Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Am revenit pe miscarea in sus, dupa corectia de azi noapte si trendul de azi dimineata. Cum ziceam si ieri, mergem acum in sus sa finalizam h4/daily.

Punctul de intrare in tranzactii il reprezinta pattern-urile AB=CD si Buterfly care au aparut pe toate perechile, la M15

Imediat fac si pozele

post-1465-1225443887_thumb.jpg

post-1465-1225444138_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi vrut chiar sa aflu o parere.

e cam greu cu contratrendu, nu sunt prea obisnuit pe tf mici desi le-am mai jucat in trecut, deh, e zgomot mult.

dar da, cate ceva despre eurchf se poate?

cand e putin timp liber....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Harif

Tranzactia a fost buna, cu 2 specificatii care trebuiesc corectate pe viitor:

1) cand intri pe tf-uri mici la 1-2-3, intra dupa corectie si nu in timpul trendului, si nu la os/divergenta clasica

2) sl nu-l modifici in timpul corectiei, ci dupa ce miscarea si-a reluat cursul si s-a indepartat de pozitia ta. Altfel bate sl asa cum s-a si intamplat.

 

In rest excelenta pozitia si asigurarea ei. Tine-o tot asa!

 

 

Later edit: eur/chf este paralel cu eur/usd, gbp/usd, gbp/jpy. Ce-am scris mai sus despre ele, referitor la faptul ca urmeaza o miscare in sus, dupa toate probabilitatile, e valabil deci si ptr. eur/chf

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:

 

atunci daca nu trebuie sa intru dupa div clasica ce trebuie sa iau in considerare?

Spre exemplu o divergenta hidden e foarte buna; iti indica o continuare a trendului.

Dar, ceea ce am vrut sa zic este ca ar trebui sa nu iei o tranzactie sell, daca ai divergenta clasica bulish si conditii oversold pe indicatori. Din contra, e de preferat sa iei tranzactia sell, daca ai divergenta clasica bearish si conditii overbought.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu mai explicit; am mai dat exemple de-astea si le repet. Urmariti figura.

Daca fac o tranzactie la h4, imi convine sa intru cu divergenta clasica bulish, cu conditii de oversold. De preferat sa existe si vreun pattern (morning star cum vedem ca se formeaza), gartley de care am pomenit mai sus, fibo inchis cum trebuie (0.382 cum se vede in figura), etc

post-1465-1225451448_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.