Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

si astea sunt targeturile.

ATENTIE: trendul long term este in jos.

post-1398-1226465574_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-a mers longul pe g-j decit pentru o corectie.

in alta ordine de idei: un indicator pentru pattern-ul 1-2-3, inclusiv targetul.

1_2_3_Pattern.rar

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Mfx, de ce ai inchis sell-urile pe USDCHF? Adica ce factor te-a facut sa te razgandesti? Pe daily si weekly eu tot in jos le vad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan

Setup usd/chf sell e inca bun si consider ca merita toata atentia. Problema e cu trendurile pe perechile majore, care ar trebui ori sa intareasca $, ori sa-l slabeasca. Azi eur/usd a stat intr-un range, in schimb gbp/usd, usd/cad, aud/usd, au facut trenduri de intrarire a $. Cu alte cuvinte daca paralelismul s-ar fi pastrat, usd/chf ar fi presat in continuare in sus, ceea ce era riscant ptr. pozitia short. Inclin sa cred in continuare ca $ va inceta sa se mai intareasca in scurt timp si o corectie masiva (care include short usd/chf) poate fi luata foarte bine in calcul. Dar si pretul trebuie sa arate acest lucru, cu o tendinta corespunzatoare. Noi n-avem solutii decat sa mergem in directia pretului, sau in cel mai rau caz sa stam pe margine asteptand o intrare corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eur/gbp short la h4, dupa 1-2 la m5

in poze se vad divergente si conditii ob extreme la h4 si intrarea dupa corectie la m5

 

Later edit: sl=29 pips; tp=436 pips; rrr~=15

tp=23.6% din ultima unda h4

post-1465-1226518712_thumb.jpg

post-1465-1226518723_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai lipsesc de pe forum vreo cateva zile, ocupat fiind cu alte treburi. Dup-aia sa facem un "seminar" de pattern-uri, care sunt, cum se identifica, etc

Mai ales pe la neo wave, ca e un vid extrem :)) printre traderii incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Sunt incantat sa va cunosc! Sunt un amic de-al lui mfx si fac trading for a living de cativa ani. N-am postat nimic pe forum pentru ca nu prea am ce. Lucrurile discutate aici sunt notiuni generale. De-aia si strategia asta e asa de permisiva, ptr. ca de fapt e o insiruire de principii care daca sunt respectate, duc probabilistic la profit. Asadar, nu vad ce as mai putea adauga, poate doar mici detalii. Am facut un pic de practica pe demo, fara sa am intentia sa distrug contul. :)) Aseara am luat cu un lot, fara sa vreau, pozitia pe gbp/usd, pe news-uri (a fost chestia cu Paulson care a dat-o iar in bara) si eram convins ca usd o sa scada, ceea ce s-a si intamplat. Am ramas cu 2 pozitii prinse in hedge, pe care o sa le inchid separat: prima, short, dupa h1 corectie (sub BB mediana la h1), a doua, long dupa finalul h1 impulsiva in sus.

Sapt. asta a fost una grea, cu multe patternuri irregulare. Greu de analizat, greu de facut profit pe ele. Oricum, o sa repar contul si o sa-l inmultesc, fiti fara grija!

 

Cam atat am avut de zis. In general prefer stilul no comment; tac si fac. :P

Daca cei care sunt atenti pe demo, urmaresc tranzactiile mele sper sa aiba ce invata si de la mine.

 

Bafta multa si succese in trading,

Cu stima, momo12

Editat de MOMO12
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.