Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

ok, trendul intraday pare finalizat. Discut cu tavi_star pe yahoo mess, e clar ca sapt. asta o sa fie "bull" si bare higher high, deci o corectie masiva in sus. Deci grija mare la main trend si in ce sens piramidati! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Semnal de Sell, doar ca linia de trend nu este sparta.Care vrea sa fie mai in siguranta poate astepta strapungerea acesteia, doar ca se alege cu un SL mai mare.

 

Sa facem un scurt recap:

 

1. identificam un reversal major (daily)

2. deschidem pozitii in directia trendului major pe tf mai mici: 1H sau 4H

3. mutam SL

4. piramidam

5. evitam sa intram impotriva trendului major pina cand nu avem semnale de reversal pe daily.

 

Obiectiv:

urmarim sa deschidem cat mai multe pozitii in directia trendului major.

 

O piramidare reusita imi permite sa am cateva pozitii deschise pe mai multe perechi de sute sau mii de pipsi.

In cel putin 2-3 saptamini castigul este urias.

 

Eu personal evit TF mai mic de 1H.

 

Acum sa revenim la chartul tau:

 

1. Care sunt motivele pt. care ai deschis sell-ul?

2. Care este SL?

3. Care este TP?

4. Care ar fi RRR-ul?

 

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAILY REVERSAL

 

Am atasat o poza in care ne facem rapid o idee cam cum ar trebui sa arate in faza initiala un reversal pe daily.

Trendul down este o succesiune de candele in jos.

In momentul in care pe mai multe perechi corelate, am o candela care depaseste maximul candelei precedente si care se inchide mai sus, pot considera ca am potential reversal al trendului pe daily.

Poate fi o corectie, dar totusi trebuie sa fiu foarte vigilent cand intalnesc astfel de situatii.

Aceeasi analiza o pot face si pe un weekly chart.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate fi doar o corectie, dupa cum ai mentionat deja. eu asa o consider, si merg cu presupunerea ca trendul este intact pina la proba contrarie. asa ca o sa urmaresc o noua oportunitate de a intra short.

 

DAILY REVERSAL

 

Am atasat o poza in care ne facem rapid o idee cam cum ar trebui sa arate in faza initiala un reversal pe daily.

Trendul down este o succesiune de candele in jos.

In momentul in care pe mai multe perechi corelate, am o candela care depaseste maximul candelei precedente si care se inchide mai sus, pot considera ca am potential reversal al trendului pe daily.

Poate fi o corectie, dar totusi trebuie sa fiu foarte vigilent cand intalnesc astfel de situatii.

Aceeasi analiza o pot face si pe un weekly chart.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hmmm... nu ar fi mai bine sa se schimbe parola si cei care vor sa puna ordine, sa ceara parola pe PM? In felul asta macar se stie cine are acces la cont.

 

Imi pare rau ca se intampla lucruri din astea...

100% de acord! Eu am intrat pe cont cu master pass, dar nu am modificat nimic. Eram curios, in urma discutiilor aprinse de aici din ultimele zile. Cine modifica ordere care nu sunt ale lui, si cine deschide ordere la băşcău, sa ii fie ruşine!

 

Later edit: Whoops, sorry mfx, nu am citit postul care urma, m-am revoltat brusc la postul lui tavi, la ideea ca e un trepadus pe aici care isi bate joc de noi... grrrr... si m-am grabit cu reply

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.