prea mult timp petrecut in fata ecranului. desi teoretic ar trebui sa fie acelasi lucru, nu e. asa ca am trecut la tf mai mari, unde lucrurile mi se par ceva mai clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de g-u/h4 n-am prea inteles de ce rr n-ar fi bun

am atasat si o poza cu undele la h4

O intrare short aici ar aduce un rr de cel putin 1:5 ceea ce ar fi excelent

 

Atat timp cat pretul la g/u se duce in jos si g/j ar trebui sa faca acelasi lucru. Doar ca pe g/j va fi miscare de retracement (pe miscarea impulsiva a g/u la h4, g/j sa faca o unda short corectiva h4, pentru ca la g/j daily/weekly long se dovedesc nefinalizate inca)

 

 

o poza cu g-u/h4. nu mai intru short, pentru ca nu am r/r bun.

in ce priveste g-j, am inchis la 20 pips shortul luat pe h4 sub 239.40 pentru ca nu mi se pare o tranzactie sigura. astept sa vad ce se intimpla pe graficul daily.

post-1465-1192037239_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa pun pe grafic si indicatorii dml pentru h1, h4, d1 si w1. am scos pitchfork, ca nu ma intereseaza (deocamdata) si am lasat doar punctele care imi indica virful undei. mai este un patrat acolo, caruia nu-i inteleg rostul...

bun. m-am uitat si in urma putin si cred c-am sa-l folosesc in felul urmator: in momentul in care vad un posibil virf de unda, pun tranzactia in functie de timeframe-ul pe care a aparut.

sa iau de exemplu gbp-usd:

1) chiar acum vad ca virful pe h4 coincide cu cel pe h1; teoretic, setez short (ca asta urmeaza, pentru ca daily este inca deasupra...) daca ultimul minim pe o candela h4 este spart. nu cred ca h1 are ce cauta aici.

2) am sa pun SL deasupra virfului pe daily (desi e cam departe).

3) intrebarea mea e urmatoarea: ce fac in cazul in care SL e atins (adica ultimul virf de pe daily se modifica)? intru long pe g-u? pina acum am discutat numai de setup-ul pentru short, dar mereu exista si cealalta posibilitate.

post-1398-1192038038_thumb.jpg

post-1398-1192038046_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles. deci logica in cazul g-u este ca atit timp cit ultimul virf pe daily nu e spart, avem configuratie de short pe h4; si orice short confirmat pe h4 ar trebui (cel putin teoretic) sa se inchida sub ultimul minim de swing pe h4 (deci sub 2.0254), dupa cum ai aratat pe ultimul tau chart.

am inteles si ce-ai spus despre g-j. se pare ca mai are de crescut. 0.707 sau 0.786.

 

legat de g-u/h4 n-am prea inteles de ce rr n-ar fi bun

am atasat si o poza cu undele la h4

O intrare short aici ar aduce un rr de cel putin 1:5 ceea ce ar fi excelent

 

Atat timp cat pretul la g/u se duce in jos si g/j ar trebui sa faca acelasi lucru. Doar ca pe g/j va fi miscare de retracement (pe miscarea impulsiva a g/u la h4, g/j sa faca o unda short corectiva h4, pentru ca la g/j daily/weekly long se dovedesc nefinalizate inca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Intr-adevar, chestia care ne-a surprins pe toti azi a fost ca urcarea pretului la h4 in loc sa se faca din 3 segmente de pret la h1 (impulsiva, corectiva, impulsiva) s-a facut dintr-un singur segment h1, care a coincis cu h4.

Era logic si de asteptat fiind corectiva, dar cumva am neglijat chestia asta. Trebuia sa ma gandesc ca flamandul "big shark" schimba din nou regulile si nu iarta nici un fel de greseli.

 

2) pentru cazul putin probabil ca pretul sa se duca peste varful de la daily si bate sl la pozitia short, intr-adevar acolo e necesar un pending long order.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu iese la tf-uri mici? Poti sa dai un exemplu concret?

 

 

am incercat si cu m15/h1, dar nu reusesc sa ma descurc. o gramada de semnale false si prea mult timp petrecut in fata ecranului. desi teoretic ar trebui sa fie acelasi lucru, nu e. asa ca am trecut la tf mai mari, unde lucrurile mi se par ceva mai clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare ciudat. 0.93 corectiva pe h4?

despre tf mici, cred ca de fapt e din cauza ca nu le-am tratat cu atentia necesara - nu am timp sa urmaresc decit la 4 ore; deci h4 mi se pare cea mai potrivita pentru mine. am sa ma uit cind am timp si peste tf mici, pentru ca ar trebui sa fie aceeasi mincare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar ciudat...

Am mai vazut 0.93 asta de multe ori pe alte corective, dar n-am stiut sa-l interpretez. Totusi am citit prin tot felul de articole pe net ca 0.93 ar fi o extensie fibo iar scoala moderna elliot/fibo ar vrea sa introduca ratia asta in calculele de retracement normale.

O sa caut un articol despre asta sa-l postez aici.

 

 

 

mi se pare ciudat. 0.93 corectiva pe h4?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.