Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

  • Management

Ii rog si eu pe cei care deschid ordine sa puna comentarii. Daca vreti sa experimentati anonimi, o puteti face pe un cont diferit.

 

Momentan doar urmaresc contul cu parola de investitor... dar poate o sa incerc si eu cateva tranzactii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, azi si probabil maine au fost/vor fi spargeri masive de linii de trend si pattern-uri de reversal pe mai toate perechile (ele fiind corelate).

Ii rog pe cei care au citit despre patternuri sa le puna in evidenta. Spre exemplu pe h1, USD/CHF care e anti-paralel cu EUR/USD ce pattern eliot avem? A citit careva Glen Neely; si-a insusit ceva de-acolo?

Am atasat si o poza ptr. lamurire.

post-1465-1225209169_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si mai e un CHF/JPY, un pending buy stop, luat si inchis probabil de Tavi; asta e foarte bun, trebuia lasat sa se execute...

 

Intr-adevar, eu am pus pendingul pe CHFJPY.

Numai ca am vrut sa il pun pe alt cont si cand am observat greseala, l-am sters.

 

Cat despre AUDJPY cu SL la limita barei inside (daca intru pe un TF mai mic am o formatie 1-2-3) este o optiune personala: prefer un stop strans.

Dupa cum am specificat, puteam sa pun SL la limita inferioara a formatiunii la 58.00.

Puteam sa pun SL si la 55.00, dar trebuia sa abordez tranzactia la un TF mai mare (4H, 1D).

 

Insa principalul motiv pt. SL strans este ca inca nu am prea multe motive sa decid daca am un inceput de long trend. Asa ca e mai bine sa fiu precat in faza de inceput.

 

Trendul down pe JPY pe toate perechile este strong.

Inceputul miscarii up, care se vede acum, nu este decat o reactie, probabil de 2-3 saptamini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dpdv al formatiunii este diamant.

foarte frumos dealtfel.

dpdv elliott, desi dupa un diamant nu stim incotro va sparge, deci bun pus acel semnul intrebarii, este final de 5 unde la daily cu plecare din swingul 0.9635, cam pe acolo.

si aici se pare ca se contureaza un nou trend de buy? asta fiind prima impulsiva?

oricum ar fi trebuie sa inceapa o corectiva in sell.

dar sa lasam elliottul aici sa ne axam mai mult pe reversal. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre AUDJPY cu SL la limita barei inside (daca intru pe un TF mai mic am o formatie 1-2-3) este o optiune personala: prefer un stop strans.

Dupa cum am specificat, puteam sa pun SL la limita inferioara a formatiunii la 58.00.

Puteam sa pun SL si la 55.00, dar trebuia sa abordez tranzactia la un TF mai mare (4H, 1D).

Bun, ai dreptate, ideea e corecta. Am verificat pe M5, mergea de o intrare 1-2-3;... dar dupa corectie. Asta daca tot invatam cate ceva, facem intrare pe trend (regula 3 de mai sus) daca nu exista divergenta si conditii ob/os

Ori pe m5, unde ai facut intrarea erau ambele situatii: divergenta trasata de mine cu rosu si ob pe cci si %r

post-1465-1225211156_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MarcoTrader2007

Pai ai uitat sa trasezi si linia de trend in jos, sparta si apoi linia de trend in sus pe care ne aflam inca. O sa corectez un pic poza ta.

 

Later edit: Am trasat cu alb liniile in plus.

post-1465-1225212467_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.