Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

da, conditii matematice cumulative. Ala cu 200 de pipsi a fost doar un exemplu, cam prost ce-i drept. ;) Zup e un indicator complex care pare ca stie multe. Dar in principiu nu poate fi folosit in luarea deciziilor in tranzactii decat pur orientativ. Trebuie sa ne referim strict la analiza tehnica ptr. conditiile de intrare/iesire si mai putin la segmentele trasate de zup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 grafice pentru gbp-usd: weekly si daily.

pe graficul daily am pus sageti pe cele 2 unde care se pare ca s-au terminat deja; a treia unda urmeaza sa se inchida sub 1.9651 si probabil o va face pe unul din nivelele fibo (vezi graficul weekly): 0.382, 0.5, 0.618...

cred ca nu mai e nevoie de nici o explicatie. sell cu SL deasupra lui 2.0653.

post-1398-1192305548_thumb.jpg

post-1398-1192305555_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru explicatiile referitoare la dml.

@mfx: observatia in ce priveste rescrierea finelui de unda este foarte importanta si am vazut de multe ori chestia asta pe tf mici (si pe strategy tester si mai bine). din motivul asta, nu incerc niciodata sa intru chiar pe top/bottom (deci nu intru in momentul in care vad ca apare bulina), ci pe retracement-ul urmator (pe segmentul 2-3 din 1-2-3-4-5, sau b-c din a-b-c). bulinele le folosesc pentru imaginea generala, si mi se par o chestie fantastica care simplifica foarte mult toata "galagia" de pe grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ton cu gbp/usd vine si gbp/jpy.

Am atasat 3 poze la gbp/jpy pe tf-uri mici, care nu mai au nevoie deasemenea de nici o explicatie. Trendul in sus nu mai are fortza, urmeaza cel mai probabil miscare in jos ca sa inchida h4 short. Asa cum ne asteptam de cateva zile dealtfel.

 

 

 

2 grafice pentru gbp-usd: weekly si daily.

pe graficul daily am pus sageti pe cele 2 unde care se pare ca s-au terminat deja; a treia unda urmeaza sa se inchida sub 1.9651 si probabil o va face pe unul din nivelele fibo (vezi graficul weekly): 0.382, 0.5, 0.618...

cred ca nu mai e nevoie de nici o explicatie. sell cu SL deasupra lui 2.0653.

post-1465-1192390016_thumb.jpg

post-1465-1192390024_thumb.jpg

post-1465-1192391916_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nici nu e recomandabil sa intri la finele de unda ci pe 1-2-3 sau dupa ce miscarea incepe pe sens invers (dupa 1,2 bare de reversal). Si eu tin dml ptr. orientare, dar intrari fortzate fac doar pe clustere fibo acolo unde se asociaza cu vreun pattern masurabil cu fibo (elliot/gartley, etc) Aceste intrari, repet, nu sunt recomandabile pentru cei cu mai putina experienta; trebuie sa tot vezi asemenea conditii pe grafic, in timp real, ca sa-ti faci idee despre cum functioneaza. Intrari de genu' asta au un sl redus (maxim 10-15 pipsi) si un tp mai mare (adica un rr mai optim).

Ca o concluzie, pastreaza intrarea pe sens invers dupa bara (barele de reversal) ca oricum faci profit si profit bun...

Eficienta maxima si experimentele mai tarziu...

 

 

 

 

 

 

multumesc pentru explicatiile referitoare la dml.

@mfx: observatia in ce priveste rescrierea finelui de unda este foarte importanta si am vazut de multe ori chestia asta pe tf mici (si pe strategy tester si mai bine). din motivul asta, nu incerc niciodata sa intru chiar pe top/bottom (deci nu intru in momentul in care vad ca apare bulina), ci pe retracement-ul urmator (pe segmentul 2-3 din 1-2-3-4-5, sau b-c din a-b-c). bulinele le folosesc pentru imaginea generala, si mi se par o chestie fantastica care simplifica foarte mult toata "galagia" de pe grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-a mers scenariul cu g-j ieri, insa vad c-a intrat azi in retracement. si cred ca e aproape complet, asa ca am sa urmaresc un long pe h1 dupa ce vad reversal.

in ceea ce priveste g-u, s-a comportat exact cum ma asteptam; acum urmeaza o noua unda in sus pe h1, peste 2.0437 si probabil undeva intre 2.0450 si 2.0470 dupa care o miscare puternica in jos. asta in cazul in care nu trece in jos de 2.0246 si in sus de 2.0493. si bineinteles, daca nu apare ceva la stiri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, abia azi s-a terminat h4 in jos la gbp/jpy. Ma gandeam ca ieri sau azi sa faca un retracement puternic si sa-l finalizeze. Asteptam bare de reversal h1/h4 ptr. intrare long

Se vad conditiile extreme os + divergentele bearish (nu le-am mai trasat, dar se vede ca varful de pret in jos este in alta zona fata de varful pe cci) + ratiile fibo

 

 

Aceeasi poveste si ptr. gbp/usd

post-1465-1192535582_thumb.jpg

post-1465-1192536117_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma asteptam ca g-j sa ajunga la 235.90, unde e fibo 0.382. dupa care din nou in sus, la 0.786 - 244.28. nu stiu care este semnificatia lui 0.707, s-ar putea opri acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si a ajuns. am inchis shortul si am intrat long. sa vedem daca ajunge la 244.28 acum. sper sa pot face o piramidare faina la h1.

 

ma asteptam ca g-j sa ajunga la 235.90, unde e fibo 0.382. dupa care din nou in sus, la 0.786 - 244.28. nu stiu care este semnificatia lui 0.707, s-ar putea opri acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum era de asteptat pretul a plecat in sus. A fost impulsiva h1, acum corectiva de noapte si maine cel mai probabil mergem din nou in sus ptr. definitivarea h4 inceput azi. Scenariul l-am trasat cu sageti in poza atasata. ;)

post-1465-1192640076_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.